V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

MANTAR DÖŞEME

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sabit
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sabit

Üye
meraba arkadaslar

benım sorunum mantar dosemelerle alakalı. sorunu kısaca ozetleyecek olursam yapmakta oldugum proje 2 bodrum zemın ve 13 normal kattan olusuyor. muteahhıt fırma mantar doseme yapmak ıstedıgınden projeyı o sekılde tasarladık. statık olarak dataları gırerkende ıde teknık destekten saolsunlar destek alarak dataları gırdım. proje bıttı ve analız yaptım cok anormal sonuclarlar karsılastım. gorelı kat otelemelerım 0.11 2. mertebe etkılerım 0.2 cıvarında cıktı. perde donatılarım anarmol fazla cıktı felan. cok ugrastım ama projeyı duzluge cıkartamadım. bu arada muteahhıt fırmanın taseron fırması aynı projeyı yapmaya basladı baska bı programda. bu vatandaslarla toplantı yaptık projeyı bıtırmısler. onların projede hıc bır sorun yok hersey normal gozukuyor (projeyı kendım bızzat bılgısayarda datalarını ınceledım).

acaba bızmı yanlıs yapıyoruz yoksa onlar mı veya ıkısıde mı yanlıs.

bu konuda (mantar doseme ) arkadasların fıkırlerını beklıyorum.

Sabit Bey Merhaba,

Telefonla konuştuğumuz gibi kolonlar arasında yatay kuvveti aktaracak fiktif kirişlerin girilmesi ve deprem yönetmeliği 2.bölüm kontrollerinin hazırlanan o sistemle yapılmasında fayda vardır.

Fitif kirişlerin boyutları ts500'de önerilen boyutlar seçilebilir....

İleriki versiyonda bu durumu dikkate alacak otomatik data girimi yapmayı planlıyoruz...

İyi çalışmalar...

SEVGİLİ KARDEŞİM ANLAŞILDIĞI KADARIYLA YAPININZ ÇERÇEVE BAZINDA 16 KAT GİBİ
MANTAR DÖŞEMEDEN KASTETTİĞİNİZ MİNİMUM KALINLIĞI NE KADAR BİLİYORSUNUZ TS500 E
GÖRE MANTAR DÖŞEMELER AÇIKLIK BAŞLIK ŞERİDİ ESASINA GÖRE ÇÖZÜLÜYOR FAKAT BEN İDE İLE
FAZLA KATLI OLMAMAKLA BERABER DÖŞEME İÇİ GİZLİ KİRİŞLİ YANİ YİNE ÇERÇEVE KABULU İLE ÇÖZDÜĞÜMDE
ZIMBALAMA VE DİĞER KONTROLLER SAĞLAYINCAYA KADAR MANTAR KALINLIĞINI MANTAR DÖŞEME(BETONARME)
TAYİN ETTİM VE FENA SONUÇLAR ALMAMIŞIMDIR. İSTERSENİZ BU ŞEKİLDE BİR KABUL YAPARAK DENEYIN
YANLIZ ŞUNU HATIRLATMAKTA FAYDA VAR 1. VE 2. DERECE DEPREM BÖLGELERİNDE BU KADAR YÜKSEK YAPININ BÜTÜN KATLARINI
MANTAR YAPMAK PEK KABUL EDİLEBİLİR DURUM DEĞİLDİR.ANCAK TÜNEL KALIP SİSTEMİ UYGULAMAK DAHA UYGUNDUR
BAŞARILAR VE İYİ ÇALIŞMALAR

Geri