V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Kolon Filiz

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan inci
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

inci

Etkin Üye
Merhaba,yapı denetim projemde üst kata çıkan filiz sayısını düzenlememi istedi.elle mi düzenlemem gerekir yoksa programda da düzenleyebileceğim bir kısım var mı bununla ilgili.başlığı kolon Filiz diye açtım ama bahsettiğim perde filizi

Ekli dosyalar

• 759DD40B-10F9-4452-8354-51688382C5EE.png
    759DD40B-10F9-4452-8354-51688382C5EE.png
    363 KB · Görüntüleme: 127
  • 0921DF78-4A04-499D-80EF-FD4F5A387630.png
    0921DF78-4A04-499D-80EF-FD4F5A387630.png
    353.5 KB · Görüntüleme: 125
Son düzenleme:
Üst katlarda kesit azaltması yapılmış, alt kattan gelen donatılar daralan kesitin dışında kalıyor bundan dolayı donatılar gönye yapılarak kesilmekte, üst kata devam etmemektedir.
İlave filizleri 2b çizim araçlarını kullanarak manuel çizebilirsiniz ayrıca P402(40/25) perdesini alt katla aynı olacak şekilde (55/25) olarak devam etmenizi öneririm.

Bir şey daha sormak istiyorum, subasmanı ayrı kat tanımlamadığım için kolon aplikasyonda tek kat gibi açılım veriyor ve filiz boyunu ona göre veriyor, subasmanı ayrı kat tanımlayarak rijit göstermek doğru bir işlem olur mu?

Ekli dosyalar

• FE238826-52A8-4396-A0CC-A7DEADE4A5E0.png
    FE238826-52A8-4396-A0CC-A7DEADE4A5E0.png
    462.5 KB · Görüntüleme: 63
subasman katında diyafram (döşeme) olmadığı için katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
kolon filiz boyları için subasman perdesi dikkate alınmamaktadır. bu durum notlarımızda kayıtlıdır. kolon düşey açılımlarında filiz boylarını subasman perdesi kadar uzatmanız uygun olur. 2b çizim düzenleme araçları ile düzenlenebilir.
Ayrıca aşağıdaki forum sayfalarını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

subasman katında diyafram (döşeme) olmadığı için katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
kolon filiz boyları için subasman perdesi dikkate alınmamaktadır. bu durum notlarımızda kayıtlıdır. kolon düşey açılımlarında filiz boylarını subasman perdesi kadar uzatmanız uygun olur. 2b çizim düzenleme araçları ile düzenlenebilir.
Ayrıca aşağıdaki forum sayfalarını inceleyiniz
Subasman kotunu ayırıp, subasman kotuna döşeme girilerek ve o kısmı rijit tanımlayarak yapsak doğru olur mu ?

inceliyorum forumdaki açıklamaları,aklıma takılan bir şeyi daha sormak istiyorum Yasin bey,döşeme tanımlamaktan kastım subasman katında kirişle oluşturulan döşemelerden bahsetmiyorum,toprak dolgu yapılacak yerinde ve üzerine hasır donatı serilecek,ben programda subasman perdelerinin kapattığı alanı hasır döşemeyle mi göstericem?

Hasır döşeme için 2b çizim araçları ile detay verilebilir. Hasır döşeme rijit kat oluşturmaz
Burada toprak dolgu üzerinde konstrüktif olarak gösterilen hasır donatının rijit kat oluşturmayacağını kasdettim.

Subasman katında kolon ve perdeleri, kiriş veya subasman perdeleri ile normal kat döşemelerinde olduğu şekilde bağlar ve döşeme tanımlayarak modelleme yaparsanız, bu kat rijit kabul edilebilir. Donatı olarak da hasır kullanabilirsiniz

Yasin Bey Merhaba;
Ben Su basmanı ayrı kat olarak girip döşemeleri de atıp subasman katını rijit kat olarak seçmesem yanlış yapmış olur muyum?

Su basmanı ayrı kat olarak girip döşemeleri de atıp subasman katını rijit kat olarak işaretleyip modelleme yapabilirsiniz.

cevabınız için teşekkür ederim yasin bey ama rijit olarak seçmesem yanlış yapmış olur muyum yada birşey fark eder mi?

Rijit bodrum koşulları 3.3.1.1.de belirtilmiştir. a ve b koşulları sağlanıyor ise bodrumlu binalar olarak tanımlanmıştır. bu katlar için rijit kat seçimi yapılmalıdır.
3.3.1.2. maddesinde ise a ve b koşullardan herhangi biri sağlanmıyorsa bodrumsuz binalar olarak tanımlanmıştır. bu katlar rijit bodrum olarak seçilmemelidir.

1682686908850-png.33819

Geri