V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Parçalı kiriş ve kiriş üzerine kolon yapılması

Üstteki projedeki K1 ve K2 Kirişleri gibi parçalı kiriş yapılabilirmi.
Birde diyelimki K5 Kirişi üzerine son katta, çatı katı için bir kolon tanımlamak gerektiğinde, K5 kirişinide parçalı olarak mı tanımlamak gerekir.
Uc uca eklenen kirişlerde kirişlere aynı isim mi verilmeli,
Aynı isim verildiğinde geometri kontrolünde aynı isimde objeler şeklinde mesaj gelmiyor mu?

teknikisler":2irba68x' Alıntı:
Üstteki projedeki K1 ve K2 Kirişleri gibi parçalı kiriş yapılabilirmi.
Bu sorunuzu anlayamadım.

Birde diyelimki K5 Kirişi üzerine son katta, çatı katı için bir kolon tanımlamak gerektiğinde, K5 kirişini de parçalı olarak mı tanımlamak gerekir.
Uc uca eklenen kirişlerde kirişlere aynı isim mi verilmeli,
Aynı isim verildiğinde geometri kontrolünde aynı isimde objeler şeklinde mesaj gelmiyor mu?
Kiriş üzerine kolon otruması durumunda(B3 düzensizliği) Kolonun oturduğu kiriş iki parça girilip, kolonun oturduğunu noktada bir düğüm noktası oluşturulmalı. Kiriş parçlarının ismi aynı olmalı. Bölünen bir kirişte geometri kontrolünde aynı isimli obje uyarısı vermez. Ayırca geometri kontrolündeki aynı isimli obje mesajı bir uyarı ifade eder.

Derdimi tam anlatamadım.
Resimdeki gibi bir kapalı çerçeve sistem tanımlamak istiyorum.
Bu durumda K1 kirişini uc uca 2 kiriş gibi çizip, ikisinede aynı ismi mi vermem gerekiyor.
Böyle kırıklı bir kiriş tanımlanması statik açıdan sakıncalımıdır.

Merhaba;

Yapmış olduğunuz sizdem tercih edilmeyen bir durumdur. Eğer sağlıklı bir çerçeve sistem oluşturmak isitiyorsanız kolonları kirişlerle bağlamalısınız. Eğer böyle bir sitem yapmak zorunda kalıyorsanızda Rijit diyafram kabulü yapamazsınız. Bu tür kırıklı olarak bağlanan kirişlerde (aralarındaki açı farkı 30 dereceden daha fazla olan) program kiriş çizimlerini sürekli çizmeyeceği için kirişlere aynı ismi vermenizin hiç bir anlamı olmayacak ve kiriş detay çizimlerinde de karışıklıklara sebep olacaktır.

Eklediğiniz resimden projenizin asmolen olduğu anlaşılmaktadır, eğer öyleyse böyle bir çerçeve sistem seçmenize hiç gerek yoktur. Kolonlarınızı kirişlerle birbirine bağlamanız ve döşeme çıkmalarınıda konsol nervürlerle tanımlamanız daha uygun ve mantıklı olacaktır.

Saygılarımla.

Öneri ve uyarılarınız için teşekkür ederim.
Konu hakkında bir şey daha sormak istiyorum.
Konsol asmolen döşeme yaptığımızda, konsol ucunu, döşeme kenarı komutu ile oluşturmak gerekir herhalde.
Ama bu durumda program döşeme ucuna otomatik olarak nervür dişi atmıyacağından bunu elle düzeltmek uygun olur diye düşünüyorum.
Doğru mudur?

teknikisler":r2a2j4km' Alıntı:
Öneri ve uyarılarınız için teşekkür ederim.
Konu hakkında bir şey daha sormak istiyorum.
Konsol asmolen döşeme yaptığımızda, konsol ucunu, döşeme kenarı komutu ile oluşturmak gerekir herhalde.
Ama bu durumda program döşeme ucuna otomatik olarak nervür dişi atmıyacağından bunu elle düzeltmek uygun olur diye düşünüyorum.
Doğru mudur?
Nervürlü döşeme sürekliliği olmayan tek konsol bir nervür ise, ucuna da kiriş çizilmeli. Diğer durumlarda döşeme kenarı da kullanılabilir, kiriş de. Nervür ucunda görünmesini istediğiniz kiriş konstrüktif ise, döşeme, döşeme kenarı ile oluşturulmalı ve kalıp planında çizimlere müdahale edilmeli.

Geri