V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

KOLON DONATILARI

SEVGİLİ FORUM KULLANICILARI ŞU ANDA İDENİN FİNAL VERSİYONU İLE GİRMİŞ OLDUĞUM BİR PROJEDE ESKİ VERSİYONLARDA KARŞILAŞMADIĞIM KOLON DONATILARININ KATLARDAKİ FARKLILIĞI 80X30 CM EBADINDA Kİ BİR KOLON (ZEMİN KAT 380CM VE DİĞER KATLAR 280CM YÜKSEKLİKTE OLMAK KOŞULU İLE 4 KATLI BİR YAPIDA) ZEMİN KETTA ABARTILI BİR KOLON ADETİ ÇIKIYOR YANİ 12F14 +28F14 OLMAK KAYDI İLE 40 ADET AMA ÜST KATLARDA AYNI KOLONDAKİ DONATI SAYISI TOPLADA 16Fİ14 OLARAK ÇIKIYOR SİSTEMDE KOLON KURTARIYOR BURULMALAR NORMAL AMA BANA DONATI MİKTARI FAZLA GELDİ.DİĞER VERSİYONLARDA GENELDE BÜTÜN KATLARDA AYNI DONATI MİKTARI ÇIKARDI ACABA SON VERSİYONDA KOLON AYARLARIYLA BU FARKLILIK DEĞİŞTİRİLE BİLİRMİ YADA BU DONATI UYUŞMAZLIĞI HAKKINDA BENİMLE BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIRANIZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN HERKEZE İLGİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM

donatının bu şekilde artması bir kesit yetersizlik göstergesidir. ide bunu yapıyor. o yüzden normalde düşey elemanların donatılarını tek tek kontrol etmenizi tavsiye ederim. ide yetkililerinin de bu sorunu gündeme almalarını rica ediyorum.

Merhaba,

Program, kolona gelen en olumsuz yük kombinasyonuna göre donatılandırma yapar. Demek ki zemin katta o kolon, o donatıyı çıkaracak tesirler almaktadır. O tesirlerin oluşması sisteme ve doğal olarak uç kuvvetlerine bağımlıdır. Donatı artışının neden kaynaklandığını anlayabilmemiz için projeyi görmemiz gerekir. Projeyi mesaja ekleyebilirsiz, bu konuda bir görüş bildirebiliriz.

İyi çalışmalar...

Merhaba,

Projenizde bodrum çevre perdesi olmamasına karşın rijit bodrum numarası "sıfır" bırakılmış. "-1" girmelisiniz. Bodrum çevre perdesi yokken rijit bodrum kabulü yaparak zemin kat deprem kuvvetlerini gerekmemesine karşın gereksiz yere büyütmüş oluyoruz.

Rjit bodrum numarasını -1 girdikten sonra söz ettiğiniz kolon daha da rahatlıyor.. Ancak analiz sonucunda söz ettiğiniz kolonla birlikte onun karşısındaki kolonun (S6 ve S10 ) x yöünde uzun seçilmesinin bir gerekliliği görünmüyor. Aksine y yönünde büyümeye ihtiyaç görünüyor. S6 ve S10 kolonlarını sırasıyla 80/30, 70/25 yapmak yerine, mimari açıdan uygun düşerse, ters çevirip 30/50 yapmak daha ekonomik oluyor.

Proje bu aşamaya geldikten sonra 1. ve 2. katta kolon-kiriş kesme güvenliğini aşmak için de K3-K4, K5-K6 kirişlerinin genişliklerini 30 cm seçebilirsiniz.

Yazdığım düzenlemeleri ekteki projede uyguladım, sorun olarak belirttiğiniz kolonun pursantajı %1'e düştü. Gerekirse benim eklediğim proje ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Toparlarsak:
1. Rijit bodrum numarası hatalı verilmiş.
2. Herşey normal. İlgili kolonlar sistem gereği x yönünde değil, y yönünde büyütülmesi gerekiyor.

Son not: Bütün kirişlerde "hareketli yük" değeri verilmiş. Program hareketli yükleri döşemelerden almaktadır. Eğer bu değerleri herhangi bir yük kaynağı için özellikle tanımlamadıysanız iptal edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

mhanifiata":2fnwz1bq' Alıntı:
donatının bu şekilde artması bir kesit yetersizlik göstergesidir. ide bunu yapıyor. o yüzden normalde düşey elemanların donatılarını tek tek kontrol etmenizi tavsiye ederim. ide yetkililerinin de bu sorunu gündeme almalarını rica ediyorum.

Sayın mhanifiata

Belirtiğiniz sorunu biraz daha açabilir misiniz? Projede ne oluyor, program ne yapmıyor, programın ne yapması gerekiyor? Özelikle örnek bir proje üzerinde karşılaştırma yaparak konuyu açıklarsanız isabetli bir değerlendirme yapma imkanımız olabilir.

Teşekkürler, iyi çalışmalar...

selamlar...
yukarıda geçen konu, benim proğramda defalarca karşılaştığım bir konu. raporda uyarı vermiyor. ancak kolon apl. aldığımda görüyorum ki kolonda aşırı donatı yığılması var. biraz kesit artırınca çözülüyor. pursantaj aşıldı uyarısı felan da olmuyor. en yakın zamanda ilk karşılaşmamda bir örnek yollarımm... teşekkürler ilginize...

Merhaba,

Uyarı kolon parametrelerindeki maksimum pursantaj değerine bağlıdır. Bildiğiniz gibi yönetmelik %4'e kadar izin veriyor.

Kolon parametrelerinde varsayılan maksimum pursantaj değeri %3 bırakılmıştır. O değer aşılırsa program uyarı veriyor... Kısacası verilen üst sınıra göre program normal(uygun) bir davranış sergilemektedir.

Kolon parametrelerinde makimum pursantajı düşürürseniz daha az donatı miktarlarında program sizi uyaracaktır.

İyi çalışmalar...

hakan bey kolonun hangi doğrultuda kesite ihtiyaç duyduğunu nasıl hissettiniz? bir de kesme güvenliği kontrolünde bahsettiğiniz kirişleri 30 cm yapıp denedikten sonra mı kurtardığı kanaatine vardınız? veya hangi doğrultudaki kirişlerin genişletilmesi gerektiğini nasıl anlıyoruz... teşekkürler....

tevekkül":3ez6c5xt' Alıntı:
hakan bey kolonun hangi doğrultuda kesite ihtiyaç duyduğunu nasıl hissettiniz? bir de kesme güvenliği kontrolünde bahsettiğiniz kirişleri 30 cm yapıp denedikten sonra mı kurtardığı kanaatine vardınız? veya hangi doğrultudaki kirişlerin genişletilmesi gerektiğini nasıl anlıyoruz... teşekkürler....

Merhaba,

K15 kirişi tek açıklıklı... Ayrıca o istikamette projenin orta bölgesinde sürekliliği sağlayan başka çerçeve yok. O yönde 25'lik kolonun az geleceğini düşündüm ve kolonu ters çevirip deneme yaptım.

Kolon-kiriş kesme güvenliği için ise, kolonları döndürünce B problemi oluştu. B problemini kolon uzun doğrultusunda değil kısa doğrultusunda oluşacağı aşikar... Çünkü bj'den oluşan kesme alanı o istikametten dolayı küçük kalacaktı... Kesme alanı, kolon kalınlığı ve kiriş genişliğinin yarısına bağımlı olduğuna göre, kolonu kalınlaştırmak yerine (kolonu x yöünde büyütmek anlamsızdı çünkü ters çevirdik) kirişi kalınlaştırmayı denedim ve sonuç aldım...

Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Geri