Metrajın tuhaf çıkması ve bazı yapı elemanlardaki pursantaj saçmalıgı.

Bodrum kattaki s3 s7 s10 ve diger katlardaki bazı kolonlar purstaj olarak saçmalamış. Bunun sebebi nedir? Ayrıca kolon donatısını f14 seçtigim zaman metraj saçmalıyor. sebebini anlam veremedim. Proje de genel konu da sıkıntıvar mı? İdecade çok hakim degilim.

Ekli dosyalar

• HSN11.cde
    397.8 KB · Görüntüleme: 2
  • Pursantaj .png
    Pursantaj .png
    59.4 KB · Görüntüleme: 30
Analiz ayarlarındaki işlem adımlarını tamamlayarak r ve d katsayılarını belirleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

tk13 sürekli temelini p02 perdesine bağlantı sorunun var. Düğüm noktasına kilitlen seçeneğini aktif yapın
1713276776773.png
tk13 sürekli temelini p02 perdesinin düğüm notasına taşıyın ve kaçıklık değerini ayarlayın.
1713276688247.png

Sürekli temel çizimleri ve metrajında hata var. TK10 ve TK11 sürekli temelinin düğüm noktası kolon içinde değil.
Sürekli temellerin düğüm noktalarını kolon içinde veya kenarında kalacak şekilde modellemeniz gerekiyor.
S09 kolonunun yeri doğru olmayabilir. Akstan mmlik olarak kaymış gözüküyor.
Kolon yeri doğru ise İki sürekli temelin birleştiği düğüm noktasını orta aksa alın ve temelleri 5 cm yukarı taşıyarak kaçıklık ayarı yapın.
Bu şekilde sürekli temel metrajı ve çizimleri düzeliyor.
veya kolonun yeri hatalı ise kolonu taşıyın.

1713277093065.png

Yasin Bey Teşekkür ediyorum dediginiz düzeltmeleri yapmaya çalıştım. Şuan pursantaj sorunum daha da arttı. Bu sorun neden kaynaklı?

Ekli dosyalar

• HSN2.cde
    389.9 KB · Görüntüleme: 3
Şuan pursantaj sorunum daha da arttı. Bu sorun neden kaynaklı?
önerilerim;
--geometri kontrolündeki hataları düzeltiniz,
--1. kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırınız,
--p02 perdesi altına ayrı temel giriniz,
--x ve y yönünde a15 ve yarı rijit seçimi yaparak çözüm yapınız.
bu durumda oluşan kolon-kiriş kesme güvenliği, temel kiriş yüksekliği ve zemin taşıma gücü yetersizliğini düzeltirsiniz.

Geri