Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Otopark kiriş donatı fazlalığı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sans10se
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar, otopark projemde açıklıklar yüksek olduğu için ilave donatılarda fazla çıkıyor, bunun için bir çözüm var mı? Donatıları 2 sıra halinde de yerleştirebilirim, programda bunun ayarını nereden yapabilirim.
Otoparkın üstünde 30 cm toprak dolgu olacak, döşemede ve kirişte aldığım sabit ve hareketli yükler yeterli midir? Bu bölgede çizilen diğer projelere baktığımda yükleri benim gibi almadıklarını gördüm.
Radye temelde gerekli ilave donatı miktarı çok yüksek çıkıyor bunun sebebi nedir?
Rampada sürekli temel tasarımını nasıl yapmalıyım?

Ekli dosyalar

Merhabalar, otopark projemde açıklıklar yüksek olduğu için ilave donatılarda fazla çıkıyor, bunun için bir çözüm var mı? Donatıları 2 sıra halinde de yerleştirebilirim, programda bunun ayarını nereden yapabilirim.
Otoparkın üstünde 30 cm toprak dolgu olacak, döşemede ve kirişte aldığım sabit ve hareketli yükler yeterli midir? Bu bölgede çizilen diğer projelere baktığımda yükleri benim gibi almadıklarını gördüm.
Radye temelde gerekli ilave donatı miktarı çok yüksek çıkıyor bunun sebebi nedir?
Kirişlerde ilave donatının fazla çıkma nedeni (mesnetlerde negatif momentin) tasarım momentinin yüksek olmasındandır. 2. sıra halinde yerleştirilme
durumu proğramda yok. Otopark üstünde 30 cm toprak dolgu olması bence iyi değildir. döşeme ve kiriş donatıların korozyona uğraması erken olur.
illa da olacaksa yalıtım yapılması projeyee yazılmalıdır. döşemede haretli yük 0.5 (otopark için uygundur) 30cm kalınlıkta toprak için 2.1ton/3x 30 cm= hareketli yükü 1.13 almanız gerekir (bu dosyada alınmadı. Radye temelde ilave donatı fazladır. Ancak kalınlığı arttırmakla azalabilir, belki donatı çapının da arttırılması gerekecektir. Rampa için sürekli temel ve perde iptal edildi. (sürekli perde açıklığın 1/10 undan az olamaz) Rampa tek
kollu sahanlıksız merdiven modeli olarak kalınlık 20.cm donatı 16 lık yapıldı. (değiştirmeyiniz. (merdiven çiziminde basamak yoktur.)

Son düzenleme:
temel için önerilerim;
- radye temel mesh genişliğini artırabilirsiniz.
- radye temel ilave donatı min. aralık değerini 5cm ye çekebilirsiniz.

kiriş için önerilerim;
- donatıları çift sıra yapıp detayı gösterebilirsiniz.
- donatıları tabla boyunca yayabilirsiniz.

Son düzenleme:
radye temel ilave donatı minunum aralığını 5sm yaptım. ne faydası oldu hiç. donatı metrajı 6.500 kg fazla çıktı. 6.500x 26000 tl= 170.000 tl.

temel için önerilerim;

kiriş için önerilerim;
Kiriş için önerilenleri idecad programı üzerinden yapabilir miyim? Yoksa 2 boyutlu çizimde mi düzeltebilirim

Pilyesiz donatı seçeneği silinip , çift pilye seçeneği seçilmiştir. Radye temelde ilave donatı gereğinden fazla konusuna gelince ,radye kalınlığı 70cm
seçildiğinde x yönünde 5 satırda , 80cm kalınlıkta hiç ilave donatı çıkmıyor fakat metraj bayağı fazlalşıyor.Deneyebilirsiniz.
Lütfen dışarıdan biri dosyayı silmesin ve mesaj göndermesin.

Ekli dosyalar

Otopark rampası 0.00 kotundan -360 kotuna inecek şekilde modellendi. Siz -3.60 dan -0.30 kotuna çıkacak şekilde modellediniz. Fikir olarak hoşuma gitti bu sistem, teşekkür ederim

Son düzenleme:
Pilyesiz donatı seçeneği silinip , çift pilye seçeneği seçilmiştir. Radye temelde ilave donatı gereğinden fazla konusuna gelince ,radye kalınlığı 70cm
seçildiğinde x yönünde 5 satırda , 80cm kalınlıkta hiç ilave donatı çıkmıyor fakat metraj bayağı fazlalşıyor.Deneyebilirsiniz.
Lütfen dışarıdan biri dosyayı silmesin ve mesaj göndermesin.
dışarıdan biri mesaj göndermesin derken?

Merhaba, tek sorunum sürekli temelle ilgili oldu. Sürekli temelin üzerinde subasman/bodrum perdesi olması durumunda, temelde serbest açıklık oluşmadığı için TS500 10.4.2 kontrolü yapılmamaktadır. Rampada tek perde kullanmaktansa ara ara 25/150 perde kullandım. Bu perdeler subasman/bodrum perdesi olarak tasarlandı. "sürekli temel kirişi serbest açıklığın 1/10 undan az olamaz" diye hata çıkıyor.

Ekli dosyalar

Sürekli temelleri perde düğüm noktalarından bağlayarak tanımlayınız. Her perde için ayrı bir sürekli temel tanımlanmalı
Bu durumda sürekli temel uzunluğu azalacağı için geometri kontrolündeki hata verilmeyecektir.
1722949524325.png

temel için önerilerim;

kiriş için önerilerim;
1723039822326.png
Kiriş donatılarını bu şekilde gösterdim, alttaki düz donatılar iki kirişin bindirmeleri

Geri