V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Istinat duvarı sürşarj yükü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan insan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

insan

Etkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Idecadin istinat duvarı parametrelerinde sursarj yükü q=1.2 ton\m çizgisel yük var. Azda olsa tır geçebilen bir yolu tutan istinat duvarında sursarj yükü cizgisel olarak be alınmalı yaklaşım ne olmalı. En kısa sürede cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

İstinat duvarı pabucu üzerinde 1,2 t/m2 yük olması durumunu temsil ediyor. Tır yükünü aşağı yukarı karşılar

Hocam emin misiniz çünkü gösterimde şu şekilde. Benim anladığım kesit için çizgisel yük birimi de ton/m olarak verilmiş. Alan yükü mü çizgisel yük mü o açıdan şüpheye de düştüm.1679646313480.png

İstinat duvarında 1 m genişlik için hesap yapıyoruz 1,2 t/m çizgisel yükü 1 m.lik bir şerite etkitirseniz 1,2 t/m2 olur.

Hocam ben güvenli tarafta kalmak adına şöyle bir hesap yaptım. Bir kamyon 40 ton olsun. 8 tekeri olsun. Bir tekere 5 ton yük gelsin. Yan yana tekerlere toplam 10 ton yük gelir. Kamyon tekerlek araları mesafesi 2.5 metre olsun. 10/2,5 metre= 4 ton/m'lik bir çizgisel yüke tekabül ediyor. Ben böyle yaklaşarak bir hesap yaptım. Yaklaşımım nasıl sizce.

Geri