Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

kaset ve plak döşeme

busealeyna

Yeni Üye
Ünver hocam selamlar idari bina projemde geniş açıklık ve büyük döşemem mevcut. proje bodrum+2 katlı.
kaset ve plak döşeme bir arada çalışmak istiyorum ama sisteme bunu tanımlayamadım. kaset döşemeye dönüştürdüm döşemeleri fakat nervür döşeme şartlarını talep etmekte. sisteme perde ekleyemiyorum bu yüzden çift yönlü dişli döşeme değil kaset çalışmak istedim. yapıyı sünek çözmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ebatlar, hareketli yük katsayısı, süneklik düzeyi ne olmalı fikrinizi ve yardımlarını bekliyorum. projeyi buraya nasıl yükleceğim bilemedim. kolonlardaki pursantaj aşırı fazla

Ünver hocam selamlar idari bina projemde geniş açıklık ve büyük döşemem mevcut. proje bodrum+2 katlı.
kaset ve plak döşeme bir arada çalışmak istiyorum ama sisteme bunu tanımlayamadım. kaset döşemeye dönüştürdüm döşemeleri fakat nervür döşeme şartlarını talep etmekte. sisteme perde ekleyemiyorum bu yüzden çift yönlü dişli döşeme değil kaset çalışmak istedim. yapıyı sünek çözmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ebatlar, hareketli yük katsayısı, süneklik düzeyi ne olmalı fikrinizi ve yardımlarını bekliyorum. projeyi buraya nasıl yükleceğim bilemedim. kolonlardaki pursantaj aşırı fazla
önerilerim;
--yarı rijit diyafram çözümü,
--sünekliği yüksek,
--her iki yönde a15 alarak,
--1. bodrum katta dış akslardaki perdelerin üzerindeki kirişleri kaldırınız,
--1. kat tavanı duvar yüklerini kaldırıp, haraketli yüklerini azaltabilirsiniz,
--perdeleri grup yapınız,
--1. bodrum katta s8-s13 kolonlarını kaldırabilirsiniz,
--fiber donatı kullanarak hesaplamayı işaretleyiniz,
--merdiveni modelleyip, mesnetleyerek bina ile birlikte çözünüz.
yukarıdaki öneriler yapıldıktan sonra kolon kiriş kesme hatalarını düzeltirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

peki analiz ayarlarındaki işaretlediğim tikler, hyk 0.3 aldım, bir de kaset döşeme için ebatlar uygun mu hocam 70 den fazla yapamıyorum genişliği asmolen şartı arıyor program. tali kirişlerin genişliğini 25 yapmam gerekiyor mu?
son olarak bodrum kattaki bütün çerçeve kirişleri kaldırdığımda kaset döşeme perdelerin genişliği kaset döşemenin tutunması için yeterli mi?

kaset ve plak döşeme bir arada çalışmak istiyorum ama sisteme bunu tanımlayamadım. kaset döşemeye dönüştürdüm döşemeleri fakat nervür döşeme şartlarını talep etmekte. sisteme perde ekleyemiyorum bu yüzden çift yönlü dişli döşeme değil kaset çalışmak istedim.
TS500.11.3.2: "Bir doğrultuda çalışan dişli döşemelerin açıklığı 4 m den fazla ise, taşıyıcı dişlere dik, en az aynı boyutta enine dişler düzenlenmesi gereklidir. Açıklığın 4 m ile 7 m arasında olduğu durumlarda bir enine diş, açıklığın 7 m den büyük olduğu durumlarda ise iki enine diş düzenlenmelidir. Enine dişler, açıklığı olabildiğince eşit bölmelidir." şartı olduğu için, idecad programında bunu sağlayabilmen için çift yönlü döşeme (= proğram isim karşılığı asmolene dönüştür komutu ile) yapmanız gerekmektedir.

