Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Köy Evinde Taban Basıncı Negatif

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan insan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

insan

Etkin Üye
Herkese merhaba. Arkadaşlar modelleme hatası olduğunu düşünüyorum 10 ton/m2 negatif gerilme var. En acil şekilde çözmem gereken bir sorun, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler. Ayrıca bundan başka hata görüp paylaşırsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Analiz ayarlarınızda Temel-Zemin sekmesinde radye temellerde negatif taşıma gücü kontrolü yap seçeneği aktif, onu kapatırsanız hata almazsınız.

Herkese merhaba. Arkadaşlar modelleme hatası olduğunu düşünüyorum 10 ton/m2 negatif gerilme var. En acil şekilde çözmem gereken bir sorun, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler. Ayrıca bundan başka hata görüp paylaşırsanız sevinirim.
Merhaba. Geometrik kontrolünde sorun gözükmüyor o yüzden modellemede bir sorun yok. Girdiğiniz zemin taşıma gücü değerini kontrol ediniz. Temel alanını arttırarak negatif zemin gerilmesini yok edebilirsiniz. Beton sınıfını C30 yapın. Ayrıca S13 kolonunda y doğrultusundaki ve S17 kolonunda x doğrultusundaki deprem etkilerinde kolon-kiriş birleşimlerinde sorunlar var. Bu kolonların dar kenarlarını genişletebilirsiniz.

3B görselleştirmede verilen temel basınç değerleri sadece üst yapı çözümünden bulunan ara değerlerdir. Raporda verilen temel basınç değerleri ise arttırma ve birleştirme işlemi uygulanmış sonuçlardır. Bu durumda raporda basılan taban basıncı değerlerini analiz modeli penceresinde incelenemez
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

3B görselleştirmede verilen temel basınç değerleri sadece üst yapı çözümünden bulunan ara değerlerdir. Raporda verilen temel basınç değerleri ise arttırma ve birleştirme işlemi uygulanmış sonuçlardır. Bu durumda raporda basılan taban basıncı değerlerini analiz modeli penceresinde incelenemez
Yasin bey anladığım şu iki yükleme durumu için raporu baz almalıyım. O halde 10 ton/m2'lik bir negatif gerilmeyle bu yapıda neden karşılaşıyorum.

9,11 NEGATİF BASINÇ DEĞERİNİ RAPORLARDA RADYE TEMEL TABAN BASINCI sekmesi altında bir türlü bulamadım. negatif değerler çok küçük görünüyor. bende mi sorun var acaba :cool:

9,11 NEGATİF BASINÇ DEĞERİNİ RAPORLARDA RADYE TEMEL TABAN BASINCI sekmesi altında bir türlü bulamadım. negatif değerler çok küçük görünüyor. bende mi sorun var acaba :cool:
Olcay bey ben Yasin beyin attığı yazıdan geoteknik raporda gözüken değer, yada tek yükleme durumu için yapılan analizde görünen değerleri dikkate almalıyım. Eğer böyleyse tek yükleme durumu yada geoteknik raporda gözüken değerler 9,11 ton/m2 olcay bey. Bu hususta görüşlerinizi bekliyorum, ben yanlış anlıyorsam uyarılarınızı bekliyorum.

Bu yapıda radyenin köşesindeki 0.9 G içeren negatif deplasmanları hiç dikkate almayın. Yönetmelikte rijit bodrumlu yapılar için getirilen kurallar çok yüksek katlı (20 - 30 kat) ve çok sayıda bodrum kat içeren ( 5- 6 kat) yapılar gözetilerek getirilmiş kurallardır. ve istisna da getirilmemiştir.
Az katlı ve bir iki bodrum içeren yapılar hiç rijit kat işaretlenmeden çözülebilir ve yapılan çözüm de hatalı olmaz.
Bu projedeki 9.11 t/m2 değeri ; yönetmeliğin alt ve üstü birleştiriken önerdiği Dalt ve Düst katsayılarıyla ayrıca büyütüldüğü için çıkmaktadır.
Negatif deplasman çıkan En alt katta perdenin devam etmeyen köşesinde radyenin kendi ağırlığı hariç ayrıca ölü yük olmadığı için ve 0.9 faktörüyle de azaltığı için ve bir de üstüne düşey depremden gelen negatif etki katılınca dar bir alanda negatif deplasman oluşuyor.

Eğer bu yapı çok yüksek katlı olsaydı ve negatif deplasman yine bu köşede çok küçük bir alanda çıksaydı gene dikkate almanız gerekmezdi.

Geri