MANTAR DÖŞEME

hatalarımı düzeltemiyorum.lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Ekli dosyalar

• mantar döşeme 15.cde
    2.7 MB · Görüntüleme: 36
Merhaba
--sonlu eleman genişliklerini 0,25 m
--döşeme donatılarını üstte+altta düz donatı kısa seçin
--çekme çıkan döşemelerde donatıyı artırın,
--zımbalama kurtarmayan kolonları kesitini büyütün,

Merhaba...
Yukarıdaki tavsiyelere ilave olarak, donatı çaplarını düzenleyiniz. Özellikle döşeme ve perdeler için.
Betonarme hesap akslarının geçerli mesafelerini düzenleyiniz.
TBDY 7.11.5 için döşemelerin ilgili betonarme hesap aksı yönlerine ilave donatılar ekleyin.
Beton sınıfını C30 kullanın. İlla C25 kullanmak isterseniz döşemelerde çekme çıkan hesap akslarında donatı arttırın.

( Forum Yöneticilerinin Dikkatine Not : Döşemelerde donatı çapı yeterli büyüklükte seçilmesine rağmen program donatıyı otomatik olarak seçmedi. Donatı çap ve aralıklarını manuel olarak artırıp analiz yapmak gerekli oldu. Bu hususun forum yöneticileri tarafından tahkik edilirse biz de varsa hatalı bir yaklaşımımız düzeltmiş oluruz. )

Bunlara göre düzenlenmiş proje ektedir.

İlave olarak zımbalama açısından yetersiz olan kolonlar için ya kesit büyütün yada kolon başlığı ekleyin. (eklenmemiştir)

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• MANTAR DÖŞEME _REVİZE.cde
    4 MB · Görüntüleme: 26
Merhaba...

( Forum Yöneticilerinin Dikkatine Not : Döşemelerde donatı çapı yeterli büyüklükte seçilmesine rağmen program donatıyı otomatik olarak seçmedi. Donatı çap ve aralıklarını manuel olarak artırıp analiz yapmak gerekli oldu. Bu hususun forum yöneticileri tarafından tahkik edilirse biz de varsa hatalı bir yaklaşımımız düzeltmiş oluruz. )
Döşemelerde Madde 7.11.3 (gerilme) madde 7.11.5 koşullarının sağlanamaması durumunda donatı düzenlemeleri kullanıcı denetimindedir. Programda otomatik yapılmamaktadır.

Döşeme gerilme sorunu ve olası çözümleri (TBDY 7.11.3)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Madde 7.11.5 koşulu sağlanmıyor sorunu ve olası çözümleri

Döşeme zımbalama sorunu ve olası çözümleri;

İyi çalışmalar

Döşemelerde Madde 7.11.3 (gerilme) madde 7.11.5 koşullarının sağlanamaması durumunda donatı düzenlemeleri kullanıcı denetimindedir. Programda otomatik yapılmamaktadır.
Levent Bey bu konu bence çok önemli. Yeni versiyonda analiz sonrası en çok hata çıkan başlık bu ve tek tek düzeltmesi çok zaman alıyor. Bazen ilgili döşemedeki donatıyı arttırmak veya ilave sol-sağ üst donatıyı arttırmak işe yarıyor ama çoğu zaman sizin de eğitim videolarında gösterdiğiniz gibi koordinat ile ilgili zorlanan bölgeyi bulup oraya ek döşeme tanımlayıp donatısını girmek gerekiyor.

Temel analizinde gereken yere ilave koyulduğu gibi döşemelerde de yapılamaz mı? Yazılıma bunu tariflemesi mi çok zor bilmiyorum ama bizlere çok zaman kaybettiriyor. Ben işin çiziminde değilim, kendim kalıp planlarına gerekli çizimi yapıyorum ama raporu hatasız elde etmek çok zaman alıyor.

Erhan bey, bu konu notlarımız arasındadır ve gerekliliğinin farkındayız. Yönetmelikle ilgili revizyonu bekliyoruz. Diğer yapılacak işlerle birlikte bu konuya yönelik çalışma yapılması da planlanmaktadır.

Anladım Levent bey. Yönetmelik revizyon tarihi ile ilgili bir bilginiz var mı? Komisyon tartışmaları yüzünden 3 sene daha bekleriz gibi geliyor.

Yeterince aydınlatıcı oldu. Bu konu kısa zamanda çözüme kavuşursa biz kullanıcılar için çok faydalı olacaktır.
İyi çalışmalar......

Geri