KİRİŞ SEHİM HATASI

NURİ ÇELİK

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Projemde son kat tabliyemde konsol kirişlerimde sehim hatası alıyorum.
Konsol kirişlerimin uzunluğu 285cm kirişim ise 60/35.
Çözüm olarak kiriş duvar yükünü azalttım teras olduğu için fakat yeterli gelmedi.
Donatı ile çözmeye kalktığımda ise çok fazla donatı kullanılması gerekiyor bu da maksimum donatı sınırının aşılmasına neden oluyor sorun çözülmediği gibi.
Bu sehim hatasının çözümü hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Kiriş .png
    Kiriş .png
    33.4 KB · Görüntüleme: 43
  • Screenshot 2023-09-09 185150.png
    Screenshot 2023-09-09 185150.png
    77.4 KB · Görüntüleme: 47
Arkadaşlar merhaba,

Projemde son kat tabliyemde konsol kirişlerimde sehim hatası alıyorum.
Konsol kirişlerimin uzunluğu 285cm kirişim ise 60/35.
Çözüm olarak kiriş duvar yükünü azalttım teras olduğu için fakat yeterli gelmedi.
Donatı ile çözmeye kalktığımda ise çok fazla donatı kullanılması gerekiyor bu da maksimum donatı sınırının aşılmasına neden oluyor sorun çözülmediği gibi.
Bu sehim hatasının çözümü hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Ts500 de Sehim formülünü inceleyin , o formüldeki parametrelere göre hareket edin. ( kalınlık, beton sınıfı, donatı miktarı, yükler vs..). Teoriyi öğrenince ne yapmak gerektiğini değil ne yapmamak gerektiği yönünde kendimizi geliştiririz. Tavsiyem budur.

sizin sorununuz sehim değil, sorun 285 cm. açıklıkta konsol talep eden mimar, ne yapmak isterler anlaşılır gibi değil, 1.5 bilemedin 1.80 hadi en fazla 2 m. 2.85 nedir ? nasıl olsa sorumluluk statik mühendisinde nasıl çözerse çözsün!
Uygun boyutlarda 285 cm. Konsol olur. Mimar ister, statikçi gerekli olan min. Kesiti mimara iletir. Kesiti kabul ederse iş devam eder etmezse konsol boyunu kısaltır. Teorik bilgi, yönetmelik koşulları ve deneyim.

Uygun boyutlarda 285 cm. Konsol olur. Mimar ister, statikçi gerekli olan min. Kesiti mimara iletir. Kesiti kabul ederse iş devam eder etmezse konsol boyunu kısaltır. Teorik bilgi, yönetmelik koşulları ve deneyim.
sn @Şükrü Şahin imkansız diye bir şey yoktur. her türlü yapı gerekli tüm hesaplamalar yapılıp yapı davranışı iyi irdelendiğinde inşa edilebilir. sn @proteknik in bahsettiği konu genelde program kurtarıyor diye projeyi hemen imalata geçiriyorlar ve yapı davranışını hesaplamıyorlar. buda depremlerde karşımıza tahmin edilemeyen sonuçlar çıkarabiliyor. örnekleri çok. diye düşünüyorum.

ayrıca çeşitli malzemeler kullanılıp (çelik, beton, ahşap vs.) mimari projeye daha uygun yapılar inşa edilebilir. ancak genelde yapılar betonarmeden imal ediliyor.

sn @Şükrü Şahin imkansız diye bir şey yoktur. her türlü yapı gerekli tüm hesaplamalar yapılıp yapı davranışı iyi irdelendiğinde inşa edilebilir. sn @proteknik in bahsettiği konu genelde program kurtarıyor diye projeyi hemen imalata geçiriyorlar ve yapı davranışını hesaplamıyorlar. buda depremlerde karşımıza tahmin edilemeyen sonuçlar çıkarabiliyor. örnekleri çok. diye düşünüyorum.

ayrıca çeşitli malzemeler kullanılıp (çelik, beton, ahşap vs.) mimari projeye daha uygun yapılar inşa edilebilir. ancak genelde yapılar betonarmeden imal ediliyor.
Program , kendi kullanım koşullarında, uygun data girilerek sonuca ulaşır. Ancak sorumluluk tamamen mühendistesir. Sorun 285 cm. Konsol isteyen mimarda mı, yoksa bunu 35 cm. Yüksekliğinde betonarme kirişle geçmeye çalışan mühendiste mi?

Mimar ister arkadaşlar, bizim görevimiz mimarın tasarımını en güvenli en ekonomik olarak dizayn etmektir. İyi mimar herkesin ufkunu açar, sınırlarını geliştirir.

Teoriye hakim olmadan, kullanılan programın sınırlarını, inceliklerini bilinmeden yönetmelik maddelerini özümsemeden yapılan projeler ya çok riskli ya da over dizayn ( aşırı büyük kesiler) olur

Bu platform çoğunlukla programın kullanımı yönünde sorulardan ziyade bir bedel karşılığı alınan işlerin bedavaya yaptırılmaya çalışıldığı bir yer halinde dönüştü. Kimse balık tutmayı öğrenmek istemiyor.

Mühendislikte usta çırak ilişkisi çok önemlidir. Ama kimse bilgiyi, tecrübeyi bedavaya satın almaya kalkmasın, bedelsiz iş gücü olarak görmesin.

Kimse boyunu aşan işlerin altına tek başına girmesin, tecrübeden yararlansın, gerekirse danışman mühendisle beraber çalışsın.

Geri