nonlineer itme analizi sonucunda kütle katılım kurtarmıyor

Öncelikle herkese merhabalar. Üzerinde çalıştığım güçlendirme projesinde daha önce kütle katılım kurtarırken projede hiçbir değişiklik yapmadığım halde sadece ismini değiştirdim şu anda nonlineer itme analizi sonucunda kütle katılım kurtarmıyor ve ne yaptıysam yapayım sonuç hiç değişmiyor hatta öyle fantastik şeyler denedim ki yapı yönetmeliklere uygun halde bile sonuç değişmedi. Hatta belediyedeki dosyayı inceleyen raportör bile analiz kurtardığını görmüştü. Ve süre doluyor güçlendirme çalışması için acil bir şekilde yardımlarınızı bekliyorum. Dosya boyutu çok yüksek olduğu için link olarak atıyorum. Diğer sonuçlar ektedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    28.8 KB · Görüntüleme: 379
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    20.2 KB · Görüntüleme: 380
Merhaba;

Projenizi inceledim. Bildiğiniz üzere TBDY Bölüm 5 'te anlatılan "Tek Modlu İtme Analizi" yöntemlerinden herhangi bir tanesini kullanmak için etkin yönde kütle katılımının %70 'in üzerinde olması gerekiyor. Projenizin normal modal analizinde de X yönündeki hakim olan 1. mod için kütle katılımı 0.67 yani %67 çıkmıştır. Bu durumda nonlineer analiz ile doğrusal yapılan modal analiz sonuçları karşılaştırıldığında uyumluluk göstermektedir. Bu yapının hakim modunda kütle katılımının yetersiz gelmesinin yapının şekli ve taşıyıcı sistemle ilişkisi bulunmaktadır. Bunları değiştirmedikçe kütle katılımının büyük ölçekte değişmesi söz konusu olmayabilir. Örneğin X yönünde 1, 6, 11 ve 16 akslarında kirişler ve kolonlar yatay yük taşıyıcı bir çerçeve oluşturulmamıştır çünkü kirişler kolonlara dışarıdan bağlanmıştır. Ayrıca rapor incelendiğinde de bazı kirişlerde gevrek eleman problemi de görülmektedir.

Diğer versiyonda kütle katılımı ile ilgili bir düzenleme yapıldığından ötürü 10.59 versiyonunda kütle katılımı değerleri değişmiştir. Bu değerler sizin projenizde de görüldüğü üzere mod birleştirme yönteminde kullanılan kütle katılımları ile uyumlu hale gelmiştir. Bu sebeple tek modlu itme analizini kullanmak yerine ARSA yöntemi ile itme analizi uygulayabilirsiniz.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• KARŞILAŞTIRMA.png
    KARŞILAŞTIRMA.png
    39 KB · Görüntüleme: 342
oguzcan":1o2onnu9' Alıntı:
Merhaba;

Projenizi inceledim. Bildiğiniz üzere TBDY Bölüm 5 'te anlatılan "Tek Modlu İtme Analizi" yöntemlerinden herhangi bir tanesini kullanmak için etkin yönde kütle katılımının %70 'in üzerinde olması gerekiyor. Projenizin normal modal analizinde de X yönündeki hakim olan 1. mod için kütle katılımı 0.67 yani %67 çıkmıştır. Bu durumda nonlineer analiz ile doğrusal yapılan modal analiz sonuçları karşılaştırıldığında uyumluluk göstermektedir. Bu yapının hakim modunda kütle katılımının yetersiz gelmesinin yapının şekli ve taşıyıcı sistemle ilişkisi bulunmaktadır. Bunları değiştirmedikçe kütle katılımının büyük ölçekte değişmesi söz konusu olmayabilir. Örneğin X yönünde 1, 6, 11 ve 16 akslarında kirişler ve kolonlar yatay yük taşıyıcı bir çerçeve oluşturulmamıştır çünkü kirişler kolonlara dışarıdan bağlanmıştır. Ayrıca rapor incelendiğinde de bazı kirişlerde gevrek eleman problemi de görülmektedir.

