V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

MERDİVEN

boyutmim

Yeni Üye
1- Programdaki mevcut merdivenlerden birini sistemde hesaba katıp betonarmede donatısını göremiyor ve merdiven çizimini alamıyor olmak normal bir durum mu? Eski versiyonda olduğu gibi 3B de donatılandırılıp elle mi çizmeliyim? Ya da Rota komutu yardımıyla oluşturmam mı gerekir?
2-Paneller hw/lw <2 koşulunu sağladığı halde kafa donatısı atmamasının sebebi ne olabilir ?
3- tf/m2 biriminin ne olduğunu çözemedim.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

1) merdiveni cizdikden sonra hesap akslarını atıp merdiven hesabını yaptırmalısın, boylece donatılanmayı ve cizimi gorebilrsiniz
3) tf/m2 = tonforce/metrekare = ton/ metrekare gerilme birimidir.
iyi calısmalar

Programda mevcut olan merdivenleri analiz sonucunda betonarmede görebilirmiyimi ve aplikasyonunu alabilirmiyimi hala öğrenemedim.

tabi gorebilirsin
ama sadece merdiveni cizip, merdiven analizi yaptırırsan bu olmaz
merdiveni sectikten sonra merdiven kutusundaki hsap aksı ciz komutunu secip döşemelerdeki gibi hesap aksı cizmelisin ondan sonra merdiven analizi yaptırmalısın ki merdiven donatılarını gorebilip merdiven cizimini alabilesin

İlginiz için teşekkür ederim ama bir sorunum daha var :) Üç kollu merdiven detayı almak istiyorum. Her kol ve sahanlık için iki yönde hesap aksı belirtmem gerekiyor sanırım. Bu şekilde yapınca çizimlerde her hesap aksı için ayrı kesit atıyor ve karmaşık bir çizim çıkıyor. Örnek bir merdiven ekleyebilir misiniz ? Teşekkürler.

boyutmim":3onzvpew' Alıntı:
İlginiz için teşekkür ederim ama bir sorunum daha var :) Üç kollu merdiven detayı almak istiyorum. Her kol ve sahanlık için iki yönde hesap aksı belirtmem gerekiyor sanırım. Bu şekilde yapınca çizimlerde her hesap aksı için ayrı kesit atıyor ve karmaşık bir çizim çıkıyor. Örnek bir merdiven ekleyebilir misiniz ? Teşekkürler.

Merhaba,

Merdivende sürekli olan alanları aynı hesap aksı ile belirtmelisiniz. Örneğin sahanlık ile sol kol'u tek hesap aksı; sahanlık ile diğer kolu kendi içinde tek hesap aksı ile tanımlamalısın ki; donatılar ve tabii ki kesitler kendi sürekliliği içersinde çizilebilsin. Hesap aksı tanımlama sırasında birden fazla alan seçme imkanınız var.

Bir örnek ekliyorum. Örneğe iki merdiven koydum, soldaki merdiven olması gerektiği şekilde tanımlandı, sağdaki ise muhtemelen sizin tanımlamaya çalıştığınız şekilde tanımlandı. Soldaki merdiven gibi tanım yapmalısınız...

İyi çalışmalar..

bunlar 2 kollu merdivenler yoksa ben de mi bi yanlışlık var? 3 kollu için de bir örnek yapabilirmisiniz?

Merhaba,

Merdiven kütüphanemizdeki 3 kollu merdivenlere hesap aksı tanımladım ve analiz yaptım, Donatı ve Çizimlerini inceleyebilirsiniz.

Geri