Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Kolonlarda Kesme Güvenliğini Aşamadım

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan fathhh
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fathhh

Üye
Merhabalar ve iyi çalışmalar herkese. Eklediğim statik projede, bodrum kattaki özellikle 5 kolondaki 'K' ve 'B' hatalarını gideremedim. kesme kuvvetlerini inceleyerek ebat da büyütmeye çalıştım ama olmadı. Acaba veri girişiyle ilgili bir hata mı yaptım bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Merhabalar ve iyi çalışmalar herkese. Eklediğim statik projede, bodrum kattaki özellikle 5 kolondaki 'K' ve 'B' hatalarını gideremedim. kesme kuvvetlerini inceleyerek ebat da büyütmeye çalıştım ama olmadı. Acaba veri girişiyle ilgili bir hata mı yaptım bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.
modelleme önerilerim;
--bodrum perdeleri üzerindeki kirişleri kaldırınız,
--kirişlerde fiber model işaretleyiniz,
--kolon ve perdelerin çogunun yönleri y yönünde bir kısmını çeviriniz,
--2. kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı pencere boşluklarını açınız, (sağ tarafta perspektif penceresinde doğru duvar modellemesini görürsünüz.)
--zemin kattaki kolonların dar kenarını kat yüksekliğini 1/10 alabilirsiniz, (4,2/10=~0.45)
--merdivenler mesnetlenmemiş,
--kapalı çıkmalar varsa yönetmelige uygunmu? kontrol ediniz.
1722964453193.png

modelleme önerilerim;
--duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı pencere boşluklarını açınız, (sağ tarafta perspektif penceresinde doğru duvar modellemesini görürsünüz.)
--zemin kattaki kolonların dar kenarını kat yüksekliğini 1/10 alabilirsiniz, (4,2/10=~0.45)
Ünver Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Dediklerinizden yapabildiklerimi yaptım ve bodrum kattaki kolonların önemli bir kısmının kesme kuvvetleri rahatladı. Düzenlenmiş halini ekliyorum tekrar.
-Bodrum perdelerini kaldırıp kirişleri perdeye dönüştürdüm ama bazı perdelerde kesme kuvvetleri fazla geldi acaba kolon bağlantılarıyla mı denedim ama değişen birşey olmadı.
-fiber modeli seçtim
-yönlerde maksimum değiştirebildiğim bu kadar maalesef mimariden kaynaklı..
-duvar yüklerini son katta ciddi düşürdüm
-merdiven mesnetlerini unutmuşum hatırlatmanız neticesinde yaptım.
Ayrıca kapalı çıkma ile ilgili yönetmeliklere uygun mu demişsiniz ama tam olarak anlayamadım orayı hocam
Sadece bodrum perdelerindeki projedeki uygulamam doğru yapılmış mıdır acaba ve onlardaki yüksek kesme kuvvetini nasıl düşürebilirim?(bağlantı noktaları,kalınlık artırımı,donatı ebatları denedim ama?) toprak yüklerini mi fazla girdim acaba)
tekrar teşekkür ederiyorum saygılarımla

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Perspektif penceresinde betonarme tasarım sonuç ekranında "kolon-kiriş birleşim bölgesi güvensizliği" incelenirse bu hatanın sadece X yönünde olduğu görülüyor.
X yönünde bu kolonların kesitini büyültebilirsiniz. Kare kolona çevirmek daha ekonomik olabilir. Deneyebilirsiniz.
Mimari olarak sorun olmayacaksa kirişleri kaydırarak kolonları X yönünde ortalamanız veya diş olacak şekilde düzenlemeniz katkı sağlayacaktır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1723032237843.png
1723032125059.png

Bu şekilde birleşim yerlerinin çözdükten sonra perdelere gelen kesme kuvveti azalır diyorsunuz anladım Yasin Bey. Deneyeceğim. Ben sadece perdelerle ilgiil bir çözüm üretebilir miyim diye düşünmüştüm. Çok teşekkür ederim.

modelleme önerilerim;
Hocam tekrardan rahatsız ediyorum ama Sizin ve Yasin beyin fikirleri doğrultusunda bayağı bir yol katettim teşekkür ederim.
X yönünde mümkün olabilecek kadar büyüttüm kolon yönlerini mimari şartları zorlayarak ve kolon kiriş birleşim bölgelerindeki kesme kuvvetlerini kontrol altına aldım gibi.
Ancak bodrum da dediğiniz gibi perdelerin üzerine döşemeleri tanımladım ama bazı perdelerde kalınlık da artırsam kesme kuvvetleri yüksek çıktı yapılabilecek başka birşey var mıdır gözümden kaçanlar olmuş olabilir de bir türlü netice alamadım bodrum perdelerinde.
Son olarak daha net bir bilgiye ulaşmadım ama ilgili belediye bodrumdaki perde üzerine kiriş ister muhakkak diyenler oldu böyle bir yaptırımı olabilir mi? sonuçta yönetmeliğe aykırı bir durum söz konusu değil.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Geri