V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

kat indisi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cem

Üye
idenin tüm versiyonlarını kullandım şuan ise 6.53 v.ile çalışıyorum. Bir kaç problemlerle karşılaştım bu konularda yardımlarınızı bekliyorum..
1) ... Menü çubugunda BETONARME .PARAMETRELER ve burdanda kolon parametreler ayarında BETON ÖRTÜSÜ yazan yere 0.04m girilindiğinde kolon aplikasyon planı açılımında kolon paspayını etriyelere 5 cm.olarak yansıtıyor.ama girilen sayı 0.04m. buna göre 1 birim fazla çıkıyor bunun nedeni nedir acaba ?
2 ) ...yeni bir proje oluşturulup kat indisinde değişiklik yapınca örnegin bodrum katta 1 zemin katta 2 gibi. analiz sonucu kat indisinde yapılan degişikliklerin yerine karma karışık indis numaraları alıyor örnegin bodrum katta B1 zemin katta 2 normal katta 1,2,3 diye sıralanıyor.çok denememe ragmen bir türlü degiştirdiğim indis numaralarına göre çizim oluşturamadım.bir yerde hatamı yapıyorum bu konuda yardımınızı bekliyorum.. şimdiden tşkler..

cem":64bieccu' Alıntı:
idenin tüm versiyonlarını kullandım şuan ise 6.53 v.ile çalışıyorum. Bir kaç problemlerle karşılaştım bu konularda yardımlarınızı bekliyorum..
1) ... Menü çubugunda BETONARME .PARAMETRELER ve burdanda kolon parametreler ayarında BETON ÖRTÜSÜ yazan yere 0.04m girilindiğinde kolon aplikasyon planı açılımında kolon paspayını etriyelere 5 cm.olarak yansıtıyor.ama girilen sayı 0.04m. buna göre 1 birim fazla çıkıyor bunun nedeni nedir acaba ?

Etriye kol uzunluğu, örneğin 40 cm boyutundaki kolonun beton örtüsü 4 cm girilirse ve etriye çapı 8 mm ise etriye kol uzunluğu 40-(2*4)+ 2*(2*0.8)=35.2=35 cm görünür.

2 ) ...yeni bir proje oluşturulup kat indisinde değişiklik yapınca örnegin bodrum katta 1 zemin katta 2 gibi. analiz sonucu kat indisinde yapılan degişikliklerin yerine karma karışık indis numaraları alıyor örnegin bodrum katta B1 zemin katta 2 normal katta 1,2,3 diye sıralanıyor.çok denememe ragmen bir türlü degiştirdiğim indis numaralarına göre çizim oluşturamadım.bir yerde hatamı yapıyorum bu konuda yardımınızı bekliyorum.. şimdiden tşkler..

Ver 6.53 ten itibaren kat indisleri otomatik verilmektedir. Analiz/Kat Parametreleri diyaloğunda İndis sütunundan kan indislerini değiştirebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• etriye.PNG
    etriye.PNG
    36.9 KB · Görüntüleme: 6,157
  • indis.PNG
    indis.PNG
    31.1 KB · Görüntüleme: 6,157
LEVENT BEY.
Kolon aplikasyon planında etriye detayındaki etriye uzunluğundan yola çıkarak bunu söylüyorsanız, etriye kol uzunluğu etriye donatısının ağırlık merkezleri arasında kalan mesafeye göre verilmektedir. Örneğin 40 boyutundaki kolonun beton örtüsü 4 cm girilirse ve etriye çapı 8 mm ise etriye kol uzunluğu 40-(2*4)- (2*0.4)=35.2=35 cm görünür.
SORUSUNA VERDİGİNİZ CEVAPTA 35 cm GÖRÜLÜYOR. HALBUKİ VERDİĞİNİZ FORMÜLE GÖRE HESAP SONUCU 31.2 cm OLMASI LAZIM.
DOĞRUSU HANGİSİ?

Etriye kol hesabı şöyledir:
40 - (2x4) + (2x0.8) + (2x0.8) = 35.2 cm
kolon boyu - 2xpaspayı(boyuna donatıların ortasına kadar) + 2xboyuna donatı yarıçapı + 2xetriye çapı.
Etriye boyları bükümü de dikkate almak için etriye çapı dahil olarak (dıştan dışa) verilmektedir.

levent bey benim sorunum da zaten değiştirilen kat indisi ile .otomatik verilen kat indisini ben degiştirdikten sonra analiz sonucu alakasız indis numaraları veriyor.. örnegin 1.2.3.4.5. diye ardışık verilen kat indisi analiz sonucu b1 2.3.1 . örnegi ile.ayrıca etriye için verdiğiniz açılama içinde tşkler..

cem":1sza5e4a' Alıntı:
levent bey benim sorunum da zaten değiştirilen kat indisi ile .otomatik verilen kat indisini ben degiştirdikten sonra analiz sonucu alakasız indis numaraları veriyor.. örnegin 1.2.3.4.5. diye ardışık verilen kat indisi analiz sonucu b1 2.3.1 . örnegi ile.ayrıca etriye için verdiğiniz açılama içinde tşkler..
Projenizi ekler misiniz?

Kat indisleri, Kat Genel Ayarlarında katlar ilk kez tanımlandığında otomatik olarak oluşturuluyor. Projenizde eğer kat ekleyip çıkardıysanız, veya kat ismi değiştirdiyseniz, indislerde bu tür değişimlerin olması normal. Bu durumda Kat Parametreleri diyaloğundan indisleri kendiniz düzenleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Levent Özpak":17wm6xqt' Alıntı:
Kat indisleri, Kat Genel Ayarlarında katlar ilk kez tanımlandığında otomatik olarak oluşturuluyor. Projenizde eğer kat ekleyip çıkardıysanız, veya kat ismi değiştirdiyseniz, indislerde bu tür değişimlerin olması normal. Bu durumda Kat Parametreleri diyaloğundan indisleri kendiniz düzenleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar
Levent bey sanırım ben anlatamadım sorunumu. projeme kat eklemesi yada kat isminde degişiklik yapmadım.sadece yeni proje oluşturup kat indisini değiştiriyorum ve analiz sonucu bu sorun ile karşılaşıyorum. eger mümkün ise sizde deneyin .otomatik kat indis numaralarını değiştirin daha sonra analiz sonucu değişicegini göreceksiniz.. tekrardan tşkler..

Levent bey sanırım ben anlatamadım sorunumu. projeme kat eklemesi yada kat isminde degişiklik yapmadım.sadece yeni proje oluşturup kat indisini değiştiriyorum ve analiz sonucu bu sorun ile karşılaşıyorum. eger mümkün ise sizde deneyin .otomatik kat indis numaralarını değiştirin daha sonra analiz sonucu değişicegini göreceksiniz.. tekrardan tşkler..
Cem Bey,
Eklediğiniz projeyi açtım. Kat Parametreleri diyaloğunda İndis sütununun B1,Z,1, 2,3,4 olarak düzenledim. Tamam diyerek diyalogtan çıktım. Analiz yaptım. Tekrar Kat parametrelerine girdim. Kat İndisleri düzenlediğim gibi duruyor. Herhangi bir değişiklik yok. Projeyi değişiklik yaptığım haliyle ekliyorum. Eğer başka bir durumdan bahsediyorsanız, sesli iletişime geçebiliriz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Geri