V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Karma Yapılarda Mdev Kontrolü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan miralay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

miralay

Kıdemli Üye
C21 sınıfına giren betonarme perdeli ve çelik çaprazlı bir sistemde MDev hesaplanırken çelik çaprazlar dikkate alınıyor mu ? Alınıyorsa raporda nerede görülebilir ?

İdeCAD programında, Mdev hesaplamalarında çelik çaprazlar dikkate alınmamaktadır. C21 sınıfı gibi betonarme perdeli sistemlerde, Mdev hesaplaması yalnızca betonarme perdeler ve kirişler üzerinden yapılır. Çelik çaprazlar, Mdev hesaplamasına dahil edilmezler. Bu nedenle, raporlarda çelik çaprazların bu hesaplama üzerindeki etkisi görülmemektedir.
Özetle, çelik çaprazlar Mdev hesaplamalarına dahil edilmemektedir ve raporda bu çaprazların doğrudan etkisini göremezsiniz.

Nihal Hanım yönetmeliğe göre alınması gerekiyor. Şu halde kendimiz hesaplayıp dikkate alacağız.

@miralay bey selamlar. Yönetmelikte hem çelik çapraz hem de betonarme perde demiyor. Siz mi yanlış yorumluyorsunuz ben mi emin olamadım.

Bu arada yüksek binalarda sağlam bir betonarme çekirdek etrafında oluşan çelik çerçeveli binalarda bazı katlarda çelik makas veya burkulması önlenmiş çaprazlardan oluşan (outrigger) binaları biliyorum ama bence yönetmelikte bu tariflenmemiş.

Ekran görüntüsü 2024-10-17 145023.png

Son düzenleme:
@miralay bey selamlar. Yönetmelikte hem çelik çapraz hem de betonarme perde demiyor. Siz mi yanlış yorumluyorsunuz ben mi emin olamadım.

Bu arada yüksek binalarda sağlam bir betonarme çekirdek etrafında oluşan çelik çerçeveli binalarda bazı katlarda çelik makas veya burkulması önlenmiş çaprazlardan oluşan binaları biliyorum ama bence yönetmelikte bu tariflenmemiş.

Ekli dosyayı görüntüle 46213

Doğrudur. Tariflenen bir durum değil. Ancak madde 4.3.4.6'da böyle bir durumdan bahsediyor.

1729230564235.png

"...betonarme perdeler ile merkezi, dışmerkez..." diye devam eden cümledeki ile bağlacı sanki birlikteymiş gibi anlam oluştursa da ben "bunlar ve bunlar" şeklinde örnekleri sıralarken kullanılmış gibi anlamıştım ben. Belli ki yönetmeliğin bazı maddelerinde olduğu gibi burada da bir muallaklık var.

Betonarme perdeler ile çelik çaprazlı bir sistem birlikte kullanılamaz mı ? Yönetmelikte bunu açıkça yasaklayan bir maddeye denk gelmedim ben.

Betonarme perdeler ile çelik çaprazlı bir sistem birlikte kullanılamaz mı ? Yönetmelikte bunu açıkça yasaklayan bir maddeye denk gelmedim ben.
Yasaklandığını değil tanımlanmadığını düşünüyorum. En basitinden çift yönlü nervürlü döşemelerin bile tanımlanmadığı bir yönetmelikte bu duruma hiç şaşırmadım doğrusu.

Geri