Perdelere saplanan kirişlere çok fazla donatı atıyor

fatih öpngn

Etkin Üye
Perdelere saplanan kirişlere çok fazla donatı atıyor rijitliğini azaltmama rağmen olumlu sonuç alamadım. linki yazdım bu konuda yardımcı olur musunuz? yapmam gereken başka bir şey var mıdır?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
çözdüğüm projede perdelere saplanan kirişlere çok fazla donatı atıyor rijitliğini azaltamama rağmen olumlu sonuç alamadım. linki yazdım bu konuda yardımcı olur musunuz? yapmam gereken başka bir şey var mıdır?
Önerilerim;
--5. katta kat bilgileri girilmemiş kat yoksa bu katı silin,
--Burasını ibadethane olarak kabul etme bana mantıklı geliyor, (BKS=2, I=1,2 alınabilir.)
--Sınıflarda hareketli yükleri 0.35 t/m2,
--Sonlu eleman genişliklerini 0,25 m alın,
--Binanın dışlarına (dış merdivenlerin bulunduğu yere) perde ilave ederseniz iyi olur,
--Merdivenlerin mesnetlemesi yapılmamış, (bu durumda olursa binanın davranışı değişebilir.)
--Beton değeri C30 alın.

Ünver ÖZCAN

hocam C30 olduğum yerde uygulanmasi cok zor bi durum maalesef bu yuzden c25 ustunde alamıyorum.
5. Kat asansör kulesi olacagi için daha modellemedim.
Merhaba

Önerilerim;
--Burasını ibadethane olarak kabul etme bana mantıklı geliyor, (BKS=2, I=1,2 alınabilir.)
--Binanın dışlarına (dış merdivenlerin bulunduğu yere) perde ilave ederseniz iyi olur,
--Merdivenlerin mesnetlemesi yapılmamış, (bu durumda olursa binanın davranışı değişebilir.)
--Beton değeri C30 alın.

Ünver ÖZCAN

Yapınızda ortada 2 tane rijit sayılabilecek asansör perdesi var, ancak bunun dışında çevrede hiç perde yok. Bu çekirdek perdeleri deplasmana karşı direnirken koca yapı çerçevede yeterli rijitlik olmadığı için deplasman yapmaya çalışıyor, tüm bu davranış farkı ise bu kirişler aracılığı ile karşılanmaya çalışılıyor. Buna ek olarak binanız L şeklinde olduğu için iki kol da birbirinden biraz farklı hareket ediyor, bu da o kirişlere fazladan yük bindiriyor.
Yapının depremdeki davranışını animasyonlu olarak izlerseniz bu etkiler net bir şekilde görünüyor.

Ekran görüntüsü 2021-07-17 092639.png

Bana bu durum normal geldi, bence tasarımınızı gözden geçirip çevreye perdeler ekleyerek yapının genel kütlesinin deformasyonunu çekirdek perdelere yaklaştırmanız gerekir, bu kirişlerin depremde gerçekten zorlanma ihtimali yüksek.

Ünver Bey de benzer bir yorum yapmış zaten. Hatta deprem yönetmeliği de 4.3.2.4.b maddesi ile sizi bunu yapmaya zorluyor :
1626504595387.png

Yapınızda ortada 2 tane rijit sayılabilecek asansör perdesi var, ancak bunun dışında çevrede hiç perde yok. Bu çekirdek perdeleri deplasmana karşı direnirken koca yapı çerçevede yeterli rijitlik olmadığı için deplasman yapmaya çalışıyor, tüm bu davranış farkı ise bu kirişler aracılığı ile karşılanmaya çalışılıyor. Buna ek olarak binanız L şeklinde olduğu için iki kol da birbirinden biraz farklı hareket ediyor, bu da o kirişlere fazladan yük bindiriyor.
Yapının depremdeki davranışını animasyonlu olarak izlerseniz bu etkiler net bir şekilde görünüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 19538

Bana bu durum normal geldi, bence tasarımınızı gözden geçirip çevreye perdeler ekleyerek yapının genel kütlesinin deformasyonunu çekirdek perdelere yaklaştırmanız gerekir, bu kirişlerin depremde gerçekten zorlanma ihtimali yüksek.

Ünver Bey de benzer bir yorum yapmış zaten. Hatta deprem yönetmeliği de 4.3.2.4.b maddesi ile sizi bunu yapmaya zorluyor :
Ekli dosyayı görüntüle 19539
Anladim hocam çok teşekkürler .

Perdelerde kullandığınız mesh aralıkları uygun değil. Bu aralık sadece ön çözüm için uygun olabilir. Bu aralığı 25 - 40 cm den daha küçük seçerek nihai hesabı yapın

Hocam mesh aralıklarını hiç degistirmedim. Açıkçası ne olduğunu nereden değiştirileceğini de bilmiyorum. Açıklar mısınız?

Hocam denilenleri yaptım herşey iyi güzel oldu fakat kiriş açıklıklarında pursantaj oranına baktığımda ne kadar düşük görünse de (0.340 geri kalan tüm kirişlerde 0.250 ile 0.350 ) yine o kirişlere gereksiz bir şekilde fazla donatı atıyor. Şuna bakar mısınız?Ekran Alıntısı.PNG
Anladım hocam çok sağolun.

Ekli dosyayı görüntüle 19538

Ekli dosyayı görüntüle 19539

Merhaba

Önerilerim;
--Beton değeri C30 alın.

Ünver ÖZCAN

Hocam bana kalkıp burda yanlış birşey söylemişim gibi tavır yapmayıp mühendis egonuzu bi kenara bırakın lütfen. Gereksiz dediğim diğer tüm kirişlerde 3alt 2 üst kullanıyorsa bu kirişte gövdelerle beraber 15 tane donatı atmasın. bunun bi yolu var mı diye soruyorum. Ki eminim ki vardır. siz idecad adminleri hep burda kalıplaşmış cümleler kullanarak yeni öğrenenleri ve yeni üyeleri geçiştirmeye çalışıyorsunuz. sonra da bir projeyle karşılaşınca mühendisler bilmiyor diyorsunuz. Sizden çok bi beklentim yok zaten ama mecbur kalıyorum diye bu programa para verdim ve en ince detayına kadar öğrenmek istiyorum diye forumlara dahil oluyorum...!
Gereksiz dediğinize göre , gerkeni kendiniz buldunuz. Gereken donatı nedir ? Bunu paylaşın ki, forum kullanıcıları da yararlansınlar. Gereksiz fazla donatı kullanıp israf etmesinler kendi projelerinde.

Soru soran, forumdan destek almaya çalışan arkadaşların üsluplarına, neyi nasıl soracaklarına, okuyanın kolayca anlayıp yorum yapabilmesi için özen göstermeleri gerektiğine, buradan zaman harcayıp yanıtların mecburiyet olmadığını, sadece dayanışma ruhuyla hareket edildiğini bilmeleri gerekir.

Kısaca; gereksiz donatı atıyor demek , program hatalı yapıyor demek, Bu durumda gerekeni siz söyleyin demek çok normal. Daha anlaşılır, amaca yönelik soru sorun, elbet bir okuyan yanıtlar.

Soru soran, forumdan destek almaya çalışan arkadaşların üsluplarına, neyi nasıl soracaklarına, okuyanın kolayca anlayıp yorum yapabilmesi için özen göstermeleri gerektiğine, buradan zaman harcayıp yanıtların mecburiyet olmadığını, sadece dayanışma ruhuyla hareket edildiğini bilmeleri gerekir.

