V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Merdiven çizimleri

Apocalpyse

Etkin Üye
Merhabalar

bir kaç konuda yardım isteyecektim

1) Merdivenler kalıp planında görünmüyor nasıl görünmesini sağlayabilirim
2) IDEstatikte merdiven katta olması gereken yere eklendiğinde yükleri döşemeye ordanda taşıyıcı sisteme otomatik aktarılıyormu? yoksa merdiven yüklerini elle sahanlığın bulunduğu konsolun ucuna çizgisel yük olarakmı tanımlamamız lazım
3) merdiven donatıları konsolun içine doğru nasıl devam ettirilebilir?
4) Merdiven hesap aksını merdiveni bağladığımız döşemenin içine doğru devam ettirmemiz gerekmezmi?
5) en iyisi ben şuan çalışmakta olduğum projeyi eklim 4 farklı merdiven var projede sahanlıkları kendim döşeme olarak tanımladım merdivenleri bu döşemelere taşıtmak donatılarınıda döşemelerin içinden kirişlere bağlamak istiyorum yada yeterli ankraj boyu oluşmuşsa döşemenin içindede bitirilebilir (L şeklinde bir döşemenin ucuna alt kattan gelen merdiven bağlanıyor bodrum tavanı)
6) birde idestatik merdiven eğitim vidyosunu keşke merdiveni yapının içine dahil edip çekseydiniz :)

yardımlarınız için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

7) birde şu "encountered an improper argument" hatası çıkıyor projeyi her açışımda galiba türkçe karakter sorunuymuş analizlerde bir problem vermiyordur umarım nasıl kapatabiliriz çıkmasın yada neleri türkçe kullanmazsam gelmez
8) mevcud merdiven çizimlerinde sizcede bir problem yokmu?

1) Merdivenler kalıp planında görünmüyor nasıl görünmesini sağlayabilirim

3 boyutlu modeli obje parçala ile 2 boyutlu hale getirip, kopyala yapıştır ile kalıp planına adapte edebilirsiniz.

2) IDEstatikte merdiven katta olması gereken yere eklendiğinde yükleri döşemeye ordanda taşıyıcı sisteme otomatik aktarılıyormu? yoksa merdiven yüklerini elle sahanlığın bulunduğu konsolun ucuna çizgisel yük olarakmı tanımlamamız lazım

7 versiyonda, merdiveni taşıyıcı sisteme konum ve kotlarında entegre eder, ve yarı rijit analiz modunda sistemi çözerseniz merdivenin yükleri sisteme otomatik aktarılır.
Aksi çözümde merdivenin yüklerini mesnetlendiği elemanlara el ile girmelisiniz., Sahanlığa mesnetli ise, çizgisel yük olarak verebilirsiniz, kirişe mesnetli ise , kirişe kullanıcı tanımlı yük olarak( düzgün yayılı) vermeniz uygun olur.

3) merdiven donatıları konsolun içine doğru nasıl devam ettirilebilir?

konsolu merdiven modeliinin içine dahil edebilirseniz, hesap aksı hrm merdiven kolunu hemde konsolu kapsadığında iistediğinz donatılandırmayı elde edersiniz, aksi halde manuel olarak uzatmalısınız.

4) Merdiven hesap aksını merdiveni bağladığımız döşemenin içine doğru devam ettirmemiz gerekmezmi?

cevabı kısmen 3. maddede verildi, ilgili döşemeyi, merdiven modeline dahil etmek gerekir, bunun içi merdiven kütüphanesindeki tipleri seçip, ölçülerle oynayarak, vede merdiven deformasyonu ile sonuca gidebilirsiniz,alterrnatif çözümde merdiveninizi komple kendiniz oluşturup sonuca gitmeniz.

