V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

kiriş donatıları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bektas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bektas

Yeni Üye
*zemin kat k6 kirişinin ilave donatılarını
betonarme-kiriş-kirişler sekmesinden siliyorum. betonarme konfigürasyonundan kiriş adının üzerine tıkladığımda kiriş donatılarındaki yaptığım değişiklik işlenmemiş oluyor. Kiriş donatıları eski halindeki gibi ilaveli görünüyor.Donatı alanları sekmesinde de sildiğim donatılar işlenmiyor.
*k5 ve k6 kirişi süreklidir. betonarme -kiriş sekmesinde k5 kirişi seçili durumda iken betonarme konfigürasyonundan sağ üst ya da sağ alt donatıyı değiştirdiğimde k6 kirişindeki ilave otomatik olarak değişmiyor.eski halinde kalıyor bu da donatı alanlarının yanlış olmasına neden oluyor.

*dosyayı göndermedim gerek yok basit bir kiriş modellemesiyle bunu görmeniz mümkün. Betonarme - Kiriş sekmesi düzgün çalışmıyor.

Merhaba,
Sanıyorum sürekli iki olan iki kirişin ortak mesnetindeki ilave donatıların değiştirilmesinden bahsediyorsunuz. Kiriş ilave donatılarını düzenlerken ortak mesnede sahip olan iki kirişin donatılarına da müdaha etmek gerekir. Örneğin K5 kirişinin sağ mesnedi ile K6 kirişinin sol mesnedi ortak mesnettir. Burada K5 kirişinin sağ üst ilavesini değiştirdiyseniz, K6 kirişinin sol üst ilavesinin de değiştirilmesi gerekir. Burada çalışma prensibi bu şekildedir.

İyi çalışmalar

Hayır Levent Bey ben projeyi size gönderdim fakat 2 haftaya yakındır cevap alamadım. Betonarme - kiriş menüsü içindeki sekmeler birbirinden uyumsuz çalışıyor. Daha önceki versiyonda da aynı problem olmuştu konuşmuştuk sizinle bi kaç gün sonra güncelleme geldi sorun ortadan kalktı. benim demek istediğim şu ki ; betonarme konfigürasyonundan ilave donatı silinmiş gibi görünüyor olmasına rağmen , donatı alanları sekmesinde o donatı silinmemiş gibi ekliyor olması. her donatıyı değiştirdiğimde donatı alanlarından da kontrol etmem gerekiyor.
bir sorum daha olcak
*yapı ; 1.100 metrekare ve b+z+3 kat zemin sınıfı z4 emniyet gerilmesi 10. ben burda 50 cm radye temel yapıyorum kurtarıyor güvenlik katsayısı 1.4 raporlardan inceliyorum maks. zemin emniyet gerilmesi 12 çıkıyor. kalınlığı artırdıkça maks. emn. artıyor. ben bu tip bi yapıda 80-90 cm temelin uygun olcağını düşünüyorum. ama programın 50 cm de kurtarması biraz garip geldi bana. maks emniyet gerilmesi haricince incelemem gereken bir yer var mı
*5 katlı bir yapıda bodrum ve zeminde bina girişine sundurma için kolon ve perde attım(son üç kata çıkmıyor). bu elemanları üst katta devam etmiyor diye işaretlemelimiyim

Hayır Levent Bey ben projeyi size gönderdim fakat 2 haftaya yakındır cevap alamadım
Mailiniz bize ulaşmışsa mutlaka cevap yazılır. Eğer gönderdiğiniz mail ile ilgili 1-2 gün içinde cevap alamadıysanız, mailinizi ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için sesli iletişime geçebilirsiniz

Daha önceki versiyonda da aynı problem olmuştu konuşmuştuk sizinle bi kaç gün sonra güncelleme geldi sorun ortadan kalktı. benim demek istediğim şu ki ; betonarme konfigürasyonundan ilave donatı silinmiş gibi görünüyor olmasına rağmen , donatı alanları sekmesinde o donatı silinmemiş gibi ekliyor olması
Bir önceki mesajda eklediğim projede K5 kirişinin sol üst mesnedinde donatı alanları sekmesinde mevcut donatı alanı 12.44 cm görünüyor. Şimdi K5 kirşinin sol üst ilavesini ve K6 kirişinin sağ üst ilavesini değiştirelim örneğin 3fi12 yapalım ve Betonarme butonunu tıklayalım. Şimdi mevcut donatı alanı 14.7 cm oldu. Yani burda bir sorun yok. Eğer projenizde yukarıda verilen örnekten farklı bir durumla karşılaşıyorsanız projenizi ekleyebilirsiniz . Yada mail ile gönderip, bizimle sesli iletişime geçebilirsiniz.

bir sorum daha olcak
*yapı ; 1.100 metrekare ve b+z+3 kat zemin sınıfı z4 emniyet gerilmesi 10. ben burda 50 cm radye temel yapıyorum kurtarıyor güvenlik katsayısı 1.4 raporlardan inceliyorum maks. zemin emniyet gerilmesi 12 çıkıyor. kalınlığı artırdıkça maks. emn. artıyor. ben bu tip bi yapıda 80-90 cm temelin uygun olcağını düşünüyorum. ama programın 50 cm de kurtarması biraz garip geldi bana. maks emniyet gerilmesi haricince incelemem gereken bir yer var mı
Deprem yüklemeleri zemin gerilmeleri kontrolünde kullanılmamış olaabilir . Detay bilgili için Projenizi ekleyin lütfen.

5 katlı bir yapıda bodrum ve zeminde bina girişine sundurma için kolon ve perde attım(son üç kata çıkmıyor). bu elemanları üst katta devam etmiyor diye işaretlemelimiyim
panel objeleri üst kata devam etmiyorlarsa ve panellerin bulunduğu kat rijit değilse -su basman/tüm katlarda devam etmeyen panel satırı- satırı işaretlenmeli.

İyi çalışmalar

Geri