Kirişsiz Döşeme Tasarımı Nasıl Yapılır?

yldrmanil

Etkin Üye
Merhaba arkadaşlar,

Kirişsiz döşemenin ideCAD'te doğru bir şekilde tasarlanabilmesi için beyin fırtınası başlığı açıyorum. Bu konuda benim aşamadığım soruları yazacağım. Sizlerin katkısıyla bu başlık "kirişsiz döşeme ideCAD ile nasıl tasarlanır?" sorusuna bir cevap olur diye düşünüyorum.

1) Kolonlar döşeme kenarları ile birleştirerek bir çerçeve oluşturulup (kirişli çerçeve gibi) döşeme atanarak çok döşeme ile mi çözülmeli yoksa en dış döşeme sınırından döşeme kenarı çizgisi çizilerek tek döşeme ile mi çözülmeli?

2) Döşeme kalınlık kontrolü programa mı bırakılmalı elle mi girilmeli? ( özellikle 1. sorunun b yönteminde kalınlık şartı sağlanamıyor. Bazı örnek projelerde temiz açıklık elle girilmiş kalınlık kontrol ettirilmiş, bazı örneklerde programa bırakılmış ama kalınlık sorunun yaşanmamış)

3) Analiz sırasında döşemenin sonlu eleman genişliği ne seçilmeli? Burada küçük seçilmesi analiz yükünü arttıracağı gibi perde/kolon-döşeme birleşimindeki hesaplar açısından daha sağlıklı olur mu?

4) Konsollarda kalınlık şartı nasıl kontrol edilmeli?

Eke başladığım bir projeyi koyuyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba arkadaşlar,

Kirişsiz döşemenin ideCAD'te doğru bir şekilde tasarlanabilmesi için beyin fırtınası başlığı açıyorum. Bu konuda benim aşamadığım soruları yazacağım. Sizlerin katkısıyla bu başlık "kirişsiz döşeme ideCAD ile nasıl tasarlanır?" sorusuna bir cevap olur diye düşünüyorum.

1) Kolonlar döşeme kenarları ile birleştirerek bir çerçeve oluşturulup (kirişli çerçeve gibi) döşeme atanarak çok döşeme ile mi çözülmeli yoksa en dış döşeme sınırından döşeme kenarı çizgisi çizilerek tek döşeme ile mi çözülmeli?
Merhaba,

Kirişsiz döşeme sistemlerinin tek bir döşeme olarak tanımlanması veya döşeme kenarları ile bölünerek oluşturulmasında analiz modeli açısından bir fark yoktur.
2) Döşeme kalınlık kontrolü programa mı bırakılmalı elle mi girilmeli? ( özellikle 1. sorunun b yönteminde kalınlık şartı sağlanamıyor. Bazı örnek projelerde temiz açıklık elle girilmiş kalınlık kontrol ettirilmiş, bazı örneklerde programa bırakılmış ama kalınlık sorunun yaşanmamış)

-Döşeme kalınlık kontrolü ve sehim kontrolü için döşeme kenarları ile sistem bölünerek ayrı bir model oluşturulabilir. Oluşturulan bu modelde kalınlık ve sehim kontrol şartları yerine getirildikten sonra ilk modelde kalınlık uyarısı vermemesi için Betonarme Hesap Aksı Edit komutu ile kalınlık kontrolü için temiz açıklık değeri uygun şekilde düzenlenir.
mantar döşeme sisteminde kirişlerin bulunması durumunda veya taşıyıcı sistem gereği kirişsiz döşeme olarak algılanmaması durumunda TS 500 11.4.2 de belirtilen hmin> (ln/30; 18 cm ) koşullarının manuel olarak kontrol edilmesi uygun olur.
Kirişsiz döşemede zımbalama donatısı kullanılacaksa döşeme kalınlığı TBDY 2018 madde 7.11.10 a göre 25 cm. den az olmamalıdır.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

3) Analiz sırasında döşemenin sonlu eleman genişliği ne seçilmeli? Burada küçük seçilmesi analiz yükünü arttıracağı gibi perde/kolon-döşeme birleşimindeki hesaplar açısından daha sağlıklı olur mu?

-Nihai analizde hesap hassasiyeti açısından döşeme, perde ve radye sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek analiz yapılmasını öneririz. Örneğin 20-25 cm.

4) Konsollarda kalınlık şartı nasıl kontrol edilmeli?

-Döşemenin konsol olarak çalıştığı kısımlarda, döşeme kenarları ile uygun şekilde bölündükten sonra TS 500 madde 11.4.2 de belirtilen koşullarla birlikte TS 500 11.2.2 de verilen Ln>=1/12 koşulları kontrol edilip, yeterli kalınlık sağlandıktan sonra tek döşeme sistemine göre analiz yapılabilir.

İyi çalışmalar

Merhabalar,

Benim sorum da, yazılımda kirişsiz döşemelerin, TS500 11.4.4 İki Doğrultuda Çalışan Kirişsiz Döşemeler için Yaklaşık Yöntemler'den, var ise hangisini kullanarak çözümleme yaptığıdır.

İki yöntemin de kendi içinde farklı kabul ve koşulları bulunmakta.

Konu hakkında tecrübe sahiplerinden yorumları için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Geri