iMac, Macbook, Mac OSX Kurulum

fsoylemez

Yeni Üye
Selamlar,

iMac ve Macbook PRO bilgisayarlarda ideCAD kurulumuyla ilgili tecrübelerimi paylaşmak isterim. Öncelikle Mac ailesine geçip geçmeme konusunda son derece kararsız kaldığımı bildirmek isterim ancak kullandığım programlarla ilgili yaptığım denemelerde sorun olmadığını görünce, üstelik AutoCAD ve Office gibi programlar artık Mac tabanlı bilgisayarlar için sürümler çıkardığı için endişelerimi giderebildim.

ideCAD Statik programını Mac OSX işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanmak için iki yöntem mevcut. Birincisi Bootcamp ile Windows kurmak, ikincisi ise Parallels Desktop, VirtualBox vb bir program ile Mac içinde bir sanal makine kurarak ona Windows kurmak. Her iki yöntemi de denedim ve her ne kadar biraz uğraştırıcı olsa da iki şekilde de ideCAD Statik programını çalıştırabildim.

İki yöntemin temek farkı şu; Bootcamp kullanarak windows kurarsanız, bilgisayarınızda sadece windows (veya Mac OSX) çalışıyor, dolayısıyla performans sorunu yaşamanız pek olası gözükmüyor. Eğer Mac içine sanal makine kurarsanız aynı anda hem Mac OS X hem de Windows çalışacağı için sıkıntı olabilir.

Kurulumla ilgili sadece Bootcamp ile kurduğum windowsun HASP driverlarını bulamamasında yaşadım. Biraz araştırma yaptıktan sonra basit bir çözümü olduğunu gördüm. Eğer kurulum dosyasıyla birlikte gelen driverlar işinize yaramaz ise, (kilidi taktığınızda kırmızı ışık yanmıyor ise) öncelikle Program Ekle/Kaldır menüsünden HASP ve Sentinel ile ilgili tüm yüklemeleri kaldırın. Daha sonra kilidi bilgisayarınızın USB girişine takıp Denetim Masasından Aygıt yöneticisini açın. Orada tanınmayan bir aygıt olduğunu göreceksiniz, sağ tıklayıp özellikler menüsüne girin, sürücüyü güncelleştirmeyi seçin, internet üzerinden otomatik olarak arayıp bulacak ve sorun giderilmiş olacaktır.

İkinci olası sorun ise MagicMouse kullanımının (orta tuşu olmaması sebebiyle) biraz sıkıntılı olması. Ancak hal-i hazırda kullandığınız, usb girişli bir mouse da kullanabileceğiniz için bu da sorun olmaktan çıkıyor, yine de masanızda iki tane mouse olması komik olabilir.

--

Yaptığım ufak tefek denemelerde hem sanal makinede hem de bootcamp ile kurulan Windows 7'de çalıştırdığım ideCAD Statik programında herhangi bir performans sorunu yaşamadım ancak yine de deneyimlerimi buradan paylaşmayı düşünüyorum, sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar

Fatih Söylemez
Yük. İnş. Müh

Fatih Bey Merhaba,

Bende yaklaşık 2 yıldır Apple cihazlarda ideStatik yazılımını kullanıyorum. Parallels Desktop ile de oldukça uzun süre kullandım. Ancak, Parallels Dekstop yazılımı AutoCAD'de aşırı yavaşlamaya neden oluyor. Hatta bu konu Parallels Desktop'un forumunda da uzunca bir süre tartışılmış. Bazı çözümlemeler ile biraz bu yavaşlama ortadan kaldırılabiliyor. Aynı anda OSX ile çalışacaksanız Vmware yazılımını tavsiye ederim. Daha hızlı ve stabil bir şekilde çalışıyor. Dediğiniz gibi magic mouse kullanmak neredeyse imkansız. En güzeli yazılımı Boot Camp üzerinden çalıştırmak.

Selamlar.

Merhaba;

Birsüredir Mac ürünlerini bizde kullanmaktayız, oldukça memnunuz Windows için vmware kullanıyoruz ve iki işletim sistemi arasında geçiş oldukça hızlı, ayrıca Windowsta açılan bir programı Mac arayüzüne alıp sanki orada kuruluymuş gibi kullanma imkanı da sunuyor yazılım. Magic Mause için MAGİCPREFS isimli yazılımı öneririm. Mause orta tuşu tanımlamak gibi birçok kullanışlı yeni özellik yüklüyor sisteme...

