V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Perdeli sistemlerde göreli kat ötelemesi

damlaozgur

Etkin Üye
Merhabalar, ekte göndermiş olduğum projemde x-y yönlerinde sadece perdeli sistemle çözmeye çalıştım ama ne yaptıysam olmadı. Göreli Kat ötelemeleri çok yüksek, zeminim de çok kötü görüş ve önerilerinize ihtiyacım var teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.cde
    1.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 19
Merhabalar, ekte göndermiş olduğum projemde x-y yönlerinde sadece perdeli sistemle çözmeye çalıştım ama ne yaptıysam olmadı. Göreli Kat ötelemeleri çok yüksek, zeminim de çok kötü görüş ve önerilerinize ihtiyacım var teşekkürler.
benim tavsiyem her zaman perdeli+çerçeveli, kısa yapılarda çerçeveli sistemler olmuştur. sizede bunu tavsiye ederim. sadece perde ile çözüm yapmak istiyorsanız ötelemeleri önlemek için mimari projeye göre daha ideal perde konumlarını ve yönlerini ayarlamanız lazım. mimari proje hakkında bilgim olmadığı için yardımcı olamıyorum.

Merhaba,

zeminde iyileştirme yapılabileceği takdirde;

ilgili projede geoteknik mühendisi ile konuşulup zemin iyileştirmesi yapılıp zemin sınıfı ze den zd zemin sınıfına getirildiği takdirde y yönündeki 25x150 lik perdeler de 25x200 lük yapıldığında göreli kat ötelemesi hatası gideriliyor.bununla birlikte yapıyı radye temel kalınlığını 45 cm alarak temelle modelleyerek projede maksimum zemin gerilmesi hariç diğer hatalar giderildi.zemin gerilmelerini radye temelde ampatman çıkarak kurtarabilirsiniz.zemin gerilme kontrollerini ortalamaya göre seçme opsiyonuyla yapmayın ki kritik olanlar maksimum gerilmelerdir. zd için öneri model ekteki dosyadadır.

zeminde iyileştirme durumu olmaması halinde;

sizin de tahmin ettiğiniz gibi mimari uygunluk dahilinde perde eklemesi,perde uzunluklarını, kalınlıklarını arttırmak ve temeldeki zemin gerilmelerini karşılamak adına kirişli radye temel kullanmak(ekonomik olmaz),ampatman çıkmak ve radye temel kalınlığını arttırmak gerecektir. kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Geri