Merdiven Mesnetlenme tespiti

engineer_yildiz

Tanınmış Üye
Sayın meslektaşlarım, aşağıdaki konularda fikri olan arkadaşlar varsa fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim.
Merdiveni doğru analiz ettirebilmemiz için Mesnetlenme koşullarını doru tespit etmemiz gerekli.

Yapıdan bağımsız çözüm için mesnetlenme koşullarını: “Ötelemeye önlenmiş ve Dönmeye önlenmiş” olarak belirleyebiliyoruz.

Öteleme ve Dönme hangi eksenler (x,y,z) için belirlenmektedir?

Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşullarını ise: “Kirişlere/ Kolonlara / Perdelere / Döşemelere / Temellere bağlı ve Sabit mesnet” olarak belirleyebiliyoruz.

Kirişlere/ Kolonlara / Perdelere / Döşemelere / Temellere bağlı seçenekleri seçtiğimizde Merdivenin ilgili kenarında Ötelenme ve Dönme durumu önlenmiş yada önlenmemiş olarak hangi tanıma girmektedir? (Örneğin Kiriş ile mesnetli kenar işaretlendiğinde o kenarın ötelenme ve dönme durumu nedir?)

Sabit mesnet seçeneği “Ötelemesi ve Dönmesi önlenmiş” anlamına mı gelmektedir?

Mesnetlenme uzaklığı: Doğru mesnetlenme uzaklık değeri nasıl belirlenir?

İyi çalışmalar dilerim

Ekli dosyalar

• Merdiven mesnetlenmesi.png
    Merdiven mesnetlenmesi.png
    41.4 KB · Görüntüleme: 19
Merhaba. Ben bu konu hakkında ilgili düşüncelerimi belirtmek isterim. Yanlış olabilir. Yanlış ise lütfen doğrusunu belirtsinler.

Bence bütün eksenler içindir. Çünkü 3 boyutlu model üzerinden çalışıyoruz.
Kirişlere/ Kolonlara / Perdelere / Döşemelere / Temellere bağlı seçenekleri seçtiğimizde Merdivenin ilgili kenarında Ötelenme ve Dönme durumu önlenmiş yada önlenmemiş olarak hangi tanıma girmektedir? (Örneğin Kiriş ile mesnetli kenar işaretlendiğinde o kenarın ötelenme ve dönme durumu nedir?)
Bence burada mesnetlenmeden ziyade hangi kenarın hangi elemana bağlanması hakkında ve bağlanma türü hakkında program kullanıcıdan bilgi istiyor. Galiba modelleme açısından bilgi istiyor. Çünkü o şekilde modellenmelerde ben analiz modelinde ilgili yer veya yerler hakkında mesnet görmüyorum.
Ben bunu sadece ötelenmesi önlenmiş olarak anlıyorum.
Ben bunu ilgili merdiven kenarının bağlandığı elemanın orta eksenine olan mesafesi olarak algılıyorum.

Sizin sayenizde ben de bu konuda eksikliklerim varsa gidereceğim. Sayın @engineer_yildiz mesajınız için size teşekkür ederim.

Tüm eksenleri kapsamaktadır.
3 eksende öteleme önlenir
3 eksende dönme önlenir

Merdiven kabuk elemanı ile bağlanan eleman arasında rijit çubuklar ile bağlantı oluşturulur.
Öteleme veya dönmeye engellenme gibi bir durum yoktur. Bağlantı sağlanan elemanla birlikte merdiven hareket edecektir.
deformasyonları inceleyiniz.

Evet hem öteleme hem de dönme serbestliği engellenecektir.

Merdiveni oluşturan kabuk elemanlar ile bağlantı sağlanacak olan kabuk veya çubuk elemanı arasındaki maksimum mesafedir.
Bu mesafe analiz modeli üzerinden anlaşılabilir.

Deformasyonları incelerseniz mesnetlenme koşulları daha anlaşılır olacaktır.
Yanlış mesnetlenme durumlarının tespitinde deformasyonları inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bildiriminiz notlarımıza alınmıştır. Terim "Ankastre" olarak değiştirilecektir. basit bir modelde analiz yaparsanız bunun teyidini yapabilirsiniz.
Aşağıdaki örnekte sadece merdivenin alt ucuna mesnet ataması yapıldı.
Deformasyonlardan incelerseniz sistemin çözüldüğü görülecektir.
Dönme yönünden tutulu olmasaydı sistem labil olacaktı ve analiz yapılamazdı.

1710760957934.png

Bildiriminiz notlarımıza alınmıştır. Terim "Ankastre" olarak değiştirilecektir. basit bir modelde analiz yaparsanız bunun teyidini yapabilirsiniz.
Aşağıdaki örnekte sadece merdivenin alt ucuna mesnet ataması yapıldı.
Deformasyonlardan incelerseniz sistemin çözüldüğü görülecektir.
Dönme yönünden tutulu olmasaydı sistem labil olacaktı ve analiz yapılamazdı.

Ekli dosyayı görüntüle 41824
Merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim. Yaptığınız bu çalışma sanki bir ucu ankastre bir ucu boşta olan kiriş gibi. Yani konsol kiriş gibi oluyor.

Geri