Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

kirişsiz mantar döşeme

Mb.

Yeni Üye
merhaba. 18 katlı bir yapıyı kirişsiz mantar döşeme olarak yapacağım. daha doğrusu farklı bir programda çözülmüş ide ile de mukayese edeceğim. sorum şunlar ;
* bu yükseklikteki bir yapıyı kirişsiz yapmak ne denli doğru ?
* döşeme kalınlığı 22 cm olarak tasarlanmış fakat asansör ve merdiven etrafında kirişler mevcut ve bunların yüksekliği 60 cm. kiriş yüksekliği döşeme yüksekliğinin 3 katından az olamaz kuralını burda nasıl aşarız?
*son olarak sorum şu; farklı programda yapılan döşemeler her bi oda ayrı ayrı çözülmüş , yani normal kirişli de olduğu gibi döşemeler her bi kolon ve perde arası ayrı döşeme gibi düşünülmüş. biz ide'de bunu kolon aralarından statik döşeme kenarı ile mi ayırmamız gerekir aynı kiriş gibi yada tek bi statik döşeme kenarı ile tüm bina etrafını dönüp tek bi döşeme gibi mi düşünmek gerekir. aynı radye de olduğu gibi ?

*Bu yükseklikteki bir yapıyı kirişsiz yapmak istemezdim, oldukça riskli, şöyle ki, beton numune kontrolünde değerler proje den küçük çıktığında, çözüm olarak performans analizi yapıp, gerektiğinde güçlendirmeye gitmek çözüm olabiliyor. çerçeve sistem, dolayısı ile düğüm noktaları olmadan performans nasıl yapılır, bunu yapan yazılım varmı dır bilmiyorum.

*7.4.1.1.b maddesi, buna salık veriyor diye anlıyorum.
döşemeleri hesaba katarak, bu elemanlara yük aktarımını ve tüm analizi sonlu elemanlar ile çöz, çerçeve kirişi kabul etme ( düşey elemanlara moment aktarmasın - mafsallı bağla-) ve de kiriş gibi donatılandır. zaten kiriş gibi donatılanacak, zaten yarı rijit çözüm yapacaksınız.

* her ne kadar her iki durumda da analiz yapılsa da döşemelerin yük aktaracağı elemanlar ile aynı aksta olmasını tercih ederdim.

*Bu yükseklikteki bir yapıyı kirişsiz yapmak istemezdim, oldukça riskli, şöyle ki, beton numune kontrolünde değerler proje den küçük çıktığında, çözüm olarak performans analizi yapıp, gerektiğinde güçlendirmeye gitmek çözüm olabiliyor. çerçeve sistem, dolayısı ile düğüm noktaları olmadan performans nasıl yapılır, bunu yapan yazılım varmı dır bilmiyorum.

döşemeleri hesaba katarak, bu elemanlara yük aktarımını ve tüm analizi sonlu elemanlar ile çöz, çerçeve kirişi kabul etme ( düşey elemanlara moment aktarmasın - mafsallı bağla-) ve de kiriş gibi donatılandır. zaten kiriş gibi donatılanacak, zaten yarı rijit çözüm yapacaksınız.

* her ne kadar her iki durumda da analiz yapılsa da döşemelerin yük aktaracağı elemanlar ile aynı aksta olmasını tercih ederdim.
Teşekkürler önerilerin için .

* bu yükseklikteki bir yapıyı kirişsiz yapmak ne denli doğru ?
Elbette yapılabilir ama nasıl bir deprem kuşağında ve nasıl bir geometride yapı tasarlandığı önemli.

*son olarak sorum şu; farklı programda yapılan döşemeler her bi oda ayrı ayrı çözülmüş , yani normal kirişli de olduğu gibi döşemeler her bi kolon ve perde arası ayrı döşeme gibi düşünülmüş. biz ide'de bunu kolon aralarından statik döşeme kenarı ile mi ayırmamız gerekir aynı kiriş gibi yada tek bi statik döşeme kenarı ile tüm bina etrafını dönüp tek bi döşeme gibi mi düşünmek gerekir. aynı radye de olduğu gibi ?

Aynı radyede olduğu gibi deyimi doğru. Fakat burada dikkat edilmesi gereken büyük boşluklar. (merdiven yada havalandırma.) Bu nedenle bazı yerlerden döşemek kenarı geçirerek bölmek gerekebilir. Olabildiğince tek parça döşemeler oluşturmak daha doğru.

kirişsiz döşemelerde yapılan en önemli hatalardan biri tesisat şaftları yada bacaların kirişli sistemlerde genel olarak yapıldığı gibi kolon diplerine konmasıdır. Olabildiğince bu tür boşlukları kolon ve perdelerden uzakta tutmak gerekir. Zaten yükü kolona aktaracak olan döşemenin kolona yeterince sarılamamış olması hem zımbalama ve hem de düşey ve deprem yüklerinin aktarılması konusunda büyük problemler oluşmaktadır.

Yine @proteknik arkadaşımızın söylediği gibi kolon ve perdelerin düzgün akslar üzerinde olması, sistemde simetrik perdelerin olması, perde grubundan oluşan bir yapı çekirdeği olması da dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır.

kolay geldin, iyi çalışmalar dilerim.

NYILMAZ

peki burda 7.4.1.1.b maddesi dediğiniz gibi bu şartı kaldırıyor gibi. fakat geometrik kontrolde ''kiriş yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katından az olamaz'' ibaresini nasıl aşarız. bunla ilgili bir ayar var mıdır ?

Amacınız başka bir programla çözülen projeyi karşılaştırmak ise, hata verse de olur aslında, dikkate almazsınız.
Projeyi girdiniz de hata verdi mi? Program mantar döşemelerde bu uyarıyı zaten vermiyor diye biliyorum.

• Like
Tepkiler: Mb.
peki burda 7.4.1.1.b maddesi dediğiniz gibi bu şartı kaldırıyor gibi. fakat geometrik kontrolde ''kiriş yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katından az olamaz'' ibaresini nasıl aşarız. bunla ilgili bir ayar var mıdır ?

7411.png

• Like
Tepkiler: Mb.
Geri