Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Kısa Kirişlerde Kesme Dayanımı sağlamanın yöntemleri ?

İlgilenen meslektaşlarım yardımlarınızı bekliyorum. Estetik görünümü fazla değiştirmeden kısa kirişleri nasıl dizayn edebiliriz ? Fakat bu kirişlerin kesit artırımı yapıldığı zaman anormal şekilde ebat değişimi oluyor o yüzden boyut arttımı yapamıyoruz malesef. Normal olarak 25/50 kullanılanılan kirişlerin hangi özelliklerini değiştirerek (boyutlarımı max 30/70 yapabiliriz ama yine kurtarmıyor) tasarıma uygun hale getirebiliriz ? Yardımlarınızı bekliyorum...

Nedim Bey projeyi ekledim aşağıdaki linke göz atabilirseniz sevinirim. Ama kolonların ve perdelerin yön doğrultularını değiştirme şamsım pek yok diye düşünüyorum çünkü bodrum, zemin ve asma katlarda bu kolonları döndürürsem dükkanları unutmak gibi bişey oluyor üst katlarda problem oluşmuyor zaten. Bunun başka bir çözümü varmıdır acaba?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Mehmet bey,
Aslında bir iki şey aklımdan geçti ama sizin mimari kaygılarınıza vakıf olmadığım için bir şey söyleyemiyorum. Yalnız projenizde döşemeye basan bir kolon söz konusu. Burada bir veri giriş hatası var. Gözden geçirmenizi öneririm.
Ayrıca katı boş geçen kolonları üstü serbest kolon tanımı yaptınız mı? (yapmış olabilirsiniz, bilmiyorum, sadece hatırlatma)
Hareketli yük katılım katsayısı uygulanabilir.
Binanın merdivenlerini tanımlayıp yapı ile birlikte çözüp yükünü etki ettirebilirsiniz.
Yarı rijit diyafram çözümü yapınız.

Nedim Bey;
Bu benim ilk projem olduğu bir aydır kullanıyorum idecadi o yüzden tam hakim değilim proğramın içeriğine. Kesme sorununu çatlamış kiriş momentlerini düzenleyerek düzelttim ama size sormak istediğim bir iki sorum var.
1-) Kolon-Kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği sağlamayan kolonları (max=10cm) ilgili boyut attırabilirim ama yine sağlamadığı durumlarda ne yapmam gereklidir ? Yine aynı şekilde atalet momentleriyle oynanmasımı gerekiyor, evetse açıklayabilirmisiniz nasıl olacağını ?
2-) Döşemeye basan kolon var demişiniz ben bulamadım onu geometri kontrolünden falan. Eğer bunu anlamanın kolay bir yöntemi varsa veri girişindeki hataları çabucak anlama yöntemleri benide bilgilendirirseniz çok sevinirim gerçekten.
3-) Haraketli yük katlım katsayısından kasıt bu üstü serbest kolonlar için mi?
4-) Normal kiriş veya konsol kirişlerde haraketli yükü nasıl tanımlamalıyız. Zaten döşemeye etkitilen hareketli yük kirişe aktarılacağı için tanımlamaya gerek yok ama hareketli yük tanımlamak gerekirse hangi koşullar için kaç birim Q tanımlamamız gerekli?
Teşekürlerimi sunarım kolay gelsin...

mehmet sesigüzel:2n3ushhb' Alıntı:
1-) Kolon-Kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği sağlamayan kolonları (max=10cm) ilgili boyut attırabilirim ama yine sağlamadığı durumlarda ne yapmam gereklidir ? Yine aynı şekilde atalet momentleriyle oynanmasımı gerekiyor, evetse açıklayabilirmisiniz nasıl olacağını ?

Bununla ilgili ekteki linkte
kesme güvenliği sorununu nasıl aşacağınızla ilgili bir açıklama var. En genel tabiriyle kolona basan kirişin kolon üzerinde sanal olarak taradığı alanı arttırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Burada aslolan kesme güvenliği sağlamayan kolonların hangi kirişlerden dolayı bu duruma düştüğünün tespitidir. Aksi halde rastgele yapacağınız müdahelelerle kolon ve kirişlerin boyutlarını büyütmeniz sizi olumsuz sonuçlara doğru götürür. Bu yüzden linte verilen bilgileri gözden geçiriniz.

