sensea

Yeni Üye
Son dönemlerde mimari kaygılardan ötürü TBDY 2018 tarafından asmolen döşemeli çözümlerin belli bir yükseklik ile sınırlandırılması ile (şahsım dahil) bir çok arkadaş kirişsiz döşemeli çözümlere yönelmiş bulunmakta. İş bu hususta arkadaşlar tasarımlarını eklerde de göreceğiniz üzere döşeme kalınlığını azaltmak için mimari kaygıların bulunmadığı yerlerde kiriş ile kapalı çıkma veya oda ortasına gelen akslarda ise mantar döşeme tanımlayarak (!!!!) çözüme gitme yolunu seçmişlerdir. İDE TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında döşemelerin tamamını yarı rijit diyafram olarak tanımlayan bu arkadaşlar kolonların/perdelerin birbirlerine kirişler ile bağlanarak sürekliliğin sağlanması ve/veya yatay kuvvet aktarımının kirişsiz döşemelerde döşeme ile kirişli döşemelerde ise kirişler ile aktarılması ilkelerini kendilerine göre düzenlemişler (????????). Sizlere sormak istediğim İDE'nin çözüm algoritması bu tasarımları nasıl algıladığı ve çözdüğü ile ilgilidir. Buna göre:
a. İde eklerde de görüleceği üzere belli bir aks sistemi bile olmayan yapılarda mantar döşeme ve yarı rijit diyafram için çözümlerde nasıl davranmaktadır ?
b. Arkadaşların yaklaşım tarzı ile konuşacak olursak, deprem kuvvetleri kirişlerin olduğu yerde kirişler ile olmadığı yerde döşemeler ile mi aktarım yapmaktadır ?
c. Aldığımız eğitimlerde tasarım yapılırken deprem etkileri altında binanın kararlı davranması için çözüm sisteminin yekpare olması özenle vurgulanmaktaydı. 1. katta kirişli 2. katta asmolen 3. katta kaset çözüm gibi yaklaşımlar hiçbir zaman tasvip edilmediği, bu işin uzmanı hocalarımız tarafından bizlere dikte edilmekteyken bile aynı katta karma bir sistem ne kadar doğrudur.
d. TBDY 2018 e göre kirişsiz döşeme ile yapılan çözümlerde düşey yüklerin kolon ve perdeler ile birlikte, deprem kuvvetlerinin tamamının perdeler ile karşılanmasın gerektiği ilkesi ekteki projede pas geçilmiş gibi görünüyor. Burada İDE algoritması nasıl bir yaklaşımda bulunuyor.

(NOT: Ekte arkadaşlardan gelen AUTOCAD örneği sizlere daha iyi anlatabilmek adına İDE olarak çizip onların bakış açısı ile tasarlayıp çözüm yapmış ve sizlere ulaştırmış bulunmaktayım.)

Ekli dosyalar

• KİRİŞSİZ DÖŞEME UÇUK TASARIM.ide10
    1.5 MB · Görüntüleme: 163
Bu proje bence kirişsiz döşeme kategorisine girmez. Sihirbazda taşıyıcı sistem kirişsiz döşeme olarak seçilmiş, bu hatalı. Gayet de (kötü) çerçeve sistemli bir yapı bu.

Deprem yönetmeliği der ki:

Sadece diye başlıyor dikkat ederseniz. Bu proje bu maddeye uygun değil.

Ayrıca A12 tipinde bakın ne yazıyor:

Bu projenin A12 ile alakası yok, ama sihirbazda gene A12 seçilmiş. Bu projenin taşıyıcı sistemi kolon ağırlıklı. Belki A15 seçilebilir.

Yani sorduğunuz d sorusunun bir önemi yok, mühendis bu sistemi böyle seçmemeli. Bu aslında diğer soruların da cevabı oluyor biraz :)

Burada hatalı yönetmelik bakış açısı olmuş sanki.
Projeyi yapan, yönetmelikten kafasına göre bir sistem tipi seçip programa "benim binamın tüm deprem yüklerini perdelere taşıt" diyerek öyle yaptırmaya uğraşmayacak.
Binanın taşıyıcı sisteminin gerçek davranışına uygun yapı tipini seçecek.
Yani deprem yükünün tamamının perdelerle taşınmasını istiyorsanız, binanız o şekilde olmalı. (Ortada dev büyük bir çekirdek, etrafta yardımcı kolonlar şeklinde). Bina o şekilde davranmalı.
Şunu düşünün : inşa ettiğiniz zaman binanın hangi programla hangi kabullerle çözüm yapıldığından haberi olmuyor, doğası ne ise öyle davranıyor.

