V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

istinat perdesi hatası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan zeki78
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Aktif toprak kotu sizin bu orneğinizde 1 m den fazla olmalı. Aktif toprak kotunu 1.5 m yapıca eklediğim raporu aldım. Siz boyutlarla oynayarak devrilme güvenliğini sağlamalısınız.

benim anlamakta güçlük çektiğim konu; aktif toprak yüksekliği 3.5m de kurtarırken, hiçbir basınç olmadığı
(toprak yüksekliği 0 iken) halde neden kurtarmıyor. burada proğramda bir hata yokmu?
Bir mühendis olarak ekte gönderdiğim istinat perdesine baktığınızda bu yapının devrilmesi size mantıklı geliyormu.

Toprak kotu 1 m iken de zaten devrilme kurtarmıyor. Toprak kotu 1m iken raporda garip rakamlar vardı. toprak kotu 1.5 m iken de kurtarmıyor ama rapor da 1 # gibi rakamlar düzeldi .Ben devrilme tahkikini kontrol etmedim . Siz elle kontrol edin. Raporda bakın. Hesabın nasıl yapıldığı çok açık. İdeyapı 'ya bildirin deyin ki burda kurtarması gerekiyor ama kurtarmıyor. Eğer siz hesapladığınızda kurtarıyorsa tabi. Mühendislikte böyle yuvarlak laflara yer yoktur. Ya kurtarıyordur ya kurtarmıyordur. Kurtarması lazım lafı mühendislik terminolojisi değil.

Kolay gelsin

Burda devirici momentler negatif çıkmış. Bu garip ornekte devirici kuvvetler devrilmeye karşı koyan kuvvet. Aslında sizin garip istinat duvarınız çok güvenli tarafta devrilmiyor yani. Program negatif sayılarda da güvensiz diyor. ideYAPI bunu düzeltsin. Esasında Boyle garip bir istinat duvarı yapılacağını öngörmemiş ide yapı. Bu istinat duvarı sizin de dediğiniz gibi ustünde toprak etkisi olan duvardan aslında daha güvenli.

zeki78":2hejchf4' Alıntı:
benim anlamakta güçlük çektiğim konu; aktif toprak yüksekliği 3.5m de kurtarırken, hiçbir basınç olmadığı
(toprak yüksekliği 0 iken) halde neden kurtarmıyor. burada proğramda bir hata yokmu?
Bir mühendis olarak ekte gönderdiğim istinat perdesine baktığınızda bu yapının devrilmesi size mantıklı geliyormu.

Zeki bey merhaba

İstinat duvarı tanımlarken toprak yüksekliğinin sıfır verilmesi öngörülen bir durum olmadığı için
Analiz sonrasında betonarme diyalogta tanımsız değerler çıkıyor.

Diğer durum ise İstinat duvarında 1m toprak yüksekliği girdiğimizde Devirici momentlerin negatif değerlere ulaşması,
Tanımladığınız istinat duvarı pabuç ve taban dişi kesitlerinin gerekenden çok fazla ve toprak itkisinden oluşan devirici kuvvetin çok az olmasından kaynaklanıyor.
Tanımladığınız İstinat duvarı aşırı derecede güvenli durumdadır.
Fakat böyle bir durumda öngörülmediği için devrilme güvenlik kontrollünde uyarı alıyoruz.

Bu iki durumuda hata listemize aldık. En kısa sürede gerekli düzeltmeler yapılacaktır.

İyi çalışmalar.

Sayın cassabotanic ve Yasin bey ilginiz için teşekkürler.
Böyle bir istinat perdesi yapmak elbette mantığa aykırı bir durum,
Benim karşılaştığım sorunda; istinat perdesi ve aktif toprak yüksekliği eşitken istinat perdem kurtarıyordu,
Ancak aktif toprak yüksekliğini istinat perdesi yüksekliğinden daha düşük bir değer girdiğimde hata veriyordu.
Ben sadece idecad'in istinat perdesi analizinde kendimce gördüğüm sorunu ifade etmek için
abartılı bir örnek verdim.
Kolay Gelsin

Geri