V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Kolon yerleştirme tavsiyesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sevdae
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sevdae

Yeni Üye
Hepinize merhabalar,
İkinci kez statik proje yapacağım. İlkinde mimar kolonları yerleştirmişti sonra benim hesabıma göre üzerinde düzenlemeler yapmıştık. Şimdi mimar aksları, kolonları benim yerleştirmemi söyledi fakat çözümleme yapmadan nasıl doğru yerleştirebilirim nasıl mantıklı olur bilemedim. Bu konuna tavsiyeleriniz nelerdir? Projeyi de yüklüyorum. Zemin,1,2 olarak toplam 3 katlı bir bina. Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim1670310593527.png

Statik
Hepinize merhabalar,
İkinci kez statik proje yapacağım. İlkinde mimar kolonları yerleştirmişti sonra benim hesabıma göre üzerinde düzenlemeler yapmıştık. Şimdi mimar aksları, kolonları benim yerleştirmemi söyledi fakat çözümleme yapmadan nasıl doğru yerleştirebilirim nasıl mantıklı olur bilemedim. Bu konuna tavsiyeleriniz nelerdir? Projeyi de yüklüyorum. Zemin,1,2 olarak toplam 3 katlı bir bina. Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederimEkli dosyayı görüntüle 29393
Ön tasarımı, mimari ihtiyaçlar gözetilerek ( mekanik , elektrik taşıyıcı sistem dahil) mimar yapar. Diğer meslek disiplinlerinden gelen istekleri de içeren ( tesisat boşlukları, asansör kuyu derinliği, kaide yüksekliği , vs.. ) kalıp planını oluşturur, inşaat mühendisine isteklerini bu şekilde aktarır. Ardından inşaat mühendisi ilk olarak mimarın isteklerini yerine getirmeye çalışır. ( Mimar konsol isteyebilir, tavanı kaset görmek isteyebilir, odanın ortasından kiriş geçmesini istemeyebilir, kirişsiz döşeme isteyebilir, asmolen isteyebilir, herhangi bir taşıyıcının bir alana girinti yapmasını istemeyebilir vs.. )

İnşaat mühendisi ön tasarım sonucunda mimara öneri kalıp planıyla beraber taşıyıcı sisteme dair isteklerini de iletir. Mimar diğer meslek disiplinlerinden gelen öneriler doğrultusunda ( statik, elektrik, mekanik vs.. ) yeni bir mimari yayın yapar ve diğer meslek disiplinleri bu son yayına göre tekrar çalışır. süreç bu şekilde devam eder ve ön proje tamamlandıktan sonra uygulama proje aşamasına geçilir.

Sonuç olarak işin patronu mimardır, diğer meslek disiplinleriyle koordinasyonu sağlayarak tasarımını hayata geçirir.

Geri