Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Maks. çekme gerilmesi kontrolü sağlanmadı & Toprak Yükü Hesabı

Merhaba,

Ekli projem için sizin bilgilerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. projemde sadece dış çerçevedeki kolonları birbirine bağlamak için kiriş kullandım(çünkü zımbalama hatası alıyorum), ayrıca sadece merdiven ve asansör perdelerini birbirine bağlamak için 2 adet kiriş kullandım.
Geri kalan iç kısımlarda kiriş yok. şimdi ben bunu analiz ayarlarında kirişsiz döşeme olarak seçersem hatalı olmuş olur mu sizce? kirişsiz döşeme olarak seçebilir miyim?
yani 1-2 kiriş kullansak bile projede, o projeyi kirişsiz döşeme olarak seçebilir miyiz?

2. sorum ise ekli projede maks. çekme gerilmesi kontrolü sağlanmadı hatası alıyorum, hatayı bir türlü gideremedim, yardımcı olur musunuz lütfen.

3. sorum toprak yükü ile alakalı.
Radye temel üzerinde temel ve subasman seviyesi arasında kalan dolgu ağırlığını sisteme girdim ama doğru yapıp yapmadığım hakkında sizin bilgilerinize ihtiyacım var.
hesabı şu şekilde yaptım:
toprak dolgu yüksekliği x toprak birim hacim ağırlığı + kontrüktif döşeme kalınlığı x beton birim hacim ağırlığı (0.2m x 1.8 t/m3 + 0.1m x 2.4t/m3 = 0,60 t/m2). bu bulduğum sonucu kaplama yüküne ekledim. bu yaptığım işlem doğru mudur?
birimler tam anlamıyla tutmuyor ama, idecad de birimler tf/m2 iken benim toprak yükü birimim t/m2 oldu, burda bir hata var mı?

teşekkür ederim şimdiden sizlere

Ekli dosyalar

1-2 kiriş kullansak bile projede, o projeyi kirişsiz döşeme olarak seçebilir miyiz?
Projenizin geneli kirişsiz döşeme olduğu için evet kirişsiz döşeme olarak seçilmelidir.
Döşeme sınırında, zımbalama sorunu yaratacak olan kolonlarda kiriş ile çerçeve oluşturmanız bence uygun olmuş. Yinede projeyi onaylatacağınız kurumdan onay almanızı öneririm.
maks. çekme gerilmesi kontrolü sağlanmadı hatası
Bu hata için yardım sayfalarını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

toprak dolgu yüksekliği x toprak birim hacim ağırlığı + kontrüktif döşeme kalınlığı x beton birim hacim ağırlığı (0.2m x 1.8 t/m3 + 0.1m x 2.4t/m3 = 0,60 t/m2). bu bulduğum sonucu kaplama yüküne ekledim. bu yaptığım işlem doğru mudur?
evet, Doğru

Yasin bey, yorumlarınız için teşekkür ederim. toprak yükünü ben t/m2 biriminde hesapladım, idecad de ise birimler tf/m2. Bu iki birim arasında bir fark var mı?

Geri