V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

kirişli radye temel

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gürkan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
s.a merhaba
Bir yapıyı kirişli radye temelle çözüyorum. Kirişlerden bir tanesinde size resmini gönderdiğim şekilde (K.Y!) hatası verdi bunun ne demek olduğunu söyleyebilirmisiniz ?

gürkan":1uazywf1' Alıntı:
s.a merhaba
Bir yapıyı kirişli radye temelle çözüyorum. Kirişlerden bir tanesinde size resmini gönderdiğim şekilde (K.Y!) hatası verdi bunun ne demek olduğunu söyleyebilirmisiniz ?
selam,
nasıl bir sistem çözdüğünüzü anlayamadım. temel kirişleri çok küçük. donatısı çok fazla. KY hatası kayma güveniği sağlanmıyor. kesit artırmak gerek. b veya h

gürkan":1mj90ynw' Alıntı:
s.a merhaba
mesela TK36 donatı kesite sığmaz.

Bir okul projesi ciziyorum. Dediğiniz gibi bazı donatılar cok fazla neden bu şekilde olduğu hakkında bir fikriniz varmı ? İsterseniz projeyi gönderebilirim .

selamlar,
kirişlerin boyunu büyütün bence. yapı kenarlarında bir engel yok ise temeli yapı dışına da taşırmak çok yerinde olur. bir de kirişli radye için temel kalınlığı d nin kiriş yüksekliği h oranı için ts500 ee bir bakmanı öneririm. şayet özel bir nedeni yok ise direk kirişsiz de çözebilirsin. selamlar...

1-) Ben yapıyı kolonların uçlarından döşeme çizgisi çizerek kirişsiz radye cözdüm ama radye kalınlığı cok büyük çıktı normalde cıkmaması gerek biliyorum ama
düzeltemedim için kirişli radye temel tasarladım.Ben size kirişsiz radye ile çözdüğüm projeyi gönderim .Beni neden bu kadar kalın çıktığı noktasında bilgilendirirseniz sevinirim.
2-) Radye temel tanımlarken 0 kalınlığında kolon başlığı tanımlamam gerekiyormu (zımbalama tahkiki için)
(Not = Dosya boyutu 3 mb geçtiğinden ötürü radye temeli döşeme çizgileri hariç sildim .Proje elinize geçtiğinde sadece rayde döşeme tanımlamanız gerekiyor.Ben çözdüğümde 200cm radye temel bile olumlu sonuç vermedi.
teşekkürler

gürkan":31btiy46' Alıntı:
1-) Ben yapıyı kolonların uçlarından döşeme çizgisi çizerek kirişsiz radye cözdüm ama radye kalınlığı cok büyük çıktı normalde cıkmaması gerek biliyorum ama
düzeltemedim için kirişli radye temel tasarladım.Ben size kirişsiz radye ile çözdüğüm projeyi gönderim .Beni neden bu kadar kalın çıktığı noktasında bilgilendirirseniz sevinirim.
2-) Radye temel tanımlarken 0 kalınlığında kolon başlığı tanımlamam gerekiyormu (zımbalama tahkiki için)
(Not = Dosya boyutu 3 mb geçtiğinden ötürü radye temeli döşeme çizgileri hariç sildim .Proje elinize geçtiğinde sadece rayde döşeme tanımlamanız gerekiyor.Ben çözdüğümde 200cm radye temel bile olumlu sonuç vermedi.
teşekkürler
zemin gerilme kontrolü ort. gerilmeye göre yapılırsa 65-70 cm ile temel yeterli oluyor. yine de konsolları en az 100 cm kolondan çıkmayı öneririm.
eğer ort. gerilmeye göre kontrol edilmeyecekse ya zemin iyileştirmesi yapılır veya temel taban alanı genişletilir veya kazıklı radye (sert zemine ulaşan) yapılır.
bence bu yapının temel sorunlarından birisi çok uzun perde seçilmiş olmasıdır. bunun yerine 1/10 civarına boyut oranı olan, yapı içine daha homojen dağılmış perde tercihi olursa göreceksin temel rahatlar.
yine de perdelerini kabuk olarak modelleyip(ben öyle yatım) analiz edersen daha da rahatladığını görürsün.
kolay gelsin

Ben 5.511 versiyonu kullanıyorum gönderdiğiniz dosya benim programımda açılmadı.ne yapmam gerekiyor.

Projeyi 6 versiyonunda panelleri kabuk olarak modellemenizi öneririm. Kabuk olarak modellediğinizde panel yükleri zemine sonlu elemanlarla yayılacak ve zemindeki gerilme dağılımı daha homojen olacaktır.

İyi çalışmalar...

gürkan":220vs21y' Alıntı:
Ben 5.511 versiyonu kullanıyorum gönderdiğiniz dosya benim programımda açılmadı.ne yapmam gerekiyor.
6 VERSİYON dosyasını 5 versiyona aktarmak mümkün olmuyor. 6 versiyona geçmeni ya da ide yetkilileri ile görüşmeni tavsiye ediyorum. 5 versiyonunda zaten kabuk modelleme yok. biraz fark ödeyerek 6 ver. geçmelisin.

Geri