Merdiven Geometri Hatası

Merhaba. üzerine çalıştığım projede 20cm kot değişikliği oldu (temel -0.10 yerine +0.10 kotundan başlıyor. zemin katta merdivenim geometri hatası veriyor sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

Merhaba. üzerine çalıştığım projede 20cm kot değişikliği oldu (temel -0.10 yerine +0.10 kotundan başlıyor. zemin katta merdivenim geometri hatası veriyor sebebi ne olabilir?
önerilerim;
--merdiven alt kolu boşta kalmış,
--bütün merdivenlerin kenarları mesnetlenmemiş,
--merdiven temel kirişine oturmamış.
1721327955798.png

Girişte subasman sebebiyle 6 basamak daha var. Fakat el ile çizdiğimde 2 sahanlıklı merdiven çizemedim. Çevremde sorduğum birkaç mühendis böyle çizebileceğimi söyledi

Merdiveni tarif edildiği gibi çizdim fakat subasman merdiveninin üstüne ana merdiveni çizmeye çalıştığımda bu şekilde su basmanın altına çiziyor. Önce ana merdiveni sonra subasmanı çizmeye çalıştım ama bu seferde sahanlıkları üst üste atıyor. Bu hatayı nasıl giderebilirim?

1721330671034.png

Kat kotundaki sahanlıkları döşeme olarak modellemeniz daha uygun olur.
Birden fazla sahanlıklı merdivenleri bölerek ayrı merdivenler halinde modelleyebilirsiniz.

Merhabalar. Konu ile ilgili;
Yasin bey ve Ünver beye ekle;
-Merdiven çizerken eğer mimari kotlar mevcut ise, tüm basamak yüksekliklerini eşit olacak şekilde ayarlayıp sahanlık kotlarını ona göre ayarlamak en kafisi. (örneğin 2 sahanlıklı 3 metre yükseklik +15 ten +315 e çıkacağım, +150 de bir sahanlık yaparım ve son basamağı sahanlığa katarım. basamak yüksekliği 17.5 cm den otomatik hesaplatırım.(sende basamaklar çok karışık eşit çıkmıyor)
-Sahanlığı kol olarak girmişsin. Rotaları ayarladıktan sonra merdiven alanı ekle seçeneğinde rotayı seçtiğinde çıkan pencereye sahanlık olanları kol değil sahanlık seçeneğine tıkla. (Eğer sahanlık olmasını istiyorsan ayrı bir parça olarak çizip kolu ekledikten sonra tekrar sahanlık alanını eklemelisin. Sahanlık alanında merdiven çıkış yönünü sahanlığın merdivenin ortasından geçecek şekilde çiz. Poligonun hatalı ise hata verir.)

Not: Yukarıda anlattığım şekilde merdivenin düzenlenmiş hali. Rotayı zemin kat planında binanın solunda görebilirsin.
Merdiven kollarını hesaplarken. 410 santim kat yüksekliği, basamak yüksekliği 17.5 bölerek 23.4 ten 23 buluyorum. merdiven kolların uzunluğu eşit olmadığı için projede verdiğin 270 santim 2. kolu kullanarak 270/30=9 basamak atıyorum. 1. kolda ise kalan 14 basamağı, basamak uzunluğu 30 cm den 14x30 420 santim buluyorum. rotadan 420x125 kolumu atadıktan sonra rotayı verip öyle hallediyorum. kol yüksekliğinde 14 basamaktan 17.5x14 245 santim yüksekliği bulup 1. kol yüksekliğine atadığımda sahanlık otomatik 245 cm kotuna çıkıyor.(merdiven alt kotundan itibaren.)

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
projeyi açayım dedim. dosyayı kullanmak için kullanılmış bir versiyon kullanın diyor. (10.94 le uyumlu değil) neyse önemli değil
yapının tümü sürekli temel falan çözüldü ise mesele yok. merdiven modelenmesini pek anlayamadım. sağda gösterilen mudele
uygundur sanırım benim dosya eklememe gerek kalmadı. önemli olan proje müellifinin yararlanması olup geris teferruat olur.

Merdiven için çözüm yapılmamış olup modellenmesi şematik olalarak kotlarıyla birlikte detaylı olarak yazılmış
gerisi size kalmıştır. Bazıları proje yapıyorsunuz kendileri yapsınlar diye kızıyorlar. diğer 2 kat merdiveninin de
düzeltilmesi gerekiyor. 1. katta yazılmıştır.

Son düzenleme:
Merdiven için çözüm yapılmamış olup modellenmesi şematik olalarak kotlarıyla birlikte detaylı olarak yazılmış
gerisi size kalmıştır. Bazıları proje yapıyorsunuz kendileri yapsınlar diye kızıyorlar. diğer 2 kat merdiveninin de
düzeltilmesi gerekiyor. 1. katta yazılmıştır.
:)

Geri