V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

KOLON BAŞLIĞI

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan civilng
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar
İdecad Professional NC v5.511 programını kullanıyorum
Temeli kirişsiz radye olan 7 katlı bir yapıda temelde,zımbalama hesabı yapmak istiyorum.Kolonlara uygulanacak kolon başlığı boyutlarının nasıl olması gerektiği hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.
Birde bu kolon başlığı boyutları hakkında TS500'de hiçbirşey bulamadım.Söyleyeceğiniz çözümleri(formülleri) hangi yönetmelikten adığınızı da belirtirseniz benim açımdan çok iyi olur.
Şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.

Merhaba,

Formüller TS500'e göre yapılmaktadır.

TS500'de radye döşeme tasarım ilkeleri için sy:47 (madde 10.4.2), sy:33(madde 8.3), başlıklar için Sy:53, Sy:58 ve Sy:59'u

ideCAD Statik 5 Referans kitabında ise sy: 237, programda kullanılan formüllerin detayları için ise Sy:803'ü inceleyin.

İyi çalışmalar...

Merhaba,
5 versiyonunda kirişsiz radye temelde zımbalama kontrolü yapmak için mimari plan modunda iken kolonların altında kolon başlığı tanımlamalısınız. Kolon başlığı projede uygulanmayacaksa, amaç sadece zımbalama tahkiki yapmak ise , Kolon başlığı ayarlarında Yükseklik ve tabla yüksekliği değerleri sıfır girilmelidir. Başlığın X ve Y boyutunun bir önemi yoktur. Kolonun altına yerleşecek boyutta olması yeterlidir. Program burada zımbalama alanını ve zımbalama çevresini otomatik hesaplar.

Kolon başlığının sadece zımbalama tahkiki için değilse ve yerinde uygulanacaksa konuyla ilgili TS 500 madde 11.4.4 . şekil 11.3 ve şekil 11.4 incelenebilir.

Not: 6 versiyonunda zımbalama kontrolü otomatik yapılmaktadır

İyi çalışmalar

Levent Özpak' Alıntı:
Merhaba,
5 versiyonunda kirişsiz radye temelde zımbalama kontrolü yapmak için mimari plan modunda iken kolonların altında kolon başlığı tanımlamalısınız. Kolon başlığı projede uygulanmayacaksa, amaç sadece zımbalama tahkiki yapmak ise , Kolon başlığı ayarlarında Yükseklik ve tabla yüksekliği değerleri sıfır girilmelidir. Başlığın X ve Y boyutunun bir önemi yoktur. Kolonun altına yerleşecek boyutta olması yeterlidir. Program burada zımbalama alanını ve zımbalama çevresini otomatik hesaplar.

Dediğiniz gibi kolon başlığı projede uygulanmayacak.Sadece tahkik için yükseklik ve tabla değerini sıfır girdim.Kolon başlığı boyutlarında ise belediyede problem yaşadım.
30/60 kolonun,başlığını 60/90 olarak girdim.Fakat belediye kolon başlık boyutları uygun değil dedi.

civilng":h1selo06' Alıntı:
Dediğiniz gibi kolon başlığı projede uygulanmayacak.Sadece tahkik için yükseklik ve tabla değerini sıfır girdim.Kolon başlığı boyutlarında ise belediyede problem yaşadım. 30/60 kolonun,başlığını 60/90 olarak girdim.Fakat belediye kolon başlık boyutları uygun değil dedi.

Raporlarda zımbalama alanı ve zımbalama çevreleri kontrol edilirse, kolon başlıklarının boyutunun bir önemi olmadığı görülecektir.

Geri