Kısa kolon nasıl tanımlanır?

Merhaba kısa kolon tanımlama ile ilgili netleştiremediğim bir sorum olacak

1-Ara kotta bir kiriş tanımlı ise bu kirişin mesnetlendiği kolonları sistem otomatikman kısa kolon olarak algılayıp donatıları ona göre mi dizayn eder değil ise kısa kolonu nereden tanımlayacağım?

2-Bir kolonu seçip sağ tık menüsünde kısa kolon tanımla seçeneği var, buradan mı tanımlamam gerekiyor? Velevki buradan tanımladım, sonradan sistem değişti ve ben bu kolonu kısa kolon olmaktan çıkaracak isem bunu nerden yapacağım, çünkü bu sağ tık menüsünde sadece kısa kolon tanıma seçeneği var, kısa kolondan çıkar seçeneği yok!

3-Kolon özellikleri penceresinde kolon serbest yüksekliği parametresi var. Buradan ben kısa kolon ölçüsünü mü girmeliyim?

Göreceğiniz üzere kısa kolon tanımlama konusunu netleştiremedim bir türlü, bunu bi izah edebilir misiniz lütfen?

1-Ara kotta bir kiriş tanımlı ise bu kirişin mesnetlendiği kolonları sistem otomatikman kısa kolon olarak algılayıp donatıları ona göre mi dizayn eder değil ise kısa kolonu nereden tanımlayacağım?
Planda kısa kolon olarak tanımlamak istediğiniz kolonları seçiniz. Sağ tuş menüsündeki "Kısa kolonlar" komutunu tıklayın
Açılan kısa kolon diyaloğunda “Seçilen kolonları kısa kolon olarak dikkate al.” seçeneğini işaretleyin. Tamam'a basın
1680505725958.png
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kolon kesme güvenliği raporunda bu kolonlar kısa kolon olarak belirtilir. Bu kolonlarda 7.3.8. maddesindeki koşullar uygulanır.
1681887871369.png

1681887995418.png

2-Bir kolonu seçip sağ tık menüsünde kısa kolon tanımla seçeneği var, buradan mı tanımlamam gerekiyor? Velevki buradan tanımladım, sonradan sistem değişti ve ben bu kolonu kısa kolon olmaktan çıkaracak isem bunu nerden yapacağım, çünkü bu sağ tık menüsünde sadece kısa kolon tanıma seçeneği var, kısa kolondan çıkar seçeneği yok!
Planda kısa kolon olarak tanımını kaldırmak istediğiniz kolonları seçiniz. Sağ tuş menüsündeki "Kısa kolonlar" komutunu tıklayın
Açılan kısa kolon diyaloğunda “Seçilen kolonları kısa kolon olarak dikkate al.” seçimini kaldırın. Tamam'a basın
1680505565497.png

3-Kolon özellikleri penceresinde kolon serbest yüksekliği parametresi var. Buradan ben kısa kolon ölçüsünü mü girmeliyim?
Kolon kesme güvenliği raporunda kolon serbest yüksekliği(ln) görülebilir. Bu boy otomatik hesaplanmaktadır. Normalde müdehale etmeniz gerekmez. Kolona farklı kotlardan kiriş saplanıyor ise bu boy kontrol edilebilir. gerekirse kolon ayarlarından değiştirilebilir
1680506294599.png
1680506091361.png

Bu verdiğiniz bilgiler biraz netleştirdi durumu ama şu konularda hala netleşemedim, müsadenizle biraz daha net bir şekilde sormak istiyorum, yanıtlayabilirseniz çok mutlu olurum;

1-Ara kotta kiriş var ise, sistem bunu otomatik olarak kısa kolon olarak algılar mı? Yoksa benim mutlaka sağ tıktan kısa kolon olarak tanımlamam gerekiyor mu?

2-Arada kiriş değil de kısa duvar da olabilir, bu durumda sistem bunu algılayamayacaktır, benim kısa kolon olarak tanımlamam gerek. Ama bu sağ tık tanımlamada herahngi bir değer giremiyoruz, kolonun tutulu olma mesafesi önem arzetmiyor mu? kolon neresinden tutulu olursa olsun sadece kısa kolon olarak tanımlamak yeterli midir? Örneğin yükseltme perdesi var ise sistemde 4 m lik kolonun zeminden 1 m'si tutulu ise bu perde ile, sadece kısa kolon tanımlamam yeterli midir ?

