V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Kesme güvenliği

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan zaferuu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
R katsayısını 6 seçip yüksek sunek kabul etmişsiniz.

her iyi yön içinde alfa s değeriniz 0.70 in üzerinde olduğundan, R=6 için karma sistem seçin, bir kaç perdenizde ki kesme güvenliği sorunuda 5 er cm dar yönde arttırdığınızda projenizde sorun kalmıyor.

Selamlar

G. KÖSE

zaferuu":2uxx470b' Alıntı:
Merhaba,

eklediğim projede perde ve kirişlerde kesme güvenliği hatası veriyor nasıl giderebilirim.Yardımcı olabiliyosanız sevinirim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ayrıca projenizde Zemin ve normal katlarda D13 döşemesinin sağ döşeme kenarı K14 kirişine bağlanmıyor. Bu yüzden döşeme oluşumunda sorun var.

zaferuu":gdpozgtg' Alıntı:
HOCAM DÖŞEMENİN KİRİŞE BAĞLANMADIĞINI NERDEN ANLADINIZ.BEN FARKINA VARMAMIŞTIM
Projenizde analiz yapıldığında ağ oluşturamama mesajı vardı. Bu sebeple döşemelerinin doğru tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol ettik.

her iyi yön içinde alfa s değeriniz 0.70 in üzerinde olduğundan, R=6 için karma sistem seçin, bir kaç perdenizde ki kesme güvenliği sorunuda 5 er cm dar yönde arttırdığınızda projenizde sorun kalmıyor.

ben bu denilenleri projeme uyguladım.Ancak şöyle bir hatayla karşılaştım ''karma sistem seçilmiş fakat perde kesme kuvvetleri toplamının,toplam taban kesme kuvvetine oranı, 0.40'dan küçük'' şeklinde bir hatayla karşılaştım.Bunu çözemedim bana yardımcı olabilirmisiniz?

Sisteminizdeki betonarme perdeleri arttırmanız, ya da deprem tesirlerini kolonlardan perdelere kaydıracak yapısal değişiklikler yapmanız gerekiyor. (Karma sistem hesabı yapabilmek için deprem taban kesme kuvvetinin en az %40'ını perdelere taşıtmalısınız). Yönettmelik madde 2.5.4.1'i inceleyin.

Geri