Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Kısa Kirişte Gövde Donatısı Atıyor

xeminx000

Yeni Üye
İyi günler,

Analizini yaptığım projede 32cm olan kiriş yüksekliklerine rağmen kirişlerime gövde donatısı atıyor.
Kiriş parametrelerinde ayarlara baktığımda gövde demiri için H değeri 61 cm olmasına rağmen niye gövde donatısı atıyor.
İncelediğimde hepsi kısa kiriş sebebi bu mu acaba?
Projemi sıkıştırıp ekledim inceler misiniz?
Gövde donatısı olan kirişlerim:
-K47
-K58
-K25
-K26
-K27
-K28
Bir de ek olarak kirişlerimde her kattı ayrı donatı atıyor bu bana hiç normal gelmedi. Bu konuda da bi tavsiyeniz var mı.
İlginize teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Öncelikle projenizde döşeme tipi tek doğrultulu dişli döşeme bina yükseklik sınıfı bys=4 tbdy 2018 bys>=6 olan binalarda tek doğrultulu dişli döşeme sistemine izin vermiyor. (siz tbdy sihirbazında döşeme tipini kirişli veya kaset döşeme seçmişsiniz.) Döşeme sistemini değiştirmeniz gerekir.
Daha önceki sorunuza verdiğim cevapta bu durumu Size iletmiştim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bahsettiğiniz kirişlerde yükseklik/serbest açıklık oranları 1/4 ten fazla olduğu için TBDY madde 7.4.1.c) sebebiyle gövde donatısı konuyor.

1636539238432.png
Yapıya ve elemanlara gelen düşey+deprem etkileri her hatta farklıdır, donatıların değişmesi normaldir.

-U, L, T vb. tipli poligon perdeleri perde grubu tanımlamanız uygun olur. Perde kollarından biri 1/6 boyut oranını sağlamıyorsa kısa başlık perdesi olarak tanımlanmalıdır.

Taşıyıcı sistemi gözden geçirmenizi öneririm. (en azından a ve k akslarında çerçeve oluşturup, K37-K04, K5-k70 kirişlerinin kesişimlerine kolon modellenebilir )
1636540990956.png

Öncelikle teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.

Öncelikle projenizde döşeme tipi tek doğrultulu dişli döşeme bina yükseklik sınıfı bys=4 tbdy 2018 bys>=6 olan binalarda tek doğrultulu dişli döşeme sistemine izin vermiyor. (siz tbdy sihirbazında döşeme tipini kirişli veya kaset döşeme seçmişsiniz.) Döşeme sistemini değiştirmeniz gerekir.
Daha önceki sorunuza verdiğim cevapta bu durumu Size iletmiştim.

Bunu dikkate alıcam. döşemelerimi kaset döşeme yapacağım.

Geri