3-"Farklı kottan kiriş birleşiyorsa gerekiyorsa müdahale edilebilinir" demişsiniz ama bu cümle kesinlik içermediğinden emin olamadım. Kısa kolon var ise bu ln değerine mutlaka bu kısa kolon tutulma mesafesini girmeli miyim?

4-Ben ln değerine hiç dokunmadan sadece kısa kolon olarak tanımladığımda bu kolon kesme raporunda gösterdiğiniz ln değerlerinin değişmiş olması gerekiyor mu? Yoksa sadece ln değerine müdahale edersem mi bu değerler değişir?

1-Ara kotta kiriş var ise, sistem bunu otomatik olarak kısa kolon olarak algılar mı? Yoksa benim mutlaka sağ tıktan kısa kolon olarak tanımlamam gerekiyor mu?
Kısa kolon durumları otomatik olarak tespit edilmez. Kısa kolonlar kullanıcı tanımlı olarak belirlenmelidir.
2-Arada kiriş değil de kısa duvar da olabilir, bu durumda sistem bunu algılayamayacaktır, benim kısa kolon olarak tanımlamam gerek. Ama bu sağ tık tanımlamada herahngi bir değer giremiyoruz, kolonun tutulu olma mesafesi önem arzetmiyor mu? kolon neresinden tutulu olursa olsun sadece kısa kolon olarak tanımlamak yeterli midir? Örneğin yükseltme perdesi var ise sistemde 4 m lik kolonun zeminden 1 m'si tutulu ise bu perde ile, sadece kısa kolon tanımlamam yeterli midir ?
Duvardan dolayı kısa kolon durumu oluşuyor ise ln boyu otomatik hesaplanmaz. Ln mesafesi Kolon ayarlarından yapılmalıdır. Saplama kiriş veya perde durumunda ln boyu otomatik olarak tespit edilir. Aşağıdaki örnek durumları inceleyiniz
Kısa kolon tanımları kullanıcı tarafından yapılır.
Örneğin yükseltme perdesi var ise sistemde 4 m lik kolonun zeminden 1 m'si tutulu ise bu perde ile, sadece kısa kolon tanımlamam yeterli midir ?
TBDY 2018 7.3.8 Kısa kolonlara ilişkin koşullarda kısa kolon tanımı ile ilgili net bir ifade (en/boy oranı gibi) verilmemiştir.
Subasman perdelerinin kolonlarda oluşturduğu kesme kuvvetleri incelenerek karar verilmesini öneririz.
Emniyetli yönde kalmak için kısa kolon seçeneği işaretlenebilir.

Ln boyu subasman perdesi dikkate alınarak otomatik hesaplanır. Ayrıca aşağıdaki forum linkinde açıklanan durumu inceleyin
1680521711949.png
1680521680524.png

1680521779358.png
3-"Farklı kottan kiriş birleşiyorsa gerekiyorsa müdahale edilebilinir" demişsiniz ama bu cümle kesinlik içermediğinden emin olamadım. Kısa kolon var ise bu ln değerine mutlaka bu kısa kolon tutulma mesafesini girmeli miyim?
Kolona kiriş veya perde saplandığında ln boyu otomatik hesaplanır. Yukarıda örneklediğim kolon kesme güvenliği raporlardan ln mesafesi kontrol edilebilir. Duvarlar dikkate alınmaz.
Ln mesafesi genel olarak doğru hesaplanmaktadır. Kolona birden fazla kotlu kiriş / perde saplandığında ln mesafesi hesabında tespit ettiğimiz hata var. Bundan dolayı istisna durumlarda bu mesafenin kontrol edilmesinde fayda var. Hatalı hesaplandığını düşünüyorsanız kullanıcı tanımlı olarak girmeniz gerekmektedir.
Projenizi eklerseniz inceleyebiliriz
4-Ben ln değerine hiç dokunmadan sadece kısa kolon olarak tanımladığımda bu kolon kesme raporunda gösterdiğiniz ln değerlerinin değişmiş olması gerekiyor mu? Yoksa sadece ln değerine müdahale edersem mi bu değerler değişir?
ln değeri kolon serbest boyu ile ilgilidir. Kolona serbest boyu ve saplanan kirişler arasında kalan mesafe dikkate alınarak hesaplanır. İsteseniz kolon ayarlarından kullanıcı tanımlı olarak değiştirilebilir. Kısa kolon tanımı yapmanız ln mesafesini değiştirmez.
1680525515161.png

Geri