Kısaca; gereksiz donatı atıyor demek , program hatalı yapıyor demek, Bu durumda gerekeni siz söyleyin demek çok normal. Daha anlaşılır, amaca yönelik soru sorun, elbet bir okuyan yanıtlar.
Yanit vermeleri mecburidir bu bir dayanışma değildir. Programın sahipleri onlarsa en iyi bilenler onlar olduğu icin ve teknik destek şartıyla programi sattıkları için bu bir mecburiyettir bize de katlanmak zorundadırlar.
Gereksiz donatı atıyor demek affedersiniz ama programın hatalı olduğunu söylemek değil yalnızca bu denli fazla donatı istemediğimi belirtmekteyim.

bunun bi yolu var mı diye soruyorum.
Yapınıza yeterince dış çerçeve perdeleri, özellikle bu kirişlere yakın yerlere eklediniz mi?
Deprem yönetmeliği madde 4.3.2.4.b'yi sağladınız mı?

Kirişleriniz zorlanıyor (ki bu tip bir tarafı dış kolon diğer tarafı çekirdek perdesi olan kirişlerin zorlanması normaldir) program da haliyle bunlara donatı lazım diyor, sizin o kirişler daha az zorlanacak şekilde tasarımınızı değiştirmeniz gerek.
Ya da bu kirişlerin depremde plastik mafsallaşmasını sineye çekip uçlarına mafsal tanımlayacaksınız, ama bunu bilinçli bir şekilde yapmanız ve özellikle düşey yükler için güvensiz bir tasarım yapmamanız gerek. (Mafsal tanımlarsanız düşeyde de mafsallı çözülür).

"Programdan şunu seçin" gibi basit bir çözümü olmayabilir bu tip meselelerin...

Programın teknik desteği ile "projemi yapın" kavramları biraz içiçe giriyor burada.
Teknik destek, "programda şunu yapmak istiyorum, nereden yaparım", ya da "ben şu değeri 3 hesapladım, program 4 çıkartmış, sebebi nedir?" gibi taleplere cevapla olur.

"Bu kadar donatı istemiyorum", program teknik desteğine değil, daha çok projenin tasarımına girer.

Yapınıza yeterince dış çerçeve perdeleri, özellikle bu kirişlere yakın yerlere eklediniz mi?
Deprem yönetmeliği madde 4.3.2.4.b'yi sağladınız mı?

Kirişleriniz zorlanıyor (ki bu tip bir tarafı dış kolon diğer tarafı çekirdek perdesi olan kirişlerin zorlanması normaldir) program da haliyle bunlara donatı lazım diyor, sizin o kirişler daha az zorlanacak şekilde tasarımınızı değiştirmeniz gerek.
Ya da bu kirişlerin depremde plastik mafsallaşmasını sineye çekip uçlarına mafsal tanımlayacaksınız, ama bunu bilinçli bir şekilde yapmanız ve özellikle düşey yükler için güvensiz bir tasarım yapmamanız gerek. (Mafsal tanımlarsanız düşeyde de mafsallı çözülür).

"Programdan şunu seçin" gibi basit bir çözümü olmayabilir bu tip meselelerin...

Programın teknik desteği ile "projemi yapın" kavramları biraz içiçe giriyor burada.
Teknik destek, "programda şunu yapmak istiyorum, nereden yaparım", ya da "ben şu değeri 3 hesapladım, program 4 çıkartmış, sebebi nedir?" gibi taleplere cevapla olur.

"Bu kadar donatı istemiyorum", program teknik desteğine değil, daha çok projenin tasarımına girer.
Hocam anlayışınız için ve üslubunuz için çok teşekkürler. Minnettarım fakat ben programın yalnızca yazılımsal konularda destek vermesi gerektiğini düşünmüyorum. Yani gerekstatik bakımdan olsun gerek betonarme gerek deprem mühendisliği olsun . Çünkü bildiğiniz üzere hiçbir üniversite yeterli düzeyde eğitim vermiyor ve bu eğitimi de siz değerli meslektaslarimizdan ve değerli idecad ailesindeki hocalarimizdan öğrenebiliriz. Benim anlatmaya çalıştığım şey bu. Bende zaten bana "programdan şunu seçin" demelerini beklemiyorum yapının genel sorunlarini bu gibi yapılarda uygun çözümlerin neler olacağını öğrenmek istiyorum.

Geri