V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Mantar Döşeme Tasarımı

İyi günler.
Yaşadığım bölgede genellikle plak döşeme çözümü yapılıyor. ilk defa mantar döşeme projesi karşıma geldi bu konuda acaba yardımcı olabilir misiniz?
Öncelikle forumdaki mantar döşeme hakkında çoğu şeyi okuyup anlamaya çalıştım. amacım sadece ticari olarak proje çıksın da ne olursa olsun gibisinden değil de gerçekten düzgün bir şey çıkarıp aynı zamanda bu mantar döşeme dizaynını öğrenmek. Kendim mantar döşeme denerken karşılaştığım sıkıntılardan bahsedeyim.

1-)Fiktif kiriş atmayı denediğim zaman sürekli kenetlenme boyu hatası ile karşılaşıyorum ve bu hatayı tam olarak nasıl gidereceğimi bilmiyorum. forumda gördüğüm kadarıyla kiriş donatı çapını düşürmek var, perde kalınlığını artırmak var. Bunlardan mümkün olanı kiriş donatısını düşürmek ama o da pek işe yaramıyor.

2-)Döşeme kalınlığı ayarlama, forumda gördüğüm kadarıyla bir şerit belirleyip ona göre kalınlık girebilirsiniz demiş. bu şeritten kastım mantar döşeme hesabında kullanılan klasik betonarme el hesabı, ama benim kolon ve perdelerim genel olarak pek aynı düzlem içerisinde yer almıyor bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor onu da tam olarak bilmiyorum.

3-)Mesela projenin zemin katında garip bir detay oluştu. 2 l grup perdesinin olduğu yere program döşeme atmıyor orayı düz geçiyor ve bu yüzden hatta bir tanesinde zımbalama hatası çıkıyor, hatta döşeme ikonu ile oraya gelirseniz ufak bir döşeme bile atıyor. Orada bulunan L grup perdesi sadece bir yönde atarsam yani tek yönde perde olarak çizersem o kısma döşeme atıyor bunun tam olarak neyden kaynaklandığını anlamadım.

4-) Son olarak eke projenin cde formatını koyacağım. bunun içerisinde mimari proje de koydum. bu projeyi ben kafama göre biraz deneme amaçlı kolonları perdeye çevirdim. bu konuda varsa sizin de yorumlarınızı beklerim, şu şekilde yaparsanız daha doğru olur diyeceğiniz bir şey varsa ya da çözüm yöntemi bunları da duymak isterim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

( ide cde dosyası )

( mimari dwg )

Ekli dosyalar

1-)Fiktif kiriş atmayı denediğim zaman sürekli kenetlenme boyu hatası ile karşılaşıyorum ve bu hatayı tam olarak nasıl gidereceğimi bilmiyorum. forumda gördüğüm kadarıyla kiriş donatı çapını düşürmek var, perde kalınlığını artırmak var. Bunlardan mümkün olanı kiriş donatısını düşürmek ama o da pek işe yaramıyor.
Merhaba,
Programda kirişsiz döşeme sistemlerinde fiktif kiriş tanımlanmasına ihtiaç yok. Döşemeyi döşeme kenarları ile modelleyip çözmelisiniz. Eğer projede gerçekten kiriş varsa bunu kiriş objesi ile modellemelisiniz.

2-)Döşeme kalınlığı ayarlama, forumda gördüğüm kadarıyla bir şerit belirleyip ona göre kalınlık girebilirsiniz demiş. bu şeritten kastım mantar döşeme hesabında kullanılan klasik betonarme el hesabı, ama benim kolon ve perdelerim genel olarak pek aynı düzlem içerisinde yer almıyor bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor onu da tam olarak bilmiyorum.
Kiriş döşemede döşeme kalınlığı, birbirine komşu ve en uzak iki kolon/perde arasındaki mesafeye göre belirleyebilirsiniz. (H>=Ln/30)

3-)Mesela projenin zemin katında garip bir detay oluştu. 2 l grup perdesinin olduğu yere program döşeme atmıyor orayı düz geçiyor
Döşemeyi P234- veP232 perdelerinin olduğu yerde döşeme kenarı ile bölerek oluşturabilirsiniz.
1672648419321.png
Not:

- Perde gruplarındaki1/6 boyut oranını sağlamayan perderin kısa başlık perdesi olarak tanımlanması uygun olur.

-Taşıyıcı sistemde resimdeki kirişler var ise , döşemeyi örnek resimdeki vb. şekilde döşeme kenarı ile bölerek modellemeniz uygun olur. (Mevcut durumda döşemeler kirişe bağlanmamaktadır.
1672649004787.png

Geri