V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

kapalı spor salonu

kolay gelsin iyi çalışmalar.kapalı spor salonuna ait projeyi ekte göndermekteyim.belki biraz hızlı olduğundan yanlış girmiş olabilirim.sorum şu:bodrum kat normal kat gibi ancak tribün kısmı plak olarak eğimli şekilde tasarlamam lazım.bu durumda bir kirişe hem bodrum kat hem plak tanımlamak zorunda kalıyorum.ancak bu durumda aynı noktaya tanımlama yapamıyorumm.çözüm olarak kiriş kotunu - girerek aşağıda tanımladım ve yeni kirişe eğimli plağı tanımladım.projenin tamamı 9 akstan oluşmakta ve 5 aks çelik kolonlardan-4 aks ise betonarme kolonlardan oluşmakta ve 9 aksın tamamı çelik çatı tarafından kapatılmıştır.çelik kolonlar arasında betonarme kiriş bulunmakta.tribünün olduğu kısım betonarme kolonlardan oturmaktadır.aklıma gelen çözüm olarak çelik kısmını bir arkadaşa çözdürüp mesnet reaksiyonlarını idecad den yapmak.ancak ekte göndermiş olduğum şablonda çok büyük hatalar var mı?başka nasıl yapabilirim?çubuk şeklinde baktığımda tüm düğüm noktaları gözükmekte ancak doğruluğundan emin değilim.yanlışlarımı söylerseniz sevinirim.

soru2:performan analizi yaptığımız bir konut yapısında temel kısmını açtığımızda bazen temel üst kotunun zemin den 1,50 mt altta kaldığı görülüyor ve bu +1,50 mt de ise zemin kat başlamaktadır.bodrum olarak düşündüğüm bu 1,50 mt lik kısım taş dolgu ile kapatılmış durumda.tasarım yaparken zemin kat kolon yüksekliğini (3,00 ise kat yüksekliği) 4,50 mt olarak mı alsam yoksa bodrum kat tanımlayıp daha sonra zemin kattan devam mı etsem.sormamın amacı şu:güçlendirme talebi olduğunda bodrum katta perde tanımlayınca (kat yüksekliği düşük olduğundan) fazla kesme kuvvetleri çıkıyor.ve bu durum hesap sonuçlarını da etkiliyor yada etkiliyor mu .en doğru çözüm yolu nedir acaba tasarım aşamasında. teşekkür ederim iyi çalışmlar.

Ekli dosyalar

Merhaba,

Bu tip eğik döşemelerin hakim olduğu yapıların matematiksel rijit diyafram kabulu ile hesaplanması ve programda doğrusal performans analizi yönteminin kullanılması doğru bir yaklaşım olmaz.
Ayrıca çelik ve betonarmenin birlikte kullanıldığı kompozit yapıların, Bölüm 7.1.de tanımlanan kapsamın dışında olduğu düşünüyorum.

Eğer projenizi normal bir yapı olsaydı , aynı katta eğimli ve düz döşeme olması durumunda aşağıdaki linkte belirtilen yöntemle veri girişi yapılabilirdi.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri