Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

perdelerin sürtünme kesmesi hesap formülünde kullanılan fck ve fctd değerleri

engineer_yildiz

Tanınmış Üye
Sayın idecad ailesi, perdelerin sürtünme kesmesi hesap formülünde kullanılan fck ve fctd değerlerinde TS500.8.1.7’de “beton tasarım basınç dayanımı fcd, 25 MPa dan büyük alınamaz.” ifadesinden kaynaklı bir sınırlama olması gerekmiyor mu?

Bu düşüncem doğru ise, program fcd>25MPa olan durumlarda fctd açısından dikkate almayıp sadece fck açısından dikkate almaktadır.

Ve ≤ fctd*Ac + As*fyd*μ
Ve ≤ [0.2*fck*Ac; (3.3+0.08*fck)*Ac]Min

Yorum:
fcd=fck/1.5 è fck=fcd*1,5=25*1.5=37.5MPa yani Hesaplarda fck ‘yı 37.5MPa dan daha büyük bir değer alamayız.
Dolayısı ile,
Fctk=0.35karekök(fck)= 0.35*karekök(37,5)=2.143MPa è fctd=fctk/1.5=1.429MPa daha büyük bir değer alamayız
Sonucu çıkmaktadır.

İyi çalışmalar dilerim.

Bilgi Notu:

TS500.8.1.7 - Sürtünme Kesmesi: … Sürtünme kesmesinin aşağıdaki sınırı geçmesine izin verilmez ve bu sınır hesaplanırken beton tasarım basınç dayanımı fcd, 25 MPa dan büyük alınamaz.
Vd ≤ 0.2*fcd*Ac ==> fcd(=fck/1.5) ≤ 25MPa
Vd ≤ Vr= Awf*fyd*μ

7.6.7. Perdelerin Kesme Güvenliği: 7.6.7.2 – … Kesme sürtünmesi hesabında donatının akma gerilmesi fyk = 500MPa değerini geçmeyecektir.
Ve ≤ fctd*Ac + As*fyd*μ
Ve ≤ [0.2*fck*Ac; (3.3+0.08*fck)*Ac]Min

Sayın idecad ailesi, perdelerin sürtünme kesmesi hesap formülünde kullanılan fck ve fctd değerlerinde TS500.8.1.7’de “beton tasarım basınç dayanımı fcd, 25 MPa dan büyük alınamaz.” ifadesinden kaynaklı bir sınırlama olması gerekmiyor mu?

Bu düşüncem doğru ise, program fcd>25MPa olan durumlarda fctd açısından dikkate almayıp sadece fck açısından dikkate almaktadır.

Bahsettiğiniz hesaplama bu şekilde yapılmaktadır. TS 500 fcd ile sınırlandırır ancak TBDY içerisinde fck değeri kullanılmaktadır. Bu sebeple TBDY de belirtilen kontrolleri yapabilmek için bu değişimin yapılması gerekir. ideCAD statik de beton basınç dayanımı maksimum değeri olarak fck 'yı 37.5 MPa ile sınırlar.

Aynı hesap TBDY İMO eğitim el kitabında da verilmiştir.

1726037865009.png
Saygılarımla...

Bahsettiğiniz hesaplama bu şekilde yapılmaktadır. TS 500 fcd ile sınırlandırır ancak TBDY içerisinde fck değeri kullanılmaktadır. Bu sebeple TBDY de belirtilen kontrolleri yapabilmek için bu değişimin yapılması gerekir. ideCAD statik de beton basınç dayanımı maksimum değeri olarak fck 'yı 37.5 MPa ile sınırlar.

Aynı hesap TBDY İMO eğitim el kitabında da verilmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 45315
Saygılarımla...

Formülde geçen fctd ile ilgili "fck nın 37.5 MPa aşamamasından" kaynaklı bir sınırlama olması gerekmiyor mu?
Ve ≤ fctd*Ac + As*fyd*μ
Saygılarımla

Formülde geçen fctd ile ilgili "fck nın 37.5 MPa aşamamasından" kaynaklı bir sınırlama olması gerekmiyor mu?
Ve ≤ fctd*Ac + As*fyd*μ

Bu konu ile alakalı herhangi bir madde bulunmamaktadır.
Kişisel görüşüm ise böyle bir sınırlama olmadığıdır. İkinci verilen denklemde 0.2fckAc terimi bu duruma karşılık gelmektedir şeklindedir.

Saygılarımla...

Sayın engineer_yildiz
Foruma yaptığımız katkı övgüye değer. İşinizi de sanıyorum aynı ciddiyette yapıyorsunuz. Bu ciddiyet kapsamında aynı özeni diğer iki yerli ve sıkça kullanılan yabancı programlara da gösterdiğinizden kuşkum yok.
Bu diğer programların Hem tbdy hem de ts500 açısından herkesin istifade edebileceği kaynaklarına ulaşıp gene herkesin istifade edebileceği şekilde bir platformdan o programlar hakkında da eminim bilgilenmişsinizdir. Sizden rica etsem bizim kullanıcılarımızın aklına takılan soruları bu programlardan aldığınız destek neticesinde bilgilendirirmisiniz size yazarlarsa.

Sayın engineer_yildiz
Foruma yaptığımız katkı övgüye değer. İşinizi de sanıyorum aynı ciddiyette yapıyorsunuz. Bu ciddiyet kapsamında aynı özeni diğer iki yerli ve sıkça kullanılan yabancı programlara da gösterdiğinizden kuşkum yok.
Bu diğer programların Hem tbdy hem de ts500 açısından herkesin istifade edebileceği kaynaklarına ulaşıp gene herkesin istifade edebileceği şekilde bir platformdan o programlar hakkında da eminim bilgilenmişsinizdir. Sizden rica etsem bizim kullanıcılarımızın aklına takılan soruları bu programlardan aldığınız destek neticesinde bilgilendirirmisiniz size yazarlarsa.
Sayın İsmail Hakkı Besler,

Benim gibi “ne kadar cahil olduğunun farkında olan” biri sizin ricanızı ne kadar yerine getirebilir bilemiyorum. Kendi eksiğimin farkında olup bu yönleri tamamlamak amaçlı sorduğum soruların temeli de budur. Siz bu konular ile ilgili yardım alabileceğiniz, danışabileceğiniz, istişare edebileceğiniz (Oğuzcan bey gibi, Levent bey gibi çok saygılı, efendi ve) konularına hakim harika çalışma arkadaşlarına zaten sahipsiniz. Bu açıdan sizi kıskanıyorum.

Foruma yazdığım yazıları katkı olarak görmeniz ve övgüye değer bulmanız ne kadar sevindirici, emin olun en büyük katkıya siz sahipsiniz. Asıl övgüye değer bir şey var ise oda kullanıcılara sunmuş olduğunuz bu platformdur. idecad forum sitesine girdiğim zaman şöyle sizden kaynaklı olmadığını düşündüğüm bir durum ile karşılaşıyorum: kendi kullanıcı adımla giriş yaptığımda site aşırı yavaş çalışmakta yada hiç çalışmamakta, sanki bana buraya girme der gibi davranıyor. Aynı bilgisayardan başka bir arkadaşım kendi kullanıcı adı ile girdiğinde benim yaşadıklarımı yaşamıyor. Talihsizlik işte.

Saygılarımla

Zaten mühendislik namına en büyük katkıyı son yıllarda ideCAD yapıyor. İmo, belediyeler vs. pek bir hayrını göremiyoruz. Yapı denetim ve belediye "mühendisleri" yapı daha sağlam değil de daha kolay yıkılsın diye uğraşıyor sanki :)

Hatta "bakın idecad mühendisleri böyle şöyle öneriyor" diyince iş çözüme daha kolay ulaşıyor :)

Bazı belediye mühendisleri de dışardan fason proje çizdiği için işimizi bilinçli baltalamaya çalışıyor sanki :) . Kat irtifakı yapan mimarlar da var tabi kamuda.

Yine tüm şehirce isimleri bilinen yapı denetim sahipleri ise ne hikmetse aynı zamanda tescilli SİM/İTB'si var :), artık yapı denetim kimin üstüneyse, sahi ofis kontrolü yapılmıyor muydu bakanlık tarafından ? Müteahitlik yapanları saymıyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Biz de ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz, ama bunlardan dolayı proje alamamaya başladık, çünkü hala bin liraya proje çizen var :)

Ha bir de geçen gün işini çok ta düzgün yapamayan bir kalıpçı ustası aradı, bir yapı denetimi satın alacakmış, kiralık diploma arıyordu inşaat mühendisi mimar vs. vs.

Zaten mühendislik namına en büyük katkıyı son yıllarda ideCAD yapıyor. İmo, belediyeler vs. pek bir hayrını göremiyoruz. Yapı denetim ve belediye "mühendisleri" yapı daha sağlam değil de daha kolay yıkılsın diye uğraşıyor sanki :)

Hatta "bakın idecad mühendisleri böyle şöyle öneriyor" diyince iş çözüme daha kolay uğraşıyor :)

Bazı belediye mühendisleri de dışardan fason proje çizdiği için işimizi bilinçli baltalamaya çalışıyor sanki :) . Kat irtifakı yapan mimarlar da var tabi kamuda.

Yine tüm şehirce isimleri bilinen yapı denetim sahipleri ise ne hikmetse aynı zamanda tescilli SİM/İTB'si var :), artık yapı denetim kimin üstüneyse, sahi ofis kontrolü yapılmıyor muydu bakanlık tarafından ? Müteahitlik yapanları saymıyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Biz de ekmek parası kazanmaya çalışıyoruz, ama bunlardan dolayı proje alamamaya başladık, çünkü hala bin liraya proje çizen var :)

Ha bir de geçen gün işini çok ta düzgün yapamayan bir kalıpçı ustası aradı, bir yapı denetimi satın alacakmış, kiralık diploma arıyordu inşaat mühendisi mimar vs. vs.
Anlattıklarınızdan 6 şubat depremlerinden de akıllanmadığımızı hatta meteor gibi kafamıza moloz yağsa yine akıllanmayacağız. Zaten piyasada mühendislerin çoğu betonarmeyi ilk baş tam bilmemesi doğrudur. Abaktan çözüm üreten sistemden doğru düzgün betonarme felsefesini öğrenilmiyor. Mezuniyet sonrası kendisini geliştirmeyen ve betonarme için kafa yormayan çok inşaat mühendisleri olduğu için maalesef ülkedeki inşaat sektöründen mühendislik söz etmek mümkün değil hatta bu işi ticariye döküp esnaflığa bile bürünenler var. Bu durumların değişmemesine çok üzülüyorum.

Geri