Kiriş Döşeme Kenarı Çakışıyor Hatası Nasıl giderilir?

cwoguz

Yeni Üye
Merhaba bitirme projem için uğraştığım tasarım da bu hatayı veriyor ve analiz yaptıramıyorum.Nasıl çözerim?Yardımcı olur musunuz?

Aldığınız analiz hatasının kirişle döşeme kenarı ile bir alakası yok. Sihirbazdan kirişsiz döşeme seçmişsiniz, yeni yönetmelik uyarınca yapının ana deprem yükünü perdelere taşıtmanız gerek. Ama yapınızda perde yok, o yüzden program çözüm yapamıyor.
Sihirbazdan taşıyıcı sistem tipini çerçeve sistem olarak ayarlayın, analiz yapacaktır.

Merhaba bitirme projem için uğraştığım tasarım da bu hatayı veriyor ve analiz yaptıramıyorum.Nasıl çözerim?Yardımcı olur musunuz?

Sayın goose' nin belirttiği gibi TBDY 20018 sihirbazında döşeme tipini kirişsiz döşeme sistemi seçtiğiniz projede taşıyıcı sistem perdeleri olmadığı için sistem çözülemiyor. tbdy 2018 madde 4.3.4.4' e göre kirişsiz döşemelerde 1. aşama hesapta deprem etkilerinin tamamı perdeler ile karşılanacağı için her iki yönde perdeler kullanılması zorunludur.
TBDY sihirbazında döşeme tipini "kirişli veya kaset döşemeler" seçiniz. Analiz tamamlanacaktır.
Bunun dışında;
-Yeni bina tasarımında Tbdy Tablo 3.4 te belirtildiği gibi Deprem düzeyinin DD-2 seçilmesi gerekir.
-Dış kenarlarda bulunun kolonlar zemin katta tanımlanmammış.
-Zemin katta bodrum çevre perdeleri olduğu için TBDY madde 3.3.1.1.a) ya göre katın rijit kabul edilmesi uygun olur.
-Geometri kontrolünde hatalı kolon/kiriş kesişimleri düzeltmeniz gerekir.
-Aşağıda linki verilen başlangıç , ileri düzey, ve diğer eğitim vedeolarını izleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri