V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Perde üstüne oturan kolon boyuna donatıları kısa kalıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan insan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

insan

Etkin Üye
İyi günler

Projemizde çatı katında perde uç bölgesinin üstüne oturan kolon mevcut. Ancak bu kolonların düşey açılımlarını aldığımda boyuna donatılarının perde içinde girmediği ve kolon boyuna göre çok kısa kaldığını görüyorum. Yardım edebilir misiniz?
Çatı katında kolonlar perde uç bölgesinden daha küçük kesit olarak perde başlık bölgelerine oturuyor. Perdeler çatı katında devam etmiyor.

1678628682784.png
1678628711846.png

Perde üzerinde devam eden kolonlar, kısa başlık perdesi olarak tanımlanması uygun olur.
Kolon olarak tanımladığınızda, perde üzerinde devam etmesi gereken filizler 2B çizim araçları ile çizilmelidir.
Bu perdeler subasman perdesi veya bodrum perdesi ise, kolonu temelden itibaren tüm katlarda tanımlayarak sürekliliğini sağlamalısınız
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Hocam birde analizlerde herhangi bir sorun görünmüyor, yetersizlik yok. Fakat kapasite oranlarında kolonlarda 1.03 1.01 gibi bazı değerler kirislerde ise 1.30 gibi degerler mevcut. Bu durum yönetmeliğe aykırı sakıncalı bir durum mu yoksa bir sorun anlamı taşımıyor mu, hasar mekanizmasiyla mi ilgili. Ben direk analiz yaptığım rapor yeterli midir yönetmelik ve güvenlik açısından.

Hocam birde analizlerde herhangi bir sorun görünmüyor, yetersizlik yok. Fakat kapasite oranlarında kolonlarda 1.03 1.01 gibi bazı değerler kirislerde ise 1.30 gibi degerler mevcut. Bu durum yönetmeliğe aykırı sakıncalı bir durum mu yoksa bir sorun anlamı taşımıyor mu, hasar mekanizmasiyla mi ilgili. Ben direk analiz yaptığım rapor yeterli midir yönetmelik ve güvenlik açısından.
Fiber modele göre donatıyı kullanarak kapasite hesabı kullanıcı denetimindedir.
Taşıyıcı eleman parametreleri diyaloğunda "gereken donatıyı fiber modeli kullanarak hesapla" seçeneği işaretlenerek analiz yapıldığında kapasite oranları 1'in altında olacak şekilde donatı tasarımı yapılır.
Kirişlerde bunu otomatik yaptırmak yerine 1' in üstünde çıkan elemanlarda sonuçları incelemek daha faydalı olabilir.
örneğin, ilave donatıyı artırarak sorunu çözmek yerine gövde donatısı eklemek hem kapasite oranlarını düşürebilir, hem de kenetlenme boyu sorunu oluşmasını önleyebilir.

Fiber modele göre donatıyı kullanarak kapasite hesabı kullanıcı denetimindedir.
Taşıyıcı eleman parametreleri diyaloğunda "gereken donatıyı fiber modeli kullanarak hesapla" seçeneği işaretlenerek analiz yapıldığında kapasite oranları 1'in altında olacak şekilde donatı tasarımı yapılır.
Kirişlerde bunu otomatik yaptırmak yerine 1' in üstünde çıkan elemanlarda sonuçları incelemek daha faydalı olabilir.
örneğin, ilave donatıyı artırarak sorunu çözmek yerine gövde donatısı eklemek hem kapasite oranlarını düşürebilir, hem de kenetlenme boyu sorunu oluşmasını önleyebilir.
Hocam benim anlamadığım durum şu. Bu durum güvensiz bir sistem anlamına mı geliyor, yönetmeliğe aykırı bir durum var mı? Bahsettiğiniz konuları inceledim.

TBDY de bu konudan doğrudan bir yaptırım bulunmamaktadır. Ancak iki eksenli ve eğilme ve eksenel yük altındaki elemanların (Kolon ve perdeler) kapasite oranlarının 1'in altında olması istenen bir durumdur.

Kirişlerde ise bu durum kirişe gelen normal kuvvete göre değerlendirilebilir. Bu linkteki açıklamayı inceleyebilirsiniz.

Geri