Kaset döşeme tasarım ve örnek ile ilgili tavsşyeler

ssesli

Üye
Merhaba,

Ekte görünen alanda kaset döşeme ile 16m lik bir açıklık geçmeye çalışıyorum. Şuan ki durumda sistem herhangi bir hata vermiyor.Fakat arada 16 m açıklığıa tanımladığım kirişe (50/120) normal olarak alt donatı olarak 20 adet donatı veriyorki buda kiriş ebatlarına sığmayacak. Sistem de mi sıkıntı var ? ergonomi olarak tavsiyede bulunacağınız veya daha önce kaset iile çalışma yapmış meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.

Teşekkürler

Dosya;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

öneriler konusunda cevabınıza acil ihtiyacım var. Dosya boyutu 125mb, neden bu kadar büyüdü anlamadım. Olmazsa tam rijit diyafraö ile çözüm yapıp tekrar ekleyeyim.

ssesli":37um3zsm' Alıntı:
Merhaba,

Ekte görünen alanda kaset döşeme ile 16m lik bir açıklık geçmeye çalışıyorum. Şuan ki durumda sistem herhangi bir hata vermiyor.Fakat arada 16 m açıklığıa tanımladığım kirişe (50/120) normal olarak alt donatı olarak 20 adet donatı veriyorki buda kiriş ebatlarına sığmayacak. Sistem de mi sıkıntı var ? ergonomi olarak tavsiyede bulunacağınız veya daha önce kaset iile çalışma yapmış meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.

Teşekkürler

Dosya;

Projenize erişim izni gerekiyor.
ssesli":37um3zsm' Alıntı:
Dosya boyutu 125mb, neden bu kadar büyüdü anlamadım. Olmazsa tam rijit diyafraö ile çözüm yapıp tekrar ekleyeyim.

Düğüm noktası arttıkça dosya boyunun boyutunun büyümesi normal. Projeyi cde olarak kayıt edebilirsiniz.

Birinci tavsiyem kiriş genişliklerini arttırın en azından kolon genişli kadar olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
Bodrum kattaki2-s9 kolonu ile üstündeki (zemin kat) 2-S8 kolonu üst üste çakışmıyor.
Kat yüksekliklerine göre perde kalınlıkların yetersiz. Zaten bunu geometri kontrolü de söylemiş.

merhabalar. kirişlerinizi, ekstradan hareketli yük etkiterek oldukça zorlamışsınız. çok özel bir durum yoksa hareketli yük girmeyin kirişlere. tabii yine de bu sizin insiyatifinize kalmış bir durum. kirişlerin, sadece döşemelerden gelen ts 498de belirtilen yükleri almaları yeterli olur. ki bu da 20f18 ile donatılandırılmış kirişleri rahatlatacağını düşünüyorum.

Tavsiyeler için teşekkürler. 50 lik kirişler oldukça ebat geldi bana. Ayrıca kirişlere hareketli yük konusu da devamlı olarak aklımda aslında,bir de öyle deneyeyim. Peki sizce döşemelr için katlar içerisinde ayrı ayrı rijit diyafram oluşturmak mı doğru, yoksa her katta tek bir rijit diyaframı kabul etmek mi?

Kolon ile ilgili hatayı düzeltmiştim.Teşekkürler

Selam,

Konuyla iligli pek tavsiiye gelmedi ama projede değişiklik oldu ve 16mt açıklıkları iptal ettik.Şuan projemde düzgün ve orantılı şekilde 8mx8m döşemeler bulunuyor. bunun tasarımını yaparken 22 cm plak döeşeme 40x80 kirişler ile 70x70 kolonlar oluşturdum. ayrıca ayrı bir dilatasyonda 8x11m olan açıktığı da 55cm yükseliğinde 20cm eninde 120x120 kaset açıklıklı kaset ile çözdüm. Kasetlerde döeşem kalınlığı 12cm ve ana taşıyıcı kirişler 11m lik açıklıkta 40x100, 8mt lik lerde ise 40x80 oldu. sistemde herhangi bir sıkıntı görünmüyor ama acaba kaset döşeme yapmışken 11mt kirişleride 80 cm yapsam mı diye düşünüyorum. Birde tavsiyelerinizi bekliyorum tabii.

Saygılarımla,

proje olmadan bir tavsiye beklemeniz zaten çok doğru değil. Sözünü ettiğiniz proje sıradan bir şey değil ki arkadaşlar bir şey yazsın. Her proje kendi içinde değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Selam,

Proje ile ilgili link yolluyorum.

Sormak istediğim 11 mt açıklığa 100cm yüksekliğinde kiriş atmam doğrumu yoksa 70 eninde 55 cm yüksekliğinde kirişlerle bağlantı yapmam yeterli olurmu?

Geri