Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Kiriş minimum açıklık çekme pursantajı değeri nedir?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cezbe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cezbe

Üye
Minimum açıklık çekme pursantajı idecad sabit değerine göre 0.001 olarak alınmış fakat yönetmelikte 0.003 olarak geçmektedir. bu konuda kafam çok karıştı bu konuda bana acil yardımcı olabilecek açıklayabilecek var mı?

tasarım yaptığımda kirişlerde düz donatı olarak 2fi12 max3fi14 demir kullanıyor açıklığım 5.5m 6 m olsa bile sizce de bu sağlıksız değil mi yoksa programın bu attığı demirlere güvenmeli miyim?(bahsettıgım projeler büyük 10-15 katlı site projelerinin kirişlerini barındırıyor içerisinde)

Merhaba. Minimum açıklık çekme pursantajı yönetmelikte 0.003'tür. Bu değeri kiriş parametreleri kutusundan 0.003 olarak değiştirmeniz gerekir. Program ekteki açıklamalara göre kiriş donatısını belirlemektedir.

kiriş pursantaj.png

Minimum açıklık çekme pursantajı TS500 Denklem 7.3 ve TBDY 2018 7.4.2.1 de romin >=0.8 fctd /fyd olarak verilmektedir.

(0.003 değeri eski TS500 de verilir.)

1640848653330.png

1640848772162.png

Program, Minimum açıklık pursantajı hücresine girilen değer ile birlikte TS500 Denklem 7.3 ve TBDY 2018 7.4.2.1 verilen romin >=0.8 fctd /fyd koşulunu da otomatik kontrol eder. Donatı oranı olumsuz olan duruma göre belirlenir. Kiriş ön bilgileri raporunda da bu değer basılır.

Bir mecburiyet olmamasına rağmen eğer isterseniz minimum pursantaj değerini daha büyük girebilirsiniz

levent bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, Minimum açıklık çekme pursantajı idecad sabit değerine göre 0.001 olarak alınması program acısından yanlış bir değer değil o zaman ????bu değere göre analiz yapabilirim ?

Evet yapabilirsiniz. Hem ts500 e hem 2018 yönetmeliğine göre gereken minimum donatıyı koymuş olursunuz. Eğer ts500 e veya tbdy e göre gereken minimum 0.001 den buyukse zaten bu sabit değer dikkatte alınmaz.

Ben de bu ve buna benzer konularda soru soran kullanılcılara şu bilgiyi vereyim. programda ilgili bölümde F1 yardim tuşuna basılırsa sorunun yanıtına, programın neyi nasıl yaptığı bilgilere anında ulaşabilirler. F1 yardim tuşu neredeyse tüm programlarda ortaktır.

idecad'te hesap ve donatı toleransı %5 seçilince program analiz yaptığında küçük hataları gözden kaçırıyor.
TS500 ve Deprem yönetmeliğinde bu tolerans kısmı ile ilgili bir bölüm bulamadım.
Bu konuda bilgisi olan paylaşabilirse çok sevinirim.

Yönetmelikte tanımlı bir durum değildir.Kullanıcı inisiyatifi ile kullanılabilir. Kesit ve donatı tolerans değerlerinin 0 alınması uygun olur
1699342269101.png

Geri