2-) Döşemeye basan kolon var demişiniz ben bulamadım onu geometri kontrolünden falan. Eğer bunu anlamanın kolay bir yöntemi varsa veri girişindeki hataları çabucak anlama yöntemleri benide bilgilendirirseniz çok sevinirim gerçekten.
Öncelikle şunu söyleyeyim; geometri kontrolünün haricinde olabilecek hataların irdelenmesi ile ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsin.
Senin projende asma kat kalıp planında S033 kolonun döşemeye basıyor. Bu şekilde bir tararım program mantığı açısından hatalıdır.

3-) Haraketli yük katlım katsayısından kasıt bu üstü serbest kolonlar için mi?

Hayır, Hareketli yük katılım katsayısı ve deprem yönetmeliğinde tanımlı binanın kullanım amacına göre değişen bir değerdir. Analiz/Analiz Ayarları/Yük güvenlik sekmesi/ TS498 Hareketli yük azaltma ...../ seçerek hesaba dahil edebilirsin. Sadece ne tür bina yaptığınızı seçtiğinizde program katsayıyı kendisi alır. Örneğin konut türü yapılar için 0.30 dur. Yada kendin müdahele edip Analiz menüsü altında Kat Parametreleri içinde HYK sütununda istediğin kata istediğin değeri girebilirsin. Bunda amaç deprem esnasında hareketli yükün tamamının aynı anda yapıda bulunma olasılığı düşük olduğundan deprem hesabında hareketli yük azaltma katsayısı kullanılmak suretiyle tasarruf sağlamaktır.

4-) Normal kiriş veya konsol kirişlerde haraketli yükü nasıl tanımlamalıyız. Zaten döşemeye etkitilen hareketli yük kirişe aktarılacağı için tanımlamaya gerek yok ama hareketli yük tanımlamak gerekirse hangi koşullar için kaç birim Q tanımlamamız gerekli?

Söylediğiniz gibi döşemelerden zaten hareketli yükler gelmektedir. Bu nedenle tekrar bir hareketli yük tanımlamanıza gerek yoktur. Ancak yatık kirişler gibi ve yine döşemeyi çapraz geçen, üzerinde duvar olmayan kirişler gibi, çatı arası yükleri taşıyan kirişler gibi kirişlere hareketli yük verilebilir.

Nedim Bey;
Kolon-Kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği için vermiş olduğunuz link açılmıyor, açılan sayfada istenilen başlık mevcut değildir uyarısını veriyor. Size zahmet olacak ama birdaha gönderebilirmisiniz o linke çok ihtiyacım var sözlerinizden anladığım kadarıyla...

mehmet sesigüzel":1eptsjhk' Alıntı:
Nedim Bey;
Kolon-Kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği için vermiş olduğunuz link açılmıyor, açılan sayfada istenilen başlık mevcut değildir uyarısını veriyor. Size zahmet olacak ama birdaha gönderebilirmisiniz o linke çok ihtiyacım var sözlerinizden anladığım kadarıyla...
Dosya ektedir. Ayrıca yukarıdaki linki de düzelttim, inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Öncelikle çok teşekür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı Nedim Bey. Yardımınıza ihtiyacım olan bir konu daha var yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten.
*Merdiven tanımlarken kat sahanlıklarını merdivenin devamıymış gibi rota çizgileri ile tanımlamak mı daha mantıklı olur; yoksa normal döşeme olusturup merdivenin monte edileceği şekilde yırtarak tasarım yapmak mı daha uygun olur? Sonuçta daha sonradan kafa yüksekliklerinin kurtardığı yerlere ayrıca döşeme tanımlamak gerekiyor yani merdivenin sahanlıkları ve sonradan döşeme komutu ile tanımlayacağımız sahanlığı tek parça halinde döşeme komutuyla tanımlayıp merdiveni bu döşemeye bağlamak mı uygundur. (Yeni merdivenin tasarımı yapan birisi gibi düşündüğümü varsayın, Döşemeleri falan başta komple kaldırıp rota çizgileriyle merdiven oluşturan ama daha sonra sahanlıkta boş kalan kısımları nasıl kapatacağını bilmeyen, özelliklede dükkanlarda hem asma hem bodrumada ki depoya inen merdivenler de problem arz ediyor). Acil yardımlarınıza ihtiyacım karar veremedim daha doğrusu hangisi doğru bir tasarım olur bilmiyorum...

mehmet sesigüzel":d30i3lh2' Alıntı:
Nedim Bey;
Dosyaları ve merdiven tasarımdan dolayı işin içinden çıkamadığım hataları yükledim. sizde göz atıp neyi nasıl yapmam gerekiyor beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin?

merdiven bir boşluk olduğu için eğer döşemeyi kirişsiz yırtarsanız özellikle büyük döşemeleri ve de bağlantıyı keserseniz konsol olarak çalışır.Projenize baktığımızda merdivenleri tanımlamıssınız fakat yarı rijit çözmemissiniz ve mesnet koşullarını belirlememissiniz hal böyle olunca merdiven sistemde hesaplara dahil edilmemiş oluyor.
Kendi fikrim ; 1.yol olarak aynı sizin çizimde yaptığınız gibi merdivenleri oluşturup hepsinin mesnet koşullarını belirleyip yarı rijit olarak çözmek.Bu en doğru yaklaşımdır.Mesnet koşullarını belirlerken merdivenin hangi yapı elemanına etkidiği önemlidir.
2.yol olarak , hiç merdivenleri girmem sadece yırtık olan yerlere döşemeye çizgisel yük olarak veririm ve tamamı çerçeve içinde kalan merdivenlere de kirişlere ek yük olarak etkirim.

iyi çalışmalar

mehmet sesigüzel":wo4ymvft' Alıntı:
Nedim Bey;
Dosyaları ve merdiven tasarımdan dolayı işin içinden çıkamadığım hataları yükledim. sizde göz atıp neyi nasıl yapmam gerekiyor beni bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin?

Sayın Sesigüzel,

Doğrudan adımı vererek şahsıma sorduğunuz sorulara cevap veremediğim için çok özür diliyor, cevaplayan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum. Zaman problemim nedeniyle bu ara foruma çok fazla girip projenizi de inceleyemedim. Aslına bakarsanız okudum ama projeye bakıp tutarlı bir cevap vermeye vaktim olmadı. Ümit ediyorum diğer arkadaşların verdiği cevapları sizi tatmin etmiş ve işinizi görmüştür. Genel bir şey söyleyeyim döşemelerde büyük yırtıklardan kaçınmalısınız. Hele bunun ucuna bir de merdiven bağlıyorsanız daha dikkatli olmanızı öneririm. Ömer bey de güzel açıklamada bulunmuş. Tekrar özür diliyor selamlarımı sunuyorum...

NYILMAZ:1oc5oytj' Alıntı:
mehmet sesigüzel:1oc5oytj' Alıntı:
Nedim Bey;

Sayın Sesigüzel,

Doğrudan adımı vererek şahsıma sorduğunuz sorulara cevap veremediğim için çok özür diliyor, cevaplayan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum. Zaman problemim nedeniyle bu ara foruma çok fazla girip projenizi de inceleyemedim. Aslına bakarsanız okudum ama projeye bakıp tutarlı bir cevap vermeye vaktim olmadı. Ümit ediyorum diğer arkadaşların verdiği cevapları sizi tatmin etmiş ve işinizi görmüştür. Genel bir şey söyleyeyim döşemelerde büyük yırtıklardan kaçınmalısınız. Hele bunun ucuna bir de merdiven bağlıyorsanız daha dikkatli olmanızı öneririm. Ömer bey de güzel açıklamada bulunmuş. Tekrar özür diliyor selamlarımı sunuyorum...

Merhaba CAKILOMER ve NYILMAZ Beyler;

Tavsiyeleriniz çok teşekür ederim. Öncelikle belirtmek isterimki sizlerin yardımları sayesinde idecad kullanma yeteğimi geliştirdim ve özellikle NYILMAZ bey kesinlikle öyle düşünmeyin, esas ben özür dilerim sizlerin değerli zamanınızı meşgul ettiğim için. Ekteki projemi tamamlamamda çok faydası oldu. Son halini verdiğim projemi kontrol edip varsa eksikliklerim hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.https://forums.idecad.com.tr/forum/threads/merdiven-tasar%C4%B1m-problemleri.3043/ 19 aralık 2014 18:00 tarihli gönderimdeki problemlerim içinde tavsiyeleriniz olursa ve bana bilgi verirseniz gerçekten çok teşekür ederim şimdiden. Bu idecad de ilk projem olduğu için bir hayli eksiğim fazla oluyor, İnşaallah sizlerinde yardımlarıylada bu sıkıntımı halletmiş olurum :D Kolay gelsin sizlerede; İyi çalışmalar...

Geri