Diğer versiyonda kütle katılımı ile ilgili bir düzenleme yapıldığından ötürü 10.59 versiyonunda kütle katılımı değerleri değişmiştir. Bu değerler sizin projenizde de görüldüğü üzere mod birleştirme yönteminde kullanılan kütle katılımları ile uyumlu hale gelmiştir. Bu sebeple tek modlu itme analizini kullanmak yerine ARSA yöntemi ile itme analizi uygulayabilirsiniz.

Saygılarımla...

Çok modlu yöntemde gözetmen aranıyor fakat ARSA yönteminde böyle bir şart aranıyor mu acaba?

malikayan":2m9ismsh' Alıntı:
oguzcan":2m9ismsh' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla...

Çok modlu yöntemde gözetmen aranıyor fakat ARSA yönteminde böyle bir şart aranıyor mu acaba?

ARSA 'da çok modlu bir itme analizi yöntemidir. Bu nedenle ARSA yönteminde de aranıyor olması gerekir.

Saygılarımla...

oguzcan":qv2mxb95' Alıntı:
malikayan":qv2mxb95' Alıntı:
oguzcan":qv2mxb95' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla...

ARSA 'da çok modlu bir itme analizi yöntemidir. Bu nedenle ARSA yönteminde de aranıyor olması gerekir.

Saygılarımla...

%70 kütle katılımını nasıl sağlayabilirim

Merhabalar kolay gelsin nonlinear analiz yaptığımda -Y-0.3X kontröllü hasar verirken +X+0.3Y göçme durumu hatası veriyor bu neden dolayıdır yardımcı olabilirmisiniz ?

Ekli dosyalar

• PROJE 1.cde
    23.7 MB · Görüntüleme: 10
Nonlineer itme analizinde iterasyon düzeyini artırmayı deneyebilirsiniz. İterasyon düzeyinin düşük olması hassasiyeti azaltacağından bu gibi durumlarla karşılaşılabilir.

İtme analizi seçeneklerinin detaylı açıklaması aşağıdaki bağlantıda verilmiştir.

Saygılarımla...

Merhaba mevcut yapıyı doğrusal olmayan yöntemlerden arsa yöntemi ile analiz yapmaya çalışıyorum fakat bina stabil değil hatası alıyorum analize devam etmiyor bu neden kaynaklanıyor. donatı parametrelerini değiştirdikten sonra bu hatayı verdi.

Merhaba mevcut yapıyı doğrusal olmayan yöntemlerden arsa yöntemi ile analiz yapmaya çalışıyorum fakat bina stabil değil hatası alıyorum analize devam etmiyor bu neden kaynaklanıyor. donatı parametrelerini değiştirdikten sonra bu hatayı verdi.
Nonlineer itme analizi seçenekleri diyaloğunda "İkinci mertebe etkileri" ni "Doğrusal" seçerek deneyiniz.
1645789885280.png

Sorun çözülmez ise proje dosyasını ekleyiniz.

İtme analizinin ara adımlarında dikkate alınan ikinci mertebe etkilerini ifade etmektedir. Bu seçeneği betonarme yapılar için doğrusal alabilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin başlangıç adımında ikinci mertebe etkileri gözönüne alınır ve modal analiz bu duruma göre yapılır. Bu seçeneği doğrusal seçerseniz ilk adım haricindeki ara adımların ikinci mertebe etkileri doğrusal kabul edilecektir. İtme analizi hesabının ilk adımında sistem düşey yüklerden kaynaklanan şekildeğiştirmeler ikinci mertebe etkilerine göre hesaplanır ve itme analizinde kullanılacak modal analiz bu şekildeğiştirmiş sisteme göre yapılır. İtme analizi sonuçlarının sıfırıncı adımında bu sonuçları görebilirsiniz.

ikinci mertebe etkilerinin teorik açıklaması ile ilgili detaylı bilgileri ideCAD bilgi bankasından ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

merhaba arsa yöntemi kullandığımda yapı stabil değil hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim bys den dolayı tek modluyu kullanamıyorum

Ekli dosyalar

• ggg.cde
    17.6 MB · Görüntüleme: 0
Geri