Saygılarımla.

Selamlar,

AutoCAD 2013 for Mac versiyonunun bir aylık deneme sürümünü indirdim, oldukça yeterli olduğunu söyleyebilirim. Tavsiye ederim, ideStatik parallels desktop ile çalışırken bir yandan da AutoCAD for Mac çalıştırabilirsiniz.

MagicPrefs başarılı bir uygulama gerçekten, tüm AutoCad sorunlarını çözüyor. Ancak iMac'de ciddi bir yavaşlamaya sebep oldu bende, kaldırdım, programı kaldırınca düzeldi. Müsait bir zamanda yeniden kurmayı deneyeceğim, belki yavaşlamanın sebebi başka bir şeydir bilemiyorum.

* Bu arada normal satış fiyatı 80$ olan Parallels Desktop, yanında 9 başka ürünle birlikte 50$ fiyatla satılıyor. 9 gün sonra bitecek bu güzel kampanyadan faydalanarak satın almak isterseniz şu adrese göz atabilirsiniz:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Statik bölümünde yazıyorum ama yeni konu açmayayım diye düşündüm.
İde mimari 7 kullanıcısıyım...
Bilgisayarların özelliklerinden pek anlamam ama şu an kullandığım bilgisayarı değiştirmek istiyorum...
Geçen bir tavsiye üzerine imac retina 5k ekranlı bilgisayarı inceledim. Özellikleriyle baya iyi bir bilgisayar.
Ancak idecad mimarinin o bilgisayarda çalışabilmesi için farklı uygulamalar ilave ederek performans düşüklüğü yaşayarak şu an kullandığım bilgisayar gücüne düşeceksem o zaman almanın gereği yok.
Sorum; İdecad mimarinin mac sürümü var mı, olacak mı?
Eğer bir şekilde o makinaya idecad yüklenirse o bilgisayarın performansını programda kullanabilir miyim? güç düşüklüğü yaşar mıyım?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

ogün":1xsq9gpm' Alıntı:
Statik bölümünde yazıyorum ama yeni konu açmayayım diye düşündüm.
İde mimari 7 kullanıcısıyım...
Bilgisayarların özelliklerinden pek anlamam ama şu an kullandığım bilgisayarı değiştirmek istiyorum...
Geçen bir tavsiye üzerine imac retina 5k ekranlı bilgisayarı inceledim. Özellikleriyle baya iyi bir bilgisayar.
Ancak idecad mimarinin o bilgisayarda çalışabilmesi için farklı uygulamalar ilave ederek performans düşüklüğü yaşayarak şu an kullandığım bilgisayar gücüne düşeceksem o zaman almanın gereği yok.
Sorum; İdecad mimarinin mac sürümü var mı, olacak mı?
Eğer bir şekilde o makinaya idecad yüklenirse o bilgisayarın performansını programda kullanabilir miyim? güç düşüklüğü yaşar mıyım?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

Merhaba,

PC için Sistem Gereksinimleri:

Intel core i5-2500/AMD phenom II X4 975 veya üstü işlemci (Intel i7-2600 ya da üstü tavsiye edilir)

32/64 bit Windows Vista ya da Windows 7 işletim sistemi (64 bit Windows 7 tavsiye edilir)

64 bit için 8 GB RAM (12 ya da 16 GB tavsiye edilir), 32 bit için 4GB RAM.

Nvidia GeForce GTS450, Quadro 2000, ya da ATI 7770 (ve üst modelleri) ekran kartları

Minimum 1920x1080 monitör çözünürlüğü tavsiye edilir.

Dizüstü için Sistem Gereksinimleri

Intel Core i5-2410M ya da üstü işlemci (core i7-2630QM ya da üstü tavsiye edilir)

32/64 bit Windows Vista ya da Windows 7 işletim sistemi (64 bit Windows 7 tavsiye edilir)

64 bit için 8 GB RAM (12 ya da 16 GB tavsiye edilir), 32 bit için 4 GB RAM.

