Kullanıcı Tanımlı Mesnet vb Ekleme

miralay

Kıdemli Üye
İyi çalışmalar. Örneğin ben resimdeki gibi bir sistemde döşemenin sağ tarafına kendim mesnet tanımlamak istiyorum. Düğüm noktalarını seçip yapı ağacından mesnet atama şansım var mı?

Ekli dosyalar

• 2022-07-01 09_12_53-ideCAD Statik - STATİK ŞABLON PROJE - [ZEMİN KAT TAVANI,  3.00 KOTU].png
    2022-07-01 09_12_53-ideCAD Statik - STATİK ŞABLON PROJE - [ZEMİN KAT TAVANI, 3.00 KOTU].png
    93.4 KB · Görüntüleme: 31
Gerçek bir proje değil de deneme amaçlı yapıyorsanız o kenara 1cm yükseklikte bir fiktif perdecik tanımlamak sanki daha problemsiz olur, zaten kendi otomatik mesnet atıyor program perdenin altına.

Perdenin ucuna fiktif kirişler girip bu kirişlerin düğüm noktalarını seçip mesnetler tanımlayabilirsiniz.

1656660062801.png
Görselleştirme penceresinin "analiz modeli" sekmesinden fiktif kirişin düğüm noktasına gelip sağ tuş menüyü açın. "yeni mesnet ekle" komutuna tıklayın ve mesnet koşullarını belirledikten sonra analiz yapın. Bu şekilde mesnetleriniz tanımlanacaktır.

1656660167150.png

Saygılarımla...

Oğuzcan Bey bu şekilde oluşturduğum bir döşemenin üzerindeki kullanıcı tanımlı tekil ve şerit yükü analize katılmıyor. Dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• Deneme.cde
    151.5 KB · Görüntüleme: 6
Oğuzcan bey bu şekilde oluşturduğum bir döşemenin üzerindeki kullanıcı tanımlı tekil ve şerit yükü analize katılmıyor. dosya ektedir.

Gönderdiğiniz projede döşeme üzerine tanımlanan noktasal ve çizgisel yükler analize katılmaktadır. Bu kanıya nasıl vardınız bilmiyorum . Döşemelerdeki Q yayılı yüklerinin tamamını sıfır yapın. Daha sonra çizgisel ve noktasal yüklerde herhangi bir Q yükü değeri girin. Deformasyonlardan Q yükü etkisindeki şekildeğiştirmeleri incelerseniz Q yükünün analize katıldığını görebilirsiniz. Eğer döşemelerdeki tekil ve noktasal yükleri silerseniz, döşemelerde de Q yükü olmadığından Q yüklemesi altında sistemin deformasyon yapmadığını gözlemleyebilirsiniz.
ayrıca döşenin kalınlığıı daha küçük girerseniz çok daha net anlaşılır.

1656665940030.png

Ayrıca döşeme raporundan tanımlanan döşeme noktasal ve çizgisel yük değerleri de görülmektedir.

1656666057414.png

Saygılarımla...

Haklısınız yükleri G de tanımlayıp Q deformasyonuna bakmışım. G de tanımladığım gözümden kaçmış. İyi çalışmalar dilerim.

Geri