Kiriş Üst Düz Donatı Çizimi

Merhabalar...
Görüleceği üzere K11 kirişi kurtarmıyor. 1Ø12 üst düze daha ihtiyacı var. Bu durumda kiriş detayları ve S112 birleşim kesme güvenliği aşağıdaki gibidir.Ekran AlıntısıA.pngEkran AlıntısıB.pngEkran AlıntısıC.png

K11 kirişinin üst düz donatısını 4Ø12 yapıyorum. Kiriş detayları ve birleşim kesme güvenliği aşağıdaki gibi oluyor. ve S112 mesnedindeki donatı adedi 4Ø12 olması gerekirken 7Ø12 gibiymiş gibi çizildiği için birleşim kesme güvenliği haliyle kurtarmıyor. Şantiyede bu detay uygulaması bu şekilde yapılmıyor. Demirci önce boylu boyunca 3Ø12 demir atıyor sonra K11 kirişine 1Ø12 daha demir atıyor. Bu şekilde söz konusu mesnette gerçekte olması gereken üst düz donatı toplamı 4Ø12 oluyor.
Ekran AlıntısıD.pngEkran AlıntısıE.pngEkran AlıntısıF.png

Üst düz donatı 4Ø12 iken birleşim kesme güvenliği aşağıda görüleceği üzere kurtarıyor. Bu konuda ben şahsen muzdaribim. Gereksiz şekilde ve mecburen K9-K10-K11 tüm kirişi 4Ø12 yapmak gerekiyor. Farklı çap donatılar mecburen bu şekilde olmak zorunda ama aynı çaplı donatılarda bu durumun yaşanmaması için gelecek versiyonda düzeltilmesini istiyorum. Tekekkürler...

Not: Bu durum aslında mesnet As sinin yanlış hesaplanmasına da sebebiyet verebilir. Şantiyedeki uygulamaya göre mesela o mesnette ilave donatı ihtiyacı var diyelim ama çizimde 7Ø12 göründüğü için çok rahat kurtardığı zannediliyor. Aşağıdaki resimde S11 mesnedine bakın. İlave donatı olduğu halde As alanları çok yüksek. Ben o ilaveyi silsem program hata vermeyecek. Ekran AlıntısıG.pngEkran AlıntısıH.png

K11 kirişinin üst düz donatısını 4Ø12 yapıyorum. Kiriş detayları ve birleşim kesme güvenliği aşağıdaki gibi oluyor. ve S112 mesnedindeki donatı adedi 4Ø12 olması gerekirken 7Ø12 gibiymiş gibi çizildiği için birleşim kesme güvenliği haliyle kurtarmıyor. Şantiyede bu detay uygulaması bu şekilde yapılmıyor. Demirci önce boylu boyunca 3Ø12 demir atıyor sonra K11 kirişine 1Ø12 daha demir atıyor. Bu şekilde söz konusu mesnette gerçekte olması gereken üst düz donatı toplamı 4Ø12 oluyor.
Bu isteğiniz notlarımız arasındadır.
Öneri olarak K111 Kirişinde sağ ve sol 1Ø12 mesnet ilavesi yapılarak çözüm yapılabilir. Bu durumda kolon kiriş birleşim güvenliği sorunu olmaması gerekir.

Not: Bu durum aslında mesnet As sinin yanlış hesaplanmasına da sebebiyet verebilir. Şantiyedeki uygulamaya göre mesela o mesnette ilave donatı ihtiyacı var diyelim ama çizimde 7Ø12 göründüğü için çok rahat kurtardığı zannediliyor. Aşağıdaki resimde S11 mesnedine bakın. İlave donatı olduğu halde As alanları çok yüksek. Ben o ilaveyi silsem program hata vermeyecek.
Kiriş donatı detaylarında gösterildiği şekilde uygulama yapılmalıdır. Uygulama esnasında donatı bindirme bölgelerinin değiştirilmesi gibi durumlarda gerekenden az donatı konulabilir. Bu duruma dikkat edilmelidir.

Geri