Analizde çift yön nervür çözdüğünüz sürece "tek yön nervür A22 ve A23" ü seçmenize izin vermez.

bir de kaset döşeme için ebatlar uygun mu hocam 70 den fazla yapamıyorum genişliği asmolen şartı arıyor program
Proğram bu kontrolleri yapmaktadır.
Bilgi için TBDY2018.7.11.2 ve TS500.11.3.2'e bakabilirsiniz.

yapıyı sünek çözmek istiyorum.
A1, A2 ve A3 taşıyıcı sistemlerin hepside sünek çözümdür.
Yüksek süneği kast ediyorsanız A1

idari bina projemde --> hyk 0.3 aldım

Tablo 4.3. Hareketli Yük Kütle Katılım Katsayısı (n)
Depo, antrepo, vb. 0.80
Okul, öğrenci yurdu, spor tesisi, sinema, tiyatro, konser salonu, ibadethane, lokanta, mağaza, vb. 0.60
Konut, işyeri, otel, hastane, otopark, vb. 0.30

tali kirişlerin genişliğini 25 yapmam gerekiyor mu?

Tali kirişler TBDY2018 ve TS500 deki kiriş en kesit şartlarına uymak zorunda değildirler.

son olarak bodrum kattaki bütün çerçeve kirişleri kaldırdığımda kaset döşeme perdelerin genişliği kaset döşemenin tutunması için yeterli mi?

Yanlış söylüyor isem düzeltsinler, Proğram döşemeler için kenetlenme boyu kontrolünü kullanıcıya bırakmıştır. Bunu sizin kontrol etmeniz gerekiyor. TBDY2018.7.4.3.1 (kiriş boyuna donatının yerleştirilmesi ve kenetlenmesi) ve "TS500.Bölüm 9 - DONATININ KENETLENMESİ VE DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ KURALLAR" kısmını inceleyiniz.

HOCAM SİSTEMİ BU ŞEKİLDE DEĞİŞTİRDİK. forumda okumuş olduğum bazı sorularda arkadaşlar demişki. tali kirişler kirişten kirişe olmalı kolondan kirişe olduğunda tekil yük etkisi yapar. tali kirişlerin ucuna kolon koymuştum. sizce bu kolonları kaldırıp döşemeyi 4 parçaya ayıran artı şeklindeki tali kirişler mi kalmalı

Ekli dosyalar

HOCAM SİSTEMİ BU ŞEKİLDE DEĞİŞTİRDİK. forumda okumuş olduğum bazı sorularda arkadaşlar demişki. tali kirişler kirişten kirişe olmalı kolondan kirişe olduğunda tekil yük etkisi yapar. tali kirişlerin ucuna kolon koymuştum. sizce bu kolonları kaldırıp döşemeyi 4 parçaya ayıran artı şeklindeki tali kirişler mi kalmalı
modelleme önerilerim;
--modellemede hata görülmüyor,
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz, (1. kat tavanı k26 kirişini kolondan kolona giriniz, perde kalınlığını artırınız.)

merhabalar ünver hocam asmolen doseme ılk kez çözüyorum suneklık duzeyınde mo>0.75 hatası verıyor yapıya daha fazla perde ekleyemem zaten suan ekledıgım perdeler bıle mımarıyı etkılıyor cok uzun perde ebatlarını ve sayısını arttırmak dısında ne yapabılırım normalde mıamrıde hıc perde yoktu yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden tesekkur ederım

merhabalar ünver hocam asmolen doseme ılk kez çözüyorum suneklık duzeyınde mo>0.75 hatası verıyor yapıya daha fazla perde ekleyemem zaten suan ekledıgım perdeler bıle mımarıyı etkılıyor cok uzun perde ebatlarını ve sayısını arttırmak dısında ne yapabılırım normalde mıamrıde hıc perde yoktu yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden tesekkur ederım

Ekli dosyalar

Sorunuz teknik destek plaftformunda cevap verilmiştir.

Geri