Ekli dosyalar

• sistem.jpg
    sistem.jpg
    240.4 KB · Görüntüleme: 1,497
  • a12.jpg
    a12.jpg
    19.9 KB · Görüntüleme: 1,495
  • 4344.jpg
    4344.jpg
    53.2 KB · Görüntüleme: 1,494
sensea:1cad2rrk' Alıntı:
Sayın Yetkili;
Ekte projeler ile birlikte anlatmaya çalıştığımız üzere, çevremizde bulunan inşaat mühendisi arkadaşlarımızın bizlere göre yapılan yanlışlarını dile getirmeye çalışmış bulunuyorum. (TÜRKÇEM YETERSİZ KALABİLİR. ÖZÜR DİLERİM. KONU iLE İLGİLİ FARUK BEY İLE BİRLİKTE SİZLERDEN BİRİ İLE TELEFON GÖRÜŞMEME İSTİNADEN AŞAĞIDA DURUMU ANLATMAYA ÇALIŞTIM)

Son dönemlerde mimari kaygılardan ötürü TBDY 2018 tarafından asmolen döşemeli çözümlerin belli bir yükseklik ile sınırlandırılması ile (şahsım dahil) bir çok arkadaş kirişsiz döşemeli çözümlere yönelmiş bulunmakta. İş bu hususta arkadaşlar tasarımlarını eklerde de göreceğiniz üzere döşeme kalınlığını azaltmak için mimari kaygıların bulunmadığı yerlerde kiriş ile kapalı çıkma veya oda ortasına gelen akslarda ise kirişsiz döşeme tanımlayarak (!!!!) çözüme gitme yolunu seçmişlerdir. İDE TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazında döşemelerin tamamını yarı rijit diyafram olarak tanımlayan bu arkadaşlar kolonların/perdelerin birbirlerine kirişler ile bağlanarak sürekliliğin sağlanması ve/veya yatay kuvvet aktarımının kirişsiz döşemelerde döşeme ile kirişli döşemelerde ise kirişler ile aktarılması ilkelerini kendilerine göre düzenlemişler (????????). Sizlere sormak istediğim İDE'nin çözüm algoritması bu tasarımları nasıl algıladığı ve çözdüğü ile ilgilidir. Buna göre:
a. İde eklerde de görüleceği üzere belli bir aks sistemi bile olmayan yapılarda kirişsiz döşeme ve yarı rijit diyafram için çözümlerde nasıl davranmaktadır ?
b. Arkadaşların yaklaşım tarzı ile konuşacak olursak, deprem kuvvetleri kirişlerin olduğu yerde kirişler ile olmadığı yerde döşemeler ile mi aktarım yapmaktadır ?
c. Aldığımız eğitimlerde tasarım yapılırken deprem etkileri altında binanın kararlı davranması için çözüm sisteminin yekpare olması özenle vurgulanmaktaydı. 1. katta kirişli 2. katta asmolen 3. katta kaset çözüm gibi yaklaşımlar hiçbir zaman tasvip edilmediği, bu işin uzmanı hocalarımız tarafından bizlere dikte edilmekteyken bile aynı katta karma bir sistem ne kadar doğrudur.
d. TBDY 2018 e göre kirişsiz döşeme ile yapılan çözümlerde düşey yüklerin kolon ve perdeler ile birlikte, deprem kuvvetlerinin tamamının perdeler ile karşılanmasın gerektiği ilkesi ekteki projede pas geçilmiş gibi görünüyor. Burada İDE algoritması nasıl bir yaklaşımda bulunuyor.

(NOT: Ekte arkadaşlardan gelen AUTOCAD örneği sizlere daha iyi anlatabilmek adına İDE olarak çizip onların bakış açısı ile tasarlayıp çözüm yapmış ve sizlere ulaştırmış bulunmaktayım.)
Sayın Sensea,

Aşağıdaki linktekidokümanı inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kirişsiz döşeme sistemleri ile ilgili hesap koşulları TBDY 2018' de belirtilmektedir. TBDY sihirbazında döşeme tipi kirişsiz döşeme seçilmesi durumunda Madde 4.3.4.4 gereği Kirişsiz döşemeleri (Mantar döşeme) içeren taşıyıcı sistemlerde iki aşamalı hesap otomatik yapılır. Bu bilgiler raporlarda verilir.

