Konsol döşemeyi kalınlığı yetersiz olarak gösteriyor

Merhaba benim birkaç sorum olacak projem ile ilgili. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
1- projemde asansör perdelerinin bitişiğinde konsol döşeme kullanıyorum ancak döşemeyi kalınlığı yetersiz olarak gösteriyor. Bunun sebebi nedir?
2- bodrum katta asansör için - kotta döşeme ekledim. çizimlerde bunu göstermiyor ancak hesaplamada çıkıyor. döşemeye herhangi bir müdahalede bulunamıyorum.
3- bazı elemanlarda donatı yetersiz hatası alıyorum. Program bunu neden kendisi ekleyemiyor? bunun için herhangi bir ayar var mı?

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    4.5 MB · Görüntüleme: 8
1- projemde asansör perdelerinin bitişiğinde konsol döşeme kullanıyorum ancak döşemeyi kalınlığı yetersiz olarak gösteriyor. Bunun sebebi nedir?
Konsol olarak tanımlı döşemede açıklık 180cm ln/12 kuralına göre 15cm olması gerektiği gözüküyor.
1685691726221.png
1685692026711.png

Döşeme 3 yönden mesnetli olduğu için 1 yönü konsol olarak değerlendirilmeyebilir.
1 Aksı donatısı üstte + altta düz donatı seçilebilir
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1685692297725.png

2- bodrum katta asansör için - kotta döşeme ekledim. çizimlerde bunu göstermiyor ancak hesaplamada çıkıyor. döşemeye herhangi bir müdahalede bulunamıyorum.
Bu döşemeyi hangi raporda görüyorsunuz ekran görüntüsü paylaşır mısınız?

3- bazı elemanlarda donatı yetersiz hatası alıyorum. Program bunu neden kendisi ekleyemiyor? bunun için herhangi bir ayar var mı?
Betonarme Donatı seçimlerinizde hata var. Kolon ve kirişlerde boy donatı olarak Ø12 ve üst çapları kullanabilirsiniz. Ø8 dahil tüm çapları seçmişsiniz. Seçilen donatı çapları ve betonarme parametrelerdeki min/maks donatı aralığı gibi parametreler etkindir.

Projenizdeki hatalar için aşağıdaki yardım sayfalarını inceleyiniz

Bodrum kat rijit kat olarak tanımlanmalıdır. Analiz ayarlarında (4/5)R uygula opsiyonlarını kaldırın. Tekrar analiz yapın
1685695985311.png

Cevap için çok teşekkür ederim.
1-Döşeme kalınlıkları için dediğiniz gibi 1 aksını alt üst donatı olarak değiştirdim. Aynı hatayı tekrar almadım.
2- raporu yanlış okumuşum. bu hatamı düzelttim teşekkür ederim.
3- dediğiniz gibi analiz ayarlarında (4/5)r uygula opsiyonlarını kaldırınca bana seçmem konusunda uyarı veriyor. kaldırınca hatalarım azalıyor ancak seçince çok daha fazla hata veriyor.

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    27.3 KB · Görüntüleme: 12
3- dediğiniz gibi analiz ayarlarında (4/5)r uygula opsiyonlarını kaldırınca bana seçmem konusunda uyarı veriyor. kaldırınca hatalarım azalıyor ancak seçince çok daha fazla hata veriyor.
Bodrum katı, rijit kat olarak tanımlayınız. Bu durumda (4/5)r uygula opsiyonlarını kaldırarak analiz yapın
1685704678859.png

Geri