Perde güçlendirmesinde frp kullanımı

İyi günler,

TBDY 2018 Bölüm EK 15b'de lifli polimer(LP) ile sargılanan kolonlar için kesme ve eksenel dayanımlar ile süneklik kapasitelerinin artışı için bir takım formülasyonlar verilmekte ve kolonlarda eksenel dayanım ve süneklik artışı için en/boy oranının 2.5'tan fazla olmaması gerektiği belirtilmektedir. Bu noktada perdeler ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamakta ancak elle hesapla da kontrol ettiğimde idecad'de perde kesme kapasitesine lifli polimerin katkısı için denklem 15b.2'nin kullanıldığını görmekteyim. Acaba eksenel dayanım ve süneklik hesabı için de mi yönetmelikteki formüller kullanıldı? İdecad'de tek bir perde özelinde yaptığım analize göre öyle olduğunu düşünüyorum ve asıl sorum da bu noktada olacak. Idecad'de en/boy şartını sağlayan kolonlar için sonuçlar makul görünüyor ve elle hesapla da uyumlu sonuç veriyor. Lifli polimerin sağladığı yanal basınç miktarı (f1) kesit geometrisine bağlı olarak belirlenmekte, Idecad'de perde özelinde kesit faktörü (ka) için yine yönetmelikteki formüller mi kullanılıyor yoksa farklı bir hesap mı söz konusu? Çünkü perde'de kesit geometrisine bağlı olarak (f1) negatif değerler almakta ve fcc ise otomatik olarak mevcut beton basınç dayanımının 1.2 katından büyük olma şartını sağlayacak şekilde hesaplanıyor gibi algılıyorum hesap raporundan.

Ayrıca tek perde özelinde yaptığım analizde mevcut perdemde başlık bölgesi bulunmakta ve bu bölgeler için güçlendirme öncesi TBDY Ek5a'daki beton modellerine göre sargı etkisi dikkate alınmakta. LP ile sargıladıktan sonra ise bu bölgeler için Ek 15b'deki beton modelinin kullanıldığını görüyorum. Yaptığım analizlerde LP ile sardıktan sonra Ecu değeri GÖ için 0.002, SH için 0.0025 görülmekte. Kapasite sınırları bu haliyle anlamsız duruyor. Mevcut etriyeleri ile çok daha yüksek sınır değerlere sahipken LP ile sarınca neden azalma oluyor? Bu durumu biraz şuna benzettim açıkçası; kilo fazlası olan birinin dar bir pantolon giymesi durumunda, pantolonun sargı etkisi var ancak çok gevşek bağlanmış bir kemer takınca sadece kemerden oluşan sargı etkisini dikkate almak gibi bir durum varmış gibi. Perde için sadece kesme katkısını dikkate alıp eksenel dayanım ve süneklik için mevcut durumu korumak daha doğru olmaz mı?

Saygılarımla

Geri