Kademeli temel çizimi nasıl yapılır

actombo

Tanınmış Üye
Merhabalar
Kademeli temel çizimini ilk defa yapacağım.Bir kaç başlığı gezdim konu hakkında sağlıklı bir bilgi bulamadım.Benim sorum temeli kot verip aşağıya indirmek mi yoksa kata ayrı temel çizmek mi?ben ayrı çizdim denedim ama kesit kurtarmadı,hatalar verdi.proje büyük değil büyük kesitlerin çıkmaması gerekiyor 2 katlı bir binaya da 50 cm temel de fazla açıkcası,ben bir yerde muhtemelen hata yapıyorum.Bu konu ile ilgili video veya kaynak varsa inceleyebilirim.
projeyi de ekliyorum,incelerseniz sevinirim.
İyi çalışmalar

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Başlık derken buradaki başlıkları gezdim İsmail bey,istediğim bilgileri bulamadım.

Merhaba,
Kolonlar hangi katta bitiyorsa temel o katta tanımlanmalı. Bu anlamda veri girişi doğru.
Projede mevcut durumda zemin kattaki radye temelde ilave donatılardan kaynaklanan yetersizlik, zemin katta iki, bodrum katta bir kolonda zımbalama sorunu, bodrum kata zayıf kat sorunu, S15 kolonunda Birleşim kesme güvenliği sorunu var.
Öneriler;
-Analiz Ayarları/Temel zemin Sekmesinde "Radye Temel-Üst yapı Bağlantı yöntemi" için "Bağlantı bölgesini büyütme" seçeneğine göre analiz yapılabilir.
-1.bodrum kat rijit kabul edildiği için çevre perdelerinin "su basman" perdesi olarak işaretlenmesine gerek yok. Bu durumda çevre perdeleri B1 düzensizliği hesabında kat etkili kesme alanına dahil edilecek ve zayıf kat sorunu oluşmayacak.
-Bodrum kattaki S5 kolonundaki zımbalama sorununun çözümü için radye kalınlığı 35 cm. yapılabilir.
-Bodrum kata devam eden S2-S14 ve S6 kolonlarında zemin kattaki radye temelde zımbalama kontrolü yapılmaması için radye döşeme kenarı kolonların birkaç cm. içerisinden tanımlanabilir.
-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunu için:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• prj_temel_inceleme.cde
    924.7 KB · Görüntüleme: 582
Merhaba

Ekteki projede kademeli temel tasarımı doğru mudur ? Kademe kısmı radye olarak tanımladım ancak perde mi olmalı emin olamadım.
Ayrıca iki perde arasına döşeme tanımlamam gerekiyor ekteki resimdeki gibi. Ancak döşeme kalıp planında donatılandırılmamakta. Arada kalan döşemeyi kalıp planında donatılantılandırılması gerekiyor ancak analizde donatısız çıkıyor.

Bu iki konuda acil dönüş yapabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• proje r8.cde
    1,012.3 KB · Görüntüleme: 6
  • thumbnail_IMG_5042 ppp.png
    thumbnail_IMG_5042 ppp.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 31
Ekteki projede kademeli temel tasarımı doğru mudur ? Kademe kısmı radye olarak tanımladım ancak perde mi olmalı emin olamadım.
Ayrıca iki perde arasına döşeme tanımlamam gerekiyor ekteki resimdeki gibi. Ancak döşeme kalıp planında donatılandırılmamakta. Arada kalan döşemeyi kalıp planında donatılantılandırılması gerekiyor ancak analizde donatısız çıkıyor.
önerilerim;
--proje modellemesi tamam,
--yapıyı rijit çözün devam edin veya rijit çözüp döşeme donatılarını sabitleyip yarı rijit çözüm yapınız,
--radye döşeme üzerinde su yükü varsa alınız,
--perdelerde içten su yükü, dıştan toprak yükü alabilirsiniz,
1674998291427.png

önerilerim;
--proje modellemesi tamam,
--yapıyı rijit çözün devam edin veya rijit çözüp döşeme donatılarını sabitleyip yarı rijit çözüm yapınız,
--radye döşeme üzerinde su yükü varsa alınız,
--perdelerde içten su yükü, dıştan toprak yükü alabilirsiniz,
Ekli dosyayı görüntüle 30996

S1 - RDZ 42 kademe temelde 14421 adet fi24/15 donatı göstermekte (Temel Apl. planı) Radye içine girip donatılara bakınca yok ancak çizimde bu tuhaf donatı adeti çıkmakta.

S2 - Teşekkür ederim. D20 döşemesi donatılandırıldı. Ancak bu kez de D22 (üstteki döşemede) boşluk açmak istiyorum ama ara döşemede (D20) boşluk açılıyor.

Bu iki konuda da destek olabilir misiniz teşekkürler.

Ekli dosyalar

• proje r9.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 4
  • s3.png
    s3.png
    489.7 KB · Görüntüleme: 24
  • s1.png
    s1.png
    392.9 KB · Görüntüleme: 23
S1 - RDZ 42 kademe temelde 14421 adet fi24/15 donatı göstermekte (Temel Apl. planı) Radye içine girip donatılara bakınca yok ancak çizimde bu tuhaf donatı adeti çıkmakta.
Temel modellemesi düzeltildi. ekte.
S2 - Teşekkür ederim. D20 döşemesi donatılandırıldı. Ancak bu kez de D22 (üstteki döşemede) boşluk açmak istiyorum ama ara döşemede (D20) boşluk açılıyor.
Döşeme kotlarını değiştirin,
1675007027440.png

Ekli dosyalar

• UO.cde
    800.1 KB · Görüntüleme: 12
Temel modellemesi düzeltildi. ekte.

Döşeme kotlarını değiştirin,
Ekli dosyayı görüntüle 31005

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim Ünver Bey.

düzeltilmiş temel modelinde radyeler birbirinden bağımsız gibi görüyorum. Burada dilatasyon anlamı çıkmaz mı?
Yoksa kademeli radye tasarımında bir bütün olarak (ekte resimdeki gerçek tasarıma uygun) donatıların da bağlı oldugu bi tasarım mı yapmamız daha dogru olur? Örneğin sizin düzenlediğiniz projede kademe bölgesindeki P3 perdesi RD52 radyesine demirlerle bağlı ancak RD53 temeliyle herhangi bir demir bağlantısı olmamakta.
Sizce ilk size yolladıgım ve sizin model tamam dediğiniz model mi bu yaklaşıma uygun yoksa sizin yolladıgınız gibi mi yapılmaktadır ?

Son olarak döşeme kotunu değiştirin demişsiniz. Sizin yolladıgınızda üst döşemeye boşluk açabiliyorum ama benim paylaştıgım da ayarlar ve kotlar aynı olmasına rağmen boşluk yine alt döşemeden açılıyor. Atladığım bi nokta var sanırım onu da biraz detay anlatırsanız memnun olurum.

Ekli dosyalar

• s2.png
    s2.png
    415.8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Geri