-Yapılarda farklı döşeme tiplerinin bir arada kullanılması ve döşeme tipinin ne seçileceği mühendisin denetimindedir.

Ekli dosyalar

• image-20200617-105949.png
    image-20200617-105949.png
    29 KB · Görüntüleme: 1,460
  • k1.png
    k1.png
    138.9 KB · Görüntüleme: 1,456
  • k2.png
    k2.png
    64.8 KB · Görüntüleme: 1,446
  • p1.png
    p1.png
    128.5 KB · Görüntüleme: 1,444
  • p2.png
    p2.png
    78.2 KB · Görüntüleme: 1,457
İyi Günler
Projedeki kapalı çıkma açıklığı fazla olduğundan dolayı döşeme kalınlığı hatası alıyorum. Bu şekilde bir çözüm yaptım ve sorunu çözdüm fakat daha sağlıklı bir şekilde nasıl bir çözüm yapabilirim. Sizlerin fikirlerini almak isterim.
-Proje hakkındaki tavsiyelerinizi de paylaşırsanız sevinirim.
-Radye temelde ve perdelerde zımbalama hatası alıyorum. Zımbalama donatısı tanımladığım halde sorunu çözemedim. Bunun hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• proje 1.cde
    3.1 MB · Görüntüleme: 8
İyi Günler
Projedeki kapalı çıkma açıklığı fazla olduğundan dolayı döşeme kalınlığı hatası alıyorum. Bu şekilde bir çözüm yaptım ve sorunu çözdüm fakat daha sağlıklı bir şekilde nasıl bir çözüm yapabilirim. Sizlerin fikirlerini almak isterim.
-Radye temelde ve perdelerde zımbalama hatası alıyorum. Zımbalama donatısı tanımladığım halde sorunu çözemedim. Bunun hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla,
ZEMİN KAT YÜKSEKLİĞİNİ TEYİT EDEBİLİRMİSİNİZ ? PROJEDE 420 CM GİRİLMİŞ. AYRICA ZEMİN KAT KOLONLARINDA FARKLI KOTLAR GİRİLMİŞ ÇOĞUNLUK
120 CM GİBİ. BU DURUMDA KAT YÜKSEKLİĞİNİZ 540 CM OLUYOR. YADA MİMARİ BİR KESİT PAYLAŞIRSANIZ DAHA NET CEVAPLAR ALABİLİRSİNİZ.

ilave önerilerim;
--sihirbazdan giderek r katsayılarını seçiniz, ( x ve y yönünde a15 olmalı)
--perdeleri grup yapınız,
--zemin katta kolonların dar kenarlarını 4.2/10=yaklaşık 0.45 m den az yapmayınız,
--yarı rijit çözüm yapınız,
--4.9.1.3.a işaretleyiniz,
--zemin taşıma gücü kontrol ediniz zc zemin için az görülüyor,
--duvar yükleri girilmemiş duvar ikonu ile duvar yüklerini giriniz,
--balkon hareketli yüklerini artırınız,
--işaretlediğim yere tüm katlarda konsol kiriş ilave ediniz,
1682933880256.png

ilave önerilerim;
--sihirbazdan giderek r katsayılarını seçiniz, ( x ve y yönünde a15 olmalı)
--perdeleri grup yapınız,
--zemin katta kolonların dar kenarlarını 4.2/10=yaklaşık 0.45 m den az yapmayınız,
--yarı rijit çözüm yapınız,
--4.9.1.3.a işaretleyiniz,
--zemin taşıma gücü kontrol ediniz zc zemin için az görülüyor,
--duvar yükleri girilmemiş duvar ikonu ile duvar yüklerini giriniz,
--balkon hareketli yüklerini artırınız,
--işaretlediğim yere tüm katlarda konsol kiriş ilave ediniz,
Ekli dosyayı görüntüle 33881
dediğiniz değişiklikleri yapacağım ünver bey teşekkürler çok sağolun

öneri proje ektedir.
iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• öneri 1 forum.cde