projenizi indirmedim, yazdıklarınızdan modellemede yeni olduğunuz anlaşılıyor,

size izleyeceğiniz yolu tarif etmeğe çalışayım,

forumda idestatik 6 egitim bölümünün sonunda merdiven modelleme ile ilgili video yu tekraren izleyin,
4 farklı merdivenlerinizi bu bilgiler ışığında 3 boyut olarak modelleyin,
her bir modeli farklı isim vererek dosyaya kopyala ile kopyalayın,
3d modelleri patlatıp kalıp planlarına transfer edebilirisiniz.
merdivenin mesnet elemanlarına yukarıda açıklandığı gibi, manuel ek yükleri girin.
şimdi merdiven analizlerine geçebiliriz,

yeni bir proje ye başlarmış gibi, programı başlatın,
3d olarak farklı isimlerle dosyaya kopyaladığımız merdivenleri, tek tek, dosyadan kopyala komutu ile ekrana getirin,
3d olarak gelen merdiven modeline merdiven komutu altındaki, merdiven hesap aksları ile hesap akslarını çizin,
materyal tanımı için program zaten sizi uyaracak, statik sekmesindende zati, ve hareketli yükleri girin,
merdiven plak ve sahanlık döşeme kalınlığı defult 10 cm gelir, (ben en az 15 cm giriyorum) istediğiniz plak kalınlıklarını girdikten sonra, merdiven analizini yapın,
merdiven çizimleri ilede sonuç çizimleri alıp, ana projenize enteğre edin.
bu merdiven çözümünü proje imiş gibi saklayın ki, hesap çıktısı için kullanabilesiniz.
not: Merdiven analizinin ana proje içinde de yapılması mümkün olsada, bu uygulama bana pratik geliyor.

Umarım faydalı olabilmişimdir, saygılarımla.

G.KÖSE

Apocalpyse":g97t1ygm' Alıntı:
7) birde şu "encountered an improper argument" hatası çıkıyor projeyi her açışımda galiba türkçe karakter sorunuymuş analizlerde bir problem vermiyordur umarım nasıl kapatabiliriz çıkmasın yada neleri türkçe kullanmazsam gelmez
"encountered an improper argument" uyarısı türkçe karakter kullanılması ile igili bir durumdur. Proje ismi veya projenin kayıtlı olduğu klasör ismi Türkçe olduğunda bu uyarıyla karşılaşılır.
Sorunun çözümü için Windows Bölge ve Dil Ayarlarının Türkiye ve Türkçe seçilmesi gerekir.
-Denetim Masasından Bölge Dil satırını tıklayın.

Açılan Bölge ve Dil diyaloğunda;
-Biçimler Sekmesinde Biçim i Türkçe(Türkiye) seçin. Uygula satırını tıklayın.

-Konum sekmesinden Geçerli Konum u Türkiye seçin. Uygula Satırını tıklayın.

-Klavye ve diller Sekmesinde Varsayıla Giriş dilini Türkçe(Türkiye) seçin. Uygula satırını tıklayın.

-Yönetimsel Sekmesinde;
- Ayarları Kopyala satırını tıklayın. Açılan diyalogta Karşılama Ekranı ve ssitem Hesapları satırı Yeni Kullanıcı Hesapları satırlarını işaretleyip Tamam ı tıklayın.

Yine Yönetimsel Sekmesinde Sistem Ayarlarını Değiştir Satırını tıklayın AÇılan Dİyalogta Geçerli Sistem yerel ayarını Türkçe (Türkiye) seçin. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer Sorun düzelmez ise yukarıda anlatılan sırayı takip ederek önce başka bir dil ve bölgeye seçip, bilgisayarınızı resetleyin. Sonra tekrar Türkiye ve Türkçeye göre ayarlarınızı düzenleyinve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8) mevcud merdiven çizimlerinde sizcede bir problem yokmu?
Programda şu an düz kollu merdivenlerin çizimleri otomatik yapılmaktadır. Döner kollu ve basamaklı merdiven çizimleri otomatik yapılmamaktadır.

Ekli dosyalar

• bölgedil1.PNG
    bölgedil1.PNG
    77.6 KB · Görüntüleme: 11,800
  • bölgedil2.PNG
    bölgedil2.PNG
    61.5 KB · Görüntüleme: 11,801
  • bölgedil3.PNG
    bölgedil3.PNG
    62 KB · Görüntüleme: 11,797
  • bölgedil4.PNG
    bölgedil4.PNG