Bu öneriler ideCAD için yeni bilgisayar alacak kullanıcılarımıza rahat bir çalışma için tavsiye niteliğindedir, minimum gereksinimler değildir. ideCAD ile yapılacak projeye göre daha düşük konfigürasyonlarda da rahatlıkla çalışılabilir.

cevap için teşekkürler ancak;
sistem gereksinimlerini şu anki bilgisayarda da sağlıyorum zaten.
şu anki bilgisayar; intel core i7- 3770 cpu 3.40 ghz 8 ram 64 bit windows Nvidia geforce gt 430, asus 27 inç ekran
almak istediğim : intel core i7 4 çekirdekli 4 ghz 32 ram amd radeon r9 m290x, 27 inç retina 5k ekran os x iletişim sistemi.....
eğer istediğim bilgisayarı alırsam idecad ı onda sorunsuz çalıştırabilir miyim?
windows olmadığından dolayı ek programlarla çalıştırırsam performans düşüklüğü yaşar mıyım?
performans düşüklüğü yaşarsam şu anki bilgisayarımdan farkı kalmazsa almaya değmeyeceğinden karar verebilmem için yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar...

merhaba M1 işlemcili MacBook Pro satın aldım idecad'i nasıl kullanabilirim. Arm tabanlı windows yükledim ama idecad dosya bulunamadı hatası veriyor. İdecad'in macOS sürümü var mı ? Ya da yakın zamanda çıkacak mı?

omer.inan02:3q501bbs' Alıntı:
merhaba M1 işlemcili MacBook Pro satın aldım idecad'i nasıl kullanabilirim. Arm tabanlı windows yükledim ama idecad dosya bulunamadı hatası veriyor. İdecad'in macOS sürümü var mı ? Ya da yakın zamanda çıkacak mı?
Merhaba,
İdeCAD programları Windows (Windows 7, Windows 8, Windows 10) 64 bit işletim sisteminde çalışmaktadır. Şu an programlarımızın İOS işletim sistemine uyumluluğu ile ilgili bir çalışma gündemde değildir.
Bilgisayarınızda programı çalışır duruma getirdiyseniz, "Dosya bulunamadı" uyarısı Türkçe karakter sorunundan kaynakmış olabilir. Bu durumda Windows dil ve bölge ayarlarını Türkçe olarak düzenlerseniz sorununuz çözülebilir. Veya İdeCAD proje dosyası isminde ve bulunduğu klasörde Türkçe karakter olmayacak şekilde düzenleme yapmanız durumunda da proje dosyası açılacaktır.
İyi çalışmalar

Merhaba,
İdeCAD programları Windows (Windows 7, Windows 8, Windows 10) 64 bit işletim sisteminde çalışmaktadır. Şu an programlarımızın İOS işletim sistemine uyumluluğu ile bir çalışma gündemde değildir.
Bilgisayarınızda programı çalışır duruma getirdiyseniz, "Dosya bulunamadı" uyarısı Türkçe karakter sorunundan kaynakmış olabilir. Bu durumda Windows dil ve bölge ayarlarını Türkçe olarak düzenlerseniz sorununuz çözülebilir. Veya İdeCAD proje dosyası isminde ve bulunduğu klasörde Türkçe karakter olmayacak şekilde düzenleme yapmanız durumunda da proje dosyası açılacaktır.
İyi çalışmalar
ne kadar saçma bir sürü şirket apple pc leri kullanıyor ve uyumlu idecad programı yok.

M1 işlemcili bir mac sahibiyim. paralles üzerinde idecad 10.82 sürümü çalışıyor ancak normalden biraz yavaş olduğunu söyleyebilirim. microsoft visual C++ nekadar arm tabanlı sürümü varsa indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. ancak 10.92 i açmaya çalışırken kapanıyor bir türlü çalıştıramadım. yeni sürümde bu düzelir mi ihtimal dahilindemi?

Son düzenleme:
M1 işlemcili bir mac sahibiyim. paralles üzerinde idecad 10.82 sürümü çalışıyor ancak normalden biraz yavaş olduğunu söyleyebilirim. microsoft visual C++ nekadar arm tabanlı sürümü varsa indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. ancak 10.92 i açmaya çalışırken kapanıyor bir türlü çalıştıramadım. yeni sürümde bu düzelir mi ihtimal dahilindemi?
Size nasıl ulaşabilirim özelden.

M1 işlemcili bir mac sahibiyim. UTM ile arm windows11 üzerinde idecad 10.82 sürümü çalışıyor ancak 10.92 çalışırken kapanıyor. Bu konu hakkında yarıcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum?

M1Max işlemcili Mac'te Paralles Desktop 18 pro (+win11 pro) ile yüklemesini yaptığım idecad statik (V.10.94) açılıyor ancak zaman zaman kapanma yapıyor. Özellikle ayarlar sekmesinden "genel ayarlar"a tıklanıldığı anda kesinlikle kapanıyor. Bir çözümünü bulursam burada da paylaşırım.

(Ve evet... Dünya oraya yönelirken, Idecad'in de MacOs sürümü olmalı. En azından göğüs gere gere "öyle bir çalışma yok" denmemeli. Araya bir "maalesef" falan sıkıştırılmalı. Dünya çapında alıp yürür Mac pazarını ilk fetheden.)

M1 işlemcili bir mac sahibiyim. UTM ile arm windows11 üzerinde idecad 10.82 sürümü çalışıyor ancak 10.92 çalışırken kapanıyor. Bu konu hakkında yarıcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum?
M1Max işlemcili Mac'te Paralles Desktop 18 pro (+win11 pro) ile yüklemesini yaptığım idecad statik (V.10.94) açılıyor ancak zaman zaman kapanma yapıyor. Özellikle ayarlar sekmesinden "genel ayarlar"a tıklanıldığı anda kesinlikle kapanıyor. Bir çözümünü bulursam burada da paylaşırım

Bu sorun donanım kilidinden kaynaklanmış görünüyor. Uzaktan sağlanan bağlantıda programın demo sürümünün sorunsuz çalıştığı tespit edildi.
Mac bilgisayarlarda donanım kilidi Sorunu gidermek için üzerinde çalışılıyor.

abc.png

Bu şekilde dönüş yaptılar. Yani program tasarımı bu çip mimarisine uygun değil anladığım kadarıyla.
Zaten kilitte olsa sorun hiç açılmazdı diye düşünüyorum.

Mac içine idecad yükledim ama açılmıyor. Mac içerisine windows açmak için third part uygulama da indirmek istemiyorum. çünkü üretici tarafından önerilmeyen programlarla sistemin güvenliğini delmemek gerekiyor diye düşünüyorum.
Mac OS da idecad çalıştırılamıyor mu halen, son durumda gelişme var mıdır?

Mac içine idecad yükledim ama açılmıyor. Mac içerisine windows açmak için third part uygulama da indirmek istemiyorum. çünkü üretici tarafından önerilmeyen programlarla sistemin güvenliğini delmemek gerekiyor diye düşünüyorum.
Mac OS da idecad çalıştırılamıyor mu halen, son durumda gelişme var mıdır?
Mac’iniz Arm işlemcili ise (m1 m2 ve bunların pro ve max vb olanları) Parallels Desktop satın alıp Windows kurmanız gerekiyor Windows tabanlı uygulamalar için. Ancak İdeCad Arm uyumlu olmadığından windows kurmak İdeCad kullanmanızı sağlayamıyor. Üstteki paylaşımımda belirttikleri üzere.

Mac’iniz daha önceki nesillerdense, bootcamp olayı vardı Apple’ın sunduğu. İlave bir yazılım gerekmeden Windows kuruluyor ve eski mac’lerin Windows’unda İdeCad çalışıyor. (Benim tecrübem; 2017 MacBook Pro’da sorunsuz çalışıyordu.) Yeni işlemcilerde ise ekibin uyumsuzlukları çözmesine ihtiyaç duyuluyor.

Mac’iniz Arm işlemcili ise (m1 m2 ve bunların pro ve max vb olanları) Parallels Desktop satın alıp Windows kurmanız gerekiyor Windows tabanlı uygulamalar için. Ancak İdeCad Arm uyumlu olmadığından windows kurmak İdeCad kullanmanızı sağlayamıyor. Üstteki paylaşımımda belirttikleri üzere.

Mac’iniz daha önceki nesillerdense, bootcamp olayı vardı Apple’ın sunduğu. İlave bir yazılım gerekmeden Windows kuruluyor ve eski mac’lerin Windows’unda İdeCad çalışıyor. (Benim tecrübem; 2017 MacBook Pro’da sorunsuz çalışıyordu.) Yeni işlemcilerde ise ekibin uyumsuzlukları çözmesine ihtiyaç duyuluyor.
Anladım teşekkür ederim

Geri