V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

KOLON EKSENEL KUVVET

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tcb1675
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tcb1675

Yeni Üye
Sistemde çıkmamın olduğu akstaki 40/40 kolonlarımın eksenel kapasiteleri tam sınırda gelmekte çatı katında yüklerimi düşürünce kurtarıyor.
Kolon büyütüp beton sınıfı arttırabilirim ancak bunları yapmak istemiyorum onun dışında bu değerleri nasıl yorumlarsınız yönetmelikçe bu sınır koşullar yeterince güvenli seviyedemidir ?

Ekli dosyalar

Sistemde çıkmamın olduğu akstaki 40/40 kolonlarımın eksenel kapasiteleri tam sınırda gelmekte çatı katında yüklerimi düşürünce kurtarıyor.
Kolon büyütüp beton sınıfı arttırabilirim ancak bunları yapmak istemiyorum onun dışında bu değerleri nasıl yorumlarsınız yönetmelikçe bu sınır koşullar yeterince güvenli seviyedemidir ?
projeniz deneme sürümünde kaydedilmiş. lisanslı sürümü var mı ?

projeniz deneme sürümünde kaydedilmiş. lisanslı sürümü var mı ?
Kat kalıp planı ve çerçevede bulunan 40*40 kolonlarımı ekteki resimlere ekledim benim takıldığım kısım ekteki 1. ve 2. resimde işaretlediği kolon eksenel kuvvet kontrolünde normal kuvvetlerimin 0.4*Ac*Fck sınır değerine yakın olması bu sınır koşulun daha altına inmelimiyiz yoksa yeterince güvenlimidir. Sonuçta uygulamada eksiklikler veya hesapta esas alınanda fazla ivmelerde gerçekleşicek depremler vs. gibi etkenlerden dolayı ikilem arasında kaldım siz nasıl yorumlarsınız.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    112.7 KB · Görüntüleme: 32
  • 2.png
    2.png
    77.2 KB · Görüntüleme: 37
  • 40X40 KOLONLARIM.png
    40X40 KOLONLARIM.png
    49.6 KB · Görüntüleme: 33
  • KAT PLANI.png
    KAT PLANI.png
    76.3 KB · Görüntüleme: 35
Kat kalıp planı ve çerçevede bulunan 40*40 kolonlarımı ekteki resimlere ekledim benim takıldığım kısım ekteki 1. ve 2. resimde işaretlediği kolon eksenel kuvvet kontrolünde normal kuvvetlerimin 0.4*Ac*Fck sınır değerine yakın olması bu sınır koşulun daha altına inmelimiyiz yoksa yeterince güvenlimidir. Sonuçta uygulamada eksiklikler veya hesapta esas alınanda fazla ivmelerde gerçekleşicek depremler vs. gibi etkenlerden dolayı ikilem arasında kaldım siz nasıl yorumlarsınız.
zaten artırılmış yüklere göre hesap yapılıyor ve bu hesap sonucu sizin projeniz kurtarmış. gerek olduğunu sanmıyorum. tabiki mühendis olarak hesap ve tasarım size kalmış.

Tbdy 2018 7.3.1.2 ve ts500 7.4.1 maddesine uygun olarak eksenel kuvvet kontrolü yapılmaktadır.
katsayı 0,35 alamazsınız. Opsiyonel değildir.

1685515716317.png

1685515938747.png

Geri