Kafes kiriş orta noktasına kolon koyunca sonuçlar daha kötü

Merhabalar,
24 m açıklıklı kafes kiriş orta noktasına kolon ekliyorum makas değerleri kötüye doğru değişiyor. Alt başlıklar kuvvet karşılayamıyorlar. Fakat ortaya kolon koymadığımda çok az bir hata alıyorum.
Ortaya eklediğim kolon ucuna moment aktarmayan mesnet birleşimide yapsam, kolon uç serbestliklerini moment almayacak şekilde işaretlesem de her iki koşulda değer değişmiyor.
Forumda birkaç kişi de aynı soruyu sormuş inceledim denilenleri yaptım fakat olmadı. Neyi yanlış yapmış olabilirim?
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: KAFES KİRİŞ ORTA NOKTASINA KOLON KOYDUĞUMDA MAKASTA HATA

Merhaba;

1- Makas alt başlığına girdiğiniz stabilite kirişlerinin kacıklıklarını orta olacak şekilde ayarlayın ve çapraz uc birleşimi ile makas alt başlığına bağlayınız.
2- Aşıkları analiz parçası olmaktan çıkartmanız daha ekonomik tasarım yapmanızı sağlayacaktır.
3- Orta kolonları makas alt başlığına rüzgar birleşimi ile bağlayınız ve atadığınız serbestlikleri kaldırınız.

Yukarıdaki işlemler yapılıp analiz yapılırsa makaslarda sadece bir çapraz elemanında yetersizlik oldugu görülüyor 1.09 gibi bir oran ile. Orta kolonlar kaldırılırsa aynı çapraz eleman yine yetersiz ve oran 1.116 gibi bir değer. Konu kolonlar ile ilgili değil. Makas içi çapraz elemanların kesitlerini 2*L60*6 yerine 2*L70*7 yapabilir veya malzemeyi S235 yerine s 275 kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• a.png
    a.png
    84.5 KB · Görüntüleme: 125
  • orta kolonlu.ide10
    2.7 MB · Görüntüleme: 18

Nurgül hanım öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Aşıkları analiz modelinden çıkardım.
Alt başlığı bağlayan stabilite kirişini serbestliklerini kapatarak uç birleşim olarak birleştirdim.
Kolon ile makas alt başlığını rüzgar birleşimi yapı serbestliklerini kaldırdım.
Fakat makas alt başlığında yine problem var. Veri girişimde mi hata var ?
Teşekkür ederim..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Size gönderdiğim projeyi indirirseniz o projede sayılan düzenlemeler yapılmıştı ve analiz sonrası makasların çapraz elemanında yetersizlik görüldü, kesiti arttırın denildi. Çaprazlar için kesiti arttırınız aynı zamanda alt başlık değil üst başlıkta yetersiz olan elemanlar mevcut. Onun içinde kesit arttırmanız gerekir. Aşağıdaki projeyi kullanınız.

Ekli dosyalar

• orta kolonlu.ide10
    2.7 MB · Görüntüleme: 13
Geri