V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ILK PROJEM GENEL HATLARI ILE INCELENEBILIRMI ?

MERHABALAR İLK PROJEM OLMASINDAN DOLAYI COK SIKINTILAR YASADIM GENEL HATLARI ILE INCELERMISINIZ ? ASANSOR PERDELERI BODRUM KATTA HATA VERDİĞİNDEN BOYUTUNU 30 CM E YUKSELTTIM ... DİĞER KATLARDA 25 .. BAŞKA ŞEKİLDE BU PROBLEM GİDERİLEMEZ Mİ?..
MÜTEMADİ OLARAK ÇÖZMEYE ÇALIŞTIM ASANSÖR KUYUSUNU Bİ TÜRLÜ YAPAMADIM YARDIMCI OLABILIR MISINIZ ?

BU SIKINTILI BUHRANLI GUNLERI SIZLERIN DE YARDIMI ILE GECMEYI UMİDEDİYORUM SAYGILARIMLA...

Ekli dosyalar

serkan zorlu":1lezsavm' Alıntı:
MERHABALAR İLK PROJEM OLMASINDAN DOLAYI COK SIKINTILAR YASADIM GENEL HATLARI ILE INCELERMISINIZ ? ASANSOR PERDELERI BODRUM KATTA HATA VERDİĞİNDEN BOYUTUNU 30 CM E YUKSELTTIM ... DİĞER KATLARDA 25 .. BAŞKA ŞEKİLDE BU PROBLEM GİDERİLEMEZ Mİ?..
MÜTEMADİ OLARAK ÇÖZMEYE ÇALIŞTIM ASANSÖR KUYUSUNU Bİ TÜRLÜ YAPAMADIM YARDIMCI OLABILIR MISINIZ ?

BU SIKINTILI BUHRANLI GUNLERI SIZLERIN DE YARDIMI ILE GECMEYI UMİDEDİYORUM SAYGILARIMLA...

Merhaba

Proje kontrol aşamalarında Betonarme çerçeve sistemin sürekliliği istenebilir. Siz konsol olan cephelerde sadece konsol kirişleri kirişle bağlamışsınız.
Ayrıca kolonları da X yönünde kirişlerle bağlamanız uygun olur.

Öneri olarak
Radye temel ampatman boyutunu arttırmak.
Beton sınıfını C20 yerine C25,
Temel kalınlığını 40 yerine 60 cm,
Radye temel zemin gerilmesi kontrolünde deprem yüklemelerini kullan pasifdi. Aktif yapıldı.
Üst yapı etkileşimli çözüm aktif yapıldı
Otomatik obje adlandırma yapıldı.

Ekteki projeyi inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• cerceve.jpg
    cerceve.jpg
    142.6 KB · Görüntüleme: 5,563
  • AsıkPAsa.rar
    AsıkPAsa.rar
    8.2 MB · Görüntüleme: 167
Yasin Bey öncelikle çok teşekkür ederim.. Allah sizden razı olsun ilminizi artırsın... dediklerinizi yapacagım lakin "Siz konsol olan cephelerde sadece konsol kirişleri kirişle bağlamışsınız. " bu kısmını anlayamadım tam olarak yani düğüm noktasını farklı yerlerden mi vermeliyim ... idecad statik düğüm noktası usulunce mi cozumleme yapıyor.. yani aksların önemi varmı aynı aks üzerinde olunca otomatik birleşim bölgelerini tanımlamıyor mu.. gibi kusuruma bakmayın belirttiğim gibi ilk projem .. tekrardan cok tesekkur ederım saygılarımla...

serkan zorlu":1v7mowrr' Alıntı:
Yasin Bey öncelikle çok teşekkür ederim.. Allah sizden razı olsun ilminizi artırsın... dediklerinizi yapacagım lakin "Siz konsol olan cephelerde sadece konsol kirişleri kirişle bağlamışsınız. " bu kısmını anlayamadım tam olarak yani düğüm noktasını farklı yerlerden mi vermeliyim ... idecad statik düğüm noktası usulunce mi cozumleme yapıyor.. yani aksların önemi varmı aynı aks üzerinde olunca otomatik birleşim bölgelerini tanımlamıyor mu.. gibi kusuruma bakmayın belirttiğim gibi ilk projem .. tekrardan cok tesekkur ederım saygılarımla...

Üstteki resimde kırmızı dörtgen içinde olan bölgede Kolonları X yönünde kirişlerle bağlamanız daha uygun olur. Siz sadece konsol ucundan kiriş geçirmişsiniz.

Yasin Bey anladım çok teşekkür ederim.. bir sorum daha olcak : asansör perdelerinin kısa boyutunu 25 yapınca kesme guvenlıgı hatası veriyor bu durum yalnızca boyutları buyutulerek mı gıderılebılır ... sadece hata verılen katta ılgılı boyutu degıstırmem (5cm) artırmam sıkıntı yaşatırmı... iyi çalışmalar..

serkan zorlu":91gxsyxi' Alıntı:

Merhaba,

Projede Asansör perdelerinin normal katlardaki yerleşim koordinatları ile zemin ve bodrum kattaki yerleşim koordinatları birbirinden farklı görünüyor.

Yasin Bey' in söylediklerine alternatif olarak perdeleri 25 cm kalınlığa göre çözüm yapmak için;

*Analiz Ayarları/Genel Ayarlar Sekmesinde -Yarı rijit diyafram- analiz seçeneği kullanılabilir. (Bu durumda bilgisayarda en az 8gb ram olması önerilir. Aksi durumda analiz tamamlanmayabilir.)
*Analiz ayarları /TDY Seçenekleri Sekmesinde -Sünek yapı maddelerini rijit bodruma uygula- satırının işaretinin kaldırılması düşünülebilir.
*25/80 boyutundaki panellerin perde başlığı gibi çalışacağı düşünülerek boyuna donatının 14 lük çap kullanılması bence uygun olur.
*K32 kiriş A-K aksları arasında tek isim verilerek tanımlanmış. Kiriş K31-K34, K34-K35, K35-K33 arasında farklı isimlerle tanımlanması moment grafiği açısından daha uygun olur. Kirşlerin moment grafiği perspektif penceresinde 3b çerçeve modundan incelenebilir.(K37 kirişi için de aynı durum söz konusu)

Ekteki proje perdelerin 1. Kattaki koordinatları referans alınarak bodrum zemin katta tekrar düzenledi. Yukarıda belirtilen önerilere göre analiz yapıldı. Ve radye kalınlığı 50 cm olarak düzenlendi.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Merhaba

Proje kontrol aşamalarında Betonarme çerçeve sistemin sürekliliği istenebilir. Siz konsol olan cephelerde sadece konsol kirişleri kirişle bağlamışsınız.
Ayrıca kolonları da X yönünde kirişlerle bağlamanız uygun olur.

Öneri olarak
Radye temel ampatman boyutunu arttırmak.
Beton sınıfını C20 yerine C25,
Temel kalınlığını 40 yerine 60 cm,
Radye temel zemin gerilmesi kontrolünde deprem yüklemelerini kullan pasifdi. Aktif yapıldı.
Üst yapı etkileşimli çözüm aktif yapıldı
Otomatik obje adlandırma yapıldı.

Ekteki projeyi inceleyebilirsiniz.[/quote]
o yönde kiriş bağlamak keşke mümkün olsa yasin bey. oralar çıkmanın başladığı katın üstünden itibaren daire içinde